Anti-Fragile

Başlangıç Seviyesi

Anti-fragile, yani anti-kırılganlık, bir varlığın risk ve belirsizlik durumlarında iyi performans gösterme eğilimini ifade eder. Bazı uzmanlar, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kimi kripto paraların da anti-fragile varlıklar olduğunu savunmaktadır. 

Bazı kripto para birimleri, belirsizliğin piyasayı salladığı zamanlarda fiyat artışları yaşama eğilimindedir. Bu tarz kripto varlıkların altın gibi güvenli liman olduğu düşüncesi yaygındır.

Bitcoin anti-fragile bir varlık mı?

Anti-fragile varlıkların önemli bir özelliği, büyük bir aksaklık olduğunda bile güçlenebilmeleridir. Bu bağlamda uzmanlar, fiyatların bir yıl içinde yüzde 80 düştüğü 2018'deki dramatik çöküşe rağmen Bitcoin’in nasıl büyüdüğüne işaret eder ve BTC coinin anti-fragile bir varlık olduğunu öne sürerler.

Kimileri, yanlış bir kanıyla Bitcoin'in yalnızca belirli sayıda insanın ona inandığı için var olduğunu düşünür. Buna göre Bitcoin savunmasız bir zayıf varlıktır. Ancak anti-kırılganlık tezi, Bitcoin'in maruz kaldığı olaylardan sonra daha da güçlendiğini savunmaktadır. 

Anti-kırılganlığın bir diğer önemli unsuru ise, Bitcoin'in tek bir taraf tarafından aniden kapatılamayacağı ile ilgilidir. Blok zincirler, merkeziyetsiz yapıları gereği aynı anda binlerce bilgisayarda çalışırlar. Bu nedenle tek bir kişinin ya da kurumun onu çevrimdışı duruma getirmesi imkansızdır. Bu, Bitcoin başta olmak üzere merkeziyetsiz blok zincirleri son derece güvenli ve anti-fragile kılmaktadır.