One Cancels the Other Order (OCO)

Orta Seviye

One Cancels the Other Order (OCO), işlemin diğer siparişin iptali ile sonuçlandığı bir döviz talebi türüdür, bu nedenle kendi kendini açıklayabilmeye sahip olan One Cancels the Other Order (OCO) ismini almıştır. OCO, belirli bir işlem fiyatı eşiğine ulaştığında veya aştığında alım-satım eylemlerinin otomatik olarak yürütüldüğü limit ve zararı durdur emirlerine benzer bir tür koşullu talep olarak tanımlanmaktadır.

"One Cancels the Other Order" (OCO) emri, eşzamanlı olarak oluşturulan bir çift emirden oluşmaktadır. Bu emirlerden ise yalnızca birinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Emirlerden biri tamamen veya kısmen tamamlanır tamamlanmaz diğerinin otomatik olarak iptal edileceği anlamına gelir. Daha az yaygın olmakla birlikte OCO emirleri, sipariş iptal eden sipariş olarak da adlandırılabilmektedir.

OCO, bir limit emrini bir stop-limit emriyle birleştiren ve onu alım-satım otomasyonunun temel bir biçimi haline getiren koşullu bir emirdir. Başka bir deyişle, OCO emri size aynı anda iki limit emri verme seçeneği sunmaktadır. Bu durum, OCO işlevini başarı oranlarını iyileştirmek (kar elde etmek) ve potansiyel kayıpları en aza indirmek (zararı durdur) için en iyi alım-satım aracı yapan şeydir.

OCO, genel olarak bir durdurma talebi ve bir limit talebini içermektedir. Biri belirli bir kritere uyduğu için iptal edilir edilmez diğeri geçersiz hale gelmektedir. OCO, profesyonel olarak alım-satım yapan kişiler tarafından kullanılan, yükselen bir fiyattan para kazanmalarına veya piyasa düşerse kayıplarını sınırlamalarına yardımcı olan karmaşık bir alım-satım işlemi aracıdır.

Limit talepleri, piyasada belirli bir limite (belirli bir fiyat aralığına) ulaştığında bir varlığın hisselerini almak veya satmak için kullanılmaktadır. Durdurma talepleri ise alım veya satım limitleri koymak için kullanılmakta ancak limit talebinin tersi şeklinde gerçekleşmektedir. İşlemleri, kayıpları durdurmak için fiyat düşmeye başlarsa varlığı satmayı veya bir işlemden kâr elde etmek için fiyat yükselmeye başlarsa bir varlık satın almayı içermektedir.

OCO talebi ise, tüccarların oldukça değişken olan bir piyasada etkin bir şekilde çalışmasına olanak tanımaktadır. Karları en üst düzeye çıkarmak ve kayıpları en aza indirmek amacıyla bir aralık belirlemek için kullanılabilmektedirler. Alım-satım işlemi yapan bir kişi, özellikle değişken bir zamanda Bitcoin (BTC) alım-satım işlemi yapmaya çalışıyorsa, beklenen yüksek bir fiyattan satış yapmak veya fiyat belirli bir noktada düşerse kayıpları azaltmak için iki talep edebilmektedir. Örnek olarak, Bitcoin'in fiyatı şu anda 18.000 dolar ise, bir kullanıcı 19.000 dolardan bir high sell order verebilir veya piyasa ters yönde hareket ederse 17.000 dolardan bir stop-loss satış emri verebilmektedir. Aynı işlem buy orders için de yapılabilmektedir.

OCO emirleri, belirli bir pozisyona girmeye çalışırken de fayda sağlayabilmektedir. Buna örnek olarak, BNB 35 dolar ile 40 dolar arasında işlem görüyorsa, bir direnç artışında (40 doların üzerinde) satın alım yapacak veya fiyat 35 dolar destek seviyesine düşerse satın alım yapacak bir OCO siparişi oluşturabilmektedir. Bununla birlikte, emirlerden biri yerine getirilirse diğerinin iptal edileceğini belirtmekte fayda vardır. Bu duruma bağlı olarak, OCO emri yerine getirildikten sonra yeni bir sipariş vermek istenebilmektedir.

OCO emri, potansiyel karları kilitleyerek veya riskleri sınırlandırarak daha güvenli bir şekilde işlem yapmayı sağlamaktadır. Buna ek olarak, yükseliş veya düşüş eğilimi arasında seçim yapmak zorunda kalmadan pozisyonlara girip çıkabileceği için daha çok yönlülük sağlamaktadır. OCO siparişleri, piyasa hareketini günlük olarak izlemek istemeyen (veya zamanı olmayan) talım-satım yapan kişiler için de gönül rahatlığı sağlayabilmektedir. OCO taleplerinin ustaca icra edilmesini, piyasa ve alım-satım işlemi yöntemlerinin derinlemesine anlaşılmasını gerektirdiği unutulmamalıdır.