BitLicense

Orta Seviye

BitLicense kavramı, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlenmiş sanal para faaliyetlerine izin veren bir işletme lisansı olarak tanımlanmaktadır.

BitLicense Ağustos 2015’te yürürlüğe girmiştir. BitLicense ABD’deki kripto para birimi işletmelerini hedef alan ilk düzenleyici rejim olarak bilinmektedir. Bu lisans, kripto para biriminin iletilmesi, değişim hizmetlerinin sağlanması ve dijital varlıkların ihracı dahil olmak üzere birçok kripto faaliyetlerini düzenlemesiyle bilinir.

BitLicense, New York’taki herhangi bir kişinin kripto para birimlerinin düzenlenmesi için gerekli görülmektedir. Bu gereklilik bir kişiye özel olmamakla birlikte New York’ta yerleşik hayat yaşamayan kişi veya kuruluşlar için de geçerlidir.

BitLicense’ın piyasaya sürülmesi beraberinde birçok tartışmayı getirmiştir. Günümüzde kripto para dünyasında hala bu tartışmalar devam etmektedir. Bu tartışmaların temelinde olan konu birçok kripto para işletmesinin, lisans rejiminin kendilerine gereğinden ağır kısıtlamalar ve yükümlülükler getirmesi ile ilgilidir. Örnek olarak, BitLicense’a başvurmanın başlı başına maliyeti bile ceza olarak görülmektedir çünkü bu maliyet yaklaşık 100.000 ABD doları civarında bilinmektedir.


Bununla ilgili ayrıca 2015 yılında BitLicense yönetmeliği yürürlüğe girdiğinde, kripto para ile ilgili en az 10 işletme, New York'taki tüm alım-satım faaliyetlerini durduracaklarını açıklamıştır. BitLicense piyasaya sürülmesinden bu yana yalnızca birkaç şirket başarıyla bu lisansı alabilmiştir.

BitLicense, kripto paraları düzenlemelere yönelik ortaya çıkmış bir yönetmelik olduğundan devlet için de küresel kanun yapıcıların önemli bir parçası olarak bilinmektedir.