Orphan Block (Yetim Blok) Nedir?

Orta Seviye

Orphan block (Yetim blok), ana blok zincirinin parçası olmayan bir bloktur. Yetim bloklar, iki madenci neredeyse aynı anda blok ürettiğinde ortaya çıkabilir. Bu, ağ sorunsuz çalışırken bile nadiren gerçekleşebilir. Olduğunda, ağ geçici olarak iki ana bloğa sahip olur. Sonunda, bloklardan biri en uzun blok zincirinin parçası olur ve diğer blok yetim kalır. Orphan blok (yetim blok), söz konusu bloğun minerların ağına bildirilmesindeki bir zaman gecikmesi nedeniyle blokchain ağına kabul edilmeyen blok olarak bilinmektedir. Teknik olarak geçerli ve doğrulanmış blok olarak tanımlanmaktadır ve chain tarafından reddedilmiştir.

Orphan blok terimi, artık kullanılmayan geçerli çıkarılmış bloklara atıfta bulunmak için hala kripto para birimi alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknik olarak, bu bloklara "bayat bloklar" veya "soyu tükenmiş bloklar" adı verilmelidir, ancak istemci blok ödüllerini “orphan” olarak belirttiği için çoğu insan bu bloklara orphan blok demektedir.

Yetim bloklara genellikle ağ sorunları veya kötü niyetli saldırılar neden olur. Örneğin, kötü niyetli bir madenci, bir işlemi tersine çevirme girişiminde bulunamayan bir blok üretebilir. Veya bir ağ sorunu, iki madencinin aynı anda blok üretmesine neden olabilir. Orphan block mutlaka kötü değildir. Aslında, Bitcoin ağının gerekli bir parçasıdırlar. Ağın güvenli olduğundan ve tüm işlemlerin geçerli olduğundan emin olmaya yardımcı olurlar. Ancak, madenciler ve kullanıcılar için de sorunlara neden olabilirler.

Yetim Blokların Oluşturduğu Sorunlar

Orphan Block (Yetim Blok) Nedir?

Yetim bloklar madenciler için sorunlara neden olabilir. Sahipsiz bir blok oluşturulduğunda, bloğu oluşturan madenci ödül almaz. Bu, madenciler için sinir bozucu olabilir, özellikle de bloğun madenciliği için çok fazla iş yapmışlarsa. Orphan block (yetim blok) kullanıcılar için de sorunlara neden olabilir. Bir kullanıcı bir işlem göndermeye çalışırsa ve işlem yetim bir bloğa düşerse, işlem gerçekleştirilmez. Kullanıcı, işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir sonraki bloğun çıkarılmasını beklemek zorunda kalır.

Orphan Block Neden Oluşur?

Orphan Block (Yetim bloklar), kripto para birimi dünyasında yaygın bir olaydır ve genellikle çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. En temel anlamda yetim blok, oluşturulmuş ancak ağ tarafından geçerli bir blok olarak tanınmayan bir bloktur. Bu olay birkaç nedenden dolayı gerçekleşebilir ancak en yaygın olanı, bloğun ağın geri kalanına yeterince hızlı yayılmaması ve onun yerine başka bir bloğun oluşturulmasıdır. Bu olduğunda, orijinal blok yetim kalır ve blok zincirine eklenmez.

Orphan block (yetim blok) oluşumunun yaygın olan diğer bir nedeni, bir madencinin bir blok oluşturması ve ardından bunu ağın geri kalanına zamanında yayamamasıdır. İlk madenci bloğu yayılmadan önce başka bir madenci bir blok oluşturursa, ilk blok yetim olacaktır.

Orphan Block (Yetim bloklar), bir madenci ağın mutabakat kurallarına göre geçerli olmayan bir blok oluşturduğunda da gerçekleşebilir. Örneğin, bir madenci geçersiz işlemler içeren bir blok oluşturursa, blok ağ tarafından reddedilir ve yetim hale gelir.

Orphan Block (Yetim Blok) Nedir?

Yeni blok bulmada başarılı olan ilk miner blok ödülüne hak kazanmakta ve bulduğu yeni blok üzerine ilk işlemi gerçekleştimektedir. Blockchain ağının çalışmaya devam etmesi için, yeni bulunan blok Blockchain’e yeni bir 'birim' olarak eklenmektedir. Ancak, iki minerın aynı anda bir blok üretmesi de mümkündür.

Aynı anda blok üretme işlemi ise blokchain ağının node’ları tarafından blokların Blockchain’e kabulünün anında gerçekleşmemesi nedeniyle oluşmaktadır. Bir bloğu kabul etmedeki oluşan bu gecikme, aynı blok için başka bir minerın çözmesine de yol açabilmektedir.

Nodelar yeni tanımlanan iki bloktan hangi bloğu kabul etmek istediğine karar vermeye çalışması sebebiyle, Blockchain ağında geçici bir karışıklığa yol açmaktadır. Böyle bir durumda, daha büyük iş kanıtı (Proof of Work, PoW) payına sahip blok, Blockchain’e kabul edilmektedir. Daha küçük iş kanıtına sahip olan diğer blok, Blockchain’e eklenmeden atılmakta ve orphan blok olarak adlandırılmaktadır. Bu tür bloklar esasen geçerli ve doğrulanmış bloklardır, ancak ağın çalışma mekanizması ve gecikmeli kabule yol açan gecikme süresi nedeniyle bloklardan biri reddedilir veya orphan blok kalmaktadır.

Orphan blok, yeterli hash gücüne sahip bir hackerın Blockchain ağında daha önce meydana gelen bazı işlemleri tersine çevirmeye çalışması ile de gerçekleşebilir. Orphan bloğun en yaygın kullanım alanı Bitcoin’dir. Orphan blokta geçerli bir işlem olması durumunda, Blockchain’de kabul edilen bir sonraki geçerli bloğa eklenmektedirler.