Başabaş Çarpanı-Breakeven Multiple

İleri Seviye

Breakeven multiple ya da Türkçesiyle başabaş çarpanı, kripto para ve varlıkların mevcut fiyatının, başabaş noktasına (breakeven point - BEP) ulaşmaları için çarpılmaları gereken değerdir.

Başabaş Çarpanı-Breakeven Multiple

Başabaş noktası, trader'ların ya da yatırımcıların satın alım yaparken ödediği maliyettir. Bir varlığın piyasa fiyatı alış fiyatının altına düştüğünde, alım-satım yapan kişilerin zarar etmemek için ilgili varlığın fiyat değerini farklı yollarla tekrar yükseltmesi gerekmektedir. Böylelikle oluşabilecek zarardan kaçınabilirler. Fiyatı kaç katına yükseltmek gerektiğini belirleyen ise breakeven multiple, yani başabaş çarpanıdır.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim, 20 bin dolara 1 Bitcoin (BTC) satın aldınız. Ancak satın alımınızdan sonra BTC fiyatı 10 bin dolara düştü. Bu durumda yatırımınızın satın alım değerine dönebilmesi için BTC fiyatının iki kat artması gerekir. Öyleyse başabaş çarpanı 2'dir. 

Başabaş çarpanı, bir kripto para biriminin daha önce ulaştığı en yüksek değerine (ATH) yeniden ulaşabilmesi için gereken çarpım hesaplamasını yapmakta da kullanılır. Örneğin, bu yazı yazıldığı sırada Ethereum (ETH) fiyatı 1.189 dolar. Ethereum ATH'si ise 4.891 dolar. Ethereum'un yeniden ATH'sine erişmek için 4,11354079058 kat değer kazanması gerekiyor. Bu durumda başabaş çarpan 4,11354079058 olur. 

Başabaş Çarpanı Hesaplaması

Başabaş çarpanı, başlangıç fiyatını (ATH veya alış fiyatı) cari piyasa fiyatına bölerek hesaplanır. Bunun için şu formül kullanılır:

Başabaş Çarpanı = Başlangıç Fiyatı / Piyasa Fiyatı

Başabaş çarpanı hesaplaması, kripto piyasasında sağlıklı analiz yapabilmek için önemlidir.