Tüm Zamanların En Düşüğü-All Time Low (ATL)

Başlangıç Seviyesi

Tüm zamanların en düşüğü anlamına gelen “all time low” ya da kısaca ATL, bir kripto para biriminin çıktığı zamandan bu yana olduğu en düşük fiyatı ifade etmektedir. Bir varlığın (bir hisse veya kripto para birimi olabilir) piyasada şimdiye kadar ulaştığı minimum fiyattır. Tüm zamanların en düşük seviyeleri yıl, ay, hafta veya gün bazında kaydedilebilir.


All time low (tüm zamanların en düşüğü), bir varlık piyasaya çıktığında belirlenir. Yatırımcılar yeni varlıklara güvenmeyebilir ve bu durum piyasaya yeni çıkan varlıkların fiyatının düşük kalmasına neden olabilir. Öte yandan bazı durumlarda hükümetlerin piyasaya yeni çıkan varlığın kullanımını zorlaştıracak yaptırımlar uygulaması da all time low seviyesine inilmesine neden olabilir. 


Tüm zamanların en düşük değeri, bir varlığın satılabileceği minimum teorik fiyatı göstermek için kullanılabilir. Bu değer, potansiyel bir alıcının bir varlığı satın almak için harcaması gereken minimum fiyatı göstermek için kullanılabilir.


Bir varlık yılda, ayda veya günde birkaç kez tüm zamanların en düşük değerine ulaşabilir. Bir varlığın all time low seviyesine ulaşması, varlığa olan ilginin kaybolması olarak yorumlanabilir. Bir varlığın fiyatı tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığında, bu durum yatırımcılar için bir sinyal olabilir ve yüksek hacimli satışlara yol açabilir ve bu da varlık fiyatının daha da düşmesine neden olabilir. 


All time low, yatırım stratejisi oluşturmak için kullanılabilir ancak dikkate alınması gereken tek faktör olmamalıdır. “Düşük al, yüksek sat” stratejisi için bir tetikleyici olabilir. Verilen varlığı kullanarak yükseliş eğiliminin mümkün olup olmadığını anlamak önemlidir.