Proof of Work (PoW) - İş Kanıtı

Orta Seviye

Proof of Work (PoW), Türkçede “iş kanıtı” anlamına gelmektedir. Temelde fikir birliği algoritması olarak tanımlanır ve çift harcamaları önlemeye yönelik bir sistemdir. Birçok kripto para birimi iş kanıtını (PoW) konsensüs algoritması olarak kullanır. Diğer yandan birçok kişi için kripto para birimini koruyan bir ledger (defter) olarak tanımlanır. Bitcoin’in geliştirilmesinde önemli bir rolü olan bu sistem, Ethereum da dahil olmak üzere birçok blok zincir ağında kullanılmış veya kullanılmaktadır. (Ethereum 2.0 planlamasında, Proof of Stake’e geçmiştir.)

Proof of Work, hashing rekabeti yoluyla çalışır. Nodelar dinamik olarak ayarlanmış bir hedeften daha düşük bir blok oluştururken geçerli hash değerini bulmak için rekabet eder. Geçerli hash’i oluşturan ilk node tarafından ilgili blok işlenir ve ağa yayılır. Node ise çalışmaların karşılığı olarak genellikle blok ödülü (block reward) alır. 

Yinelemeli ve random çalışan POW sürecinde, işlem doğrulaması için spam ve hizmet reddi saldırıları (DDoS) önlenir. İş kanıtı için kullanılan çeşitli hash algoritmaları bulunur. Bunlardan en çok bilinenler;

    • SHA-256 (Bitcoin), 
    • Equihash (Ethereum),
    • Scrypt (Litecoin)

    olarak sıralanabilir. Proof of Work, istendiğinde Nakamoto Consensus protokolü ile birlikte kullanılabilir. (Bitcoin’de yapıldığı gibi.)