Satoshi Nakamoto

Başlangıç Seviyesi

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'in yaratıcısı tarafından e-posta iletişimlerinde, forum gönderilerinde ve Bitcoin Whitepaper gibi yayınlarda kullanılan bir takma addır. Bu takma adın arkasında tek bir kişinin mi yoksa bir grup insanın mı olduğu bilinmemektedir. Bu takma Japonca olsa da gönderileri paylaşan kişi mükemmel derecede iyi bir İngilizce konuştuğundan, birçok kişi Satoshi'nin İngilizce konuşulan bir ülkeden geldiğine inanmaktadır.

Bu Kişi veya Kişiler Neden İsmini Gizlemektedir?

Bitcoin ortaya çıkmadan önce, dijital para birimleri oluşturmaya yönelik birkaç girişim daha yaşanmıştı ve genellikle bu tarz piyasalarla iç içe olan insanlar sürekli yetkililerle iletişim halinde olmak istiyordu. Bu dijital para birimleri sistemlerinin daha sonra bir çoğu kapatıldı. Bu sistemler kapatılırken ortada bu dijital para sistemlerinin terör finansmanı görevi gördüğü ile ilgili dedikoduları da vardı. Bu saydıklarımız Satoshi Nakamoto’nun gerçek ismini saklamasının arkasındaki nedenlerden bazıları olabilir.

Bitcoin'in ortaya çıkışı, merkezi olmayan ekonomik piyasaların yolunu açmıştır. Bitcoin'in getirdiği en önemli yeniliklerden biri, herhangi bir aracı olmadan eşler arası işlem yapma imkanının olmasıydı. Bu felsefe doğrultusunda Nakamoto, Bitcoin kaynak kodunu diğer geliştiricilere devretmiş ve daha sonra ortadan kaybolmuştur. O zamandan beri Bitcoin, merkezi bir otorite veya lider olmadan açık kaynaklı bir proje olarak geliştirilmektedir.

Peki Satoshi Nakamoto Gerçekten Bir Japon mu?

Satoshi’nin yazı stilini incelemek için çeşitli dilbilimsel analizler yapılmıştır. Bu analizler Bitcoin Teknik Raporunu, Satoshi'nin forum gönderilerini ve ayrıca Satoshi Nakamoto’ya ait e-postaları kapsamakatadır. Analizciler, Satoshi Nakamoto’nun kimliğini belirlemekte her ne kadar başarısız olmuş olsada, Satoshi Nakamoto’nun İngilizcesinin mükemmel olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, Satoshi'nin aslında Japon olması pek olası değildir.

Satoshi Nakamoto Tek Bir Kişi mi Yoksa Bir Grup mu?

E-posta kayıtları, Satoshi'nin tek bir kişi olduğunu göstermektedir. Nakamoto ile iletişim halinde olan programcılar onu paranoyak bir adam olarak tanımlıyordu. Bu programcılara göre Satoshi günlerce ortadan kaybolup hiç bir e-postaya dönüş yapmayıp daha sonra Cuma günleri bu e-postaları dönüş yapan birisiydi. Programcılara göre, Satoshi, birinin Bitcoin'i hackleyebileceğinden veya bir şeylerin ters gidebileceğinden endişelenmekteydi. Sonuç olarak, bu durum Satoshi Nakamoto'nun bir kodlayıcı olduğu izlenimini vermektedir, Bitcoin bir yana, Satoshi aslında sadece bu projenin nasıl sonuçlandığını öğrenmek isteyen birisiydi.

Satoshi’nin Kim Olduğuna Dair Bir Tahmin Var mı?

Satoshi Nakamoto'yu Hal Finney ve Nick Szabo gibi programlama kişilikleriyle ilişkilendiren birçok teori mevcuttur. Ancak, bu kişiliklerden her biri açıkça bunun doğru olmadığını ve Satoshi ile herhangi bir ilişkilerinin olmadığını söylemiştir.

2014 yılında, Dorian Prentice Satoshi Nakamoto adlı bir kişi, medya tarafından gerçek Satoshi olarak tespit edilmişti. Dorian, Kaliforniya'da yaşayan bir fizikçi ve sistem mühendisidir, ancak tüm bunlara rağmen kendisinin Bitcoin ile herhangi bir bağlantısının olmadığını iddia etmektedir. Bunun aksine, Craig Steven Wright adlı bir kişi aktif olarak kendisinin gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmektedir. Ancak, Craig, tüm bu sözlerinin arkasına somut bir kanıt sunmayı başaramamıştır.

Satoshi Nakamoto'nun kim olduğunu asla öğrenemeyecek olsak da, bu kişinin yanlışlıkla tarihin akışını değiştirdiği ve Blokzinciri teknolojisine dayanan ilk dijital para birimini oluşturduğu bir gerçektir. Daha da önemlisi Satoshi Nakamoto, tüm bu fikirleri her ne kadar kendi başına bulmamış olsada kriptografi alanını ve bilgisayar bilimleri alanını birlikte kullanabilecek bir bilgeliğe sahipti.