Merged Mining

İleri Seviye

Türkçe karşılığı birleştirilmiş madencilik olan merged mining, genel madencilik performansından ödün vermeden aynı anda iki veya daha fazla kripto para madenciliği yapma eylemini ifade etmektedir. Bir madenci, yardımcı çalışma kanıtını (AuxPoW) kullanarak aynı anda birden fazla zincirde blokları çıkarmak için kullanabilir.

AuxPoW Nedir?

AuxPoW, merged mining yapılabilmesi için gereken bir protokoldür. Bir blok zincirinde yapılan çalışmanın, başka bir blok zincirde de geçerli olmasını sağlar. İş kanıtı sağlayan blok zinciri ana blok zinciri olarak, bunu geçerli olarak kabul eden blok zinciri ise yardımcı blok zinciri olarak anılır. 

Merged Mining Nasıl Yapılır?

Merged mining yapılabilmesi, dahil olan tüm kripto para birimlerinin aynı algoritmayı kullanması gerekmektedir. Bitcoin’in SHA-256 kullanması bu duruma örnek olarak gösterilebilir. SHA-256 kullanan neredeyse tüm coinler, teknik uygulamalar düzgün bir şekilde yapıldıysa Bitcoin ile birlikte çıkarılabilir.

Ana blok zinciri, herhangi bir teknik değişiklik gerektirmediğinden bu durumdan zor etkilenir. Ana zincirin etkin bir şekilde çalışabilmesi için yan zincirin programlanması gerekmektedir. Hardfork yoluyla birleştirilmiş madencilik için destek eklenebilir ya da kaldırılabilir.  

Merged mining, düşük hash gücüne sahip bir blok zincirinin, Bitcoin ya da başka bir büyük zincirin hash gücünü kullanarak güvenliğini artırması için kullanılan bir yöntemdir. Yeterli sayıda madencinin merged mining yapmaya karar vermesi %51 saldırısı yapılma olanağını azaltır. Özetle merged mining, yüksek hash gücüne sahip bir kripto para birimi ile düşük hash gücüne sahip bir kripto para birimi arasında gerçekleşirse, hash gücü daha az olan kripto para biriminin güvenliği artacaktır.

Merged Mininge Karşıt Görüşler

Merged mining fikrine katılanlar olduğu gibi buna katılmayan ve merged miningin yanlış bir güvenlik izlenimi oluşturduğunu savunanlar da var. Merged mininge karşı olanlar sav olarak, Bitcoin'de özellikle baskın olmayan görece büyük bir madencilik havuzunun, daha küçük bir zincirde kolayca %51 hash gücüne ulaşılabilme olasılığını öne sürmektedirler. Bunun tersi durumda ise, yardımcı zinciri çıkarmak için ödül ve çeşitli teşviklerin sağlanması ile daha çok miner sürecin içinde yer alabilir ve bu şekilde merkezileşme azalarak güvenlik seviyesi artabilir. 

Bir diğer sav ise ekonomik kayıpların süreçten çıkarılmasından dolayı güvenliğin düştüğü yönünde. Buna örnek olarak Bitcoin madencilerinin, blok ödüllerini riske atmadan başka bir küçük çaplı zincirde hash güçlerini kullanabilmeleri gösterilebilir. Madencilerin bu daha küçük olan blok zincirde dürüst olmaları için daha az nedenleri olacaktır.