Botlar-Bots

Orta Seviye

Botlar, kripto para alım-satım gibi görevleri yerine getirebilen otomatik yazılımlar olarak tanımlanmaktadır.

Alım-satım botları, borsalarda uzun yıllar süresince kullanılmaktadır ve zirvedeki bot ise karmaşık yüksek frekanslı alım-satım (HFT) yazılımıdır. En gelişmiş botlar aynı anda birçok pazarı analiz edebilir ve bu gelişmiş botlar ile günümüzde gerçekleşen değişkenliklere göre otomatik olarak alım-satım yapabilir.

Alım-satım botlarının insan mekanizmasına göre çok daha önemli avantajları vardır. Örnek olarak, botlar insanlardan çok daha hızlıdır ve dinlenmeye ihtiyaçları yoktur. Ayrıca duygulardan etkilenmezler, sadece istatistiksel olarak en faydalı seçimleri yaparlar. Botlar, aynı zaman diliminde bir insanın yapabileceğinden çok daha fazla bilgiyi alıp analiz ederek çok büyük miktarda veriyi işleyebilir.

Kripto paraların alım-satım işlemlerinde botların bir çok ortak kullanım alanı vardır. Botlar, günlük görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilirler, emirlerin istenen zamanda yürütülmesini sağlamak için kullanılabilirler. Örnek olarak, botlar bir varlığın belirli bir sınıra ulaştığında satış emrini yürütmek için kullanılabilirler. Ayrıca botlar, bir insanın gerçekleştiremeyeceği kadar karmaşık olabilecek işlemleri basitleştirebilirler.

Çoğu kripto para alım-satım botu dört kategoriden birini kapsamaktadır, bunlar: Arbitraj, piyasa yapımı, teknik alım-satımı veya profil otomasyonu olarak bilinmektedir. Tüm bu kategorilerde kullanıma hazır birçok bot vardır veya kullanıcılar kendi kodlarını oluşturmaya karar verebilir.