Testnet

Başlangıç Seviyesi

Testnet ağı, Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin geliştirilmesinde önemli bir araçtır. Bu ağ türü sayesinde, geliştirme ekipleri orijinal ağın çalışmasını etkilemeden ağı test edebilir. 

Bir testnet ağı, bir blok zincirin neredeyse tıpatıp bir kopyasıdır ve iki amacı vardır:

  • Bir kripto para protokolündeki değişiklikleri risksiz şekilde test etmek,
  • Harici geliştiricilerin, kripto para birimini ya da protokolünü uygulamalarına entegre edebilmelerini ve testleri maliyetsiz şekilde yapabilmelerini sağlamak.

Ticaret dünyasında bir ürün, piyasaya sürülmeden önce, doğru çalıştığından emin olmak için sürekli test edilir. Aynı şey kripto para birimleri ve protokolleri için de geçerlidir. Herhangi bir kripto para biriminin blok zincirinde yeni değişiklikler uygulamadan önce, her şeyin doğru çalıştığını kontrol etmek için testler yapılır. 

Testnet ağlarının özellikleri

Testnetler, orijinal blok zincirin kripto para biriminin bir kopyası olan kendi kripto para birimini kullanır. Ancak onlarla kurulan etkileşim, orijinal blok zincire yansımaz. Testnet ağları, ana blok zincirini etkilemeden tüm kodların test edilebileceği bir test ağına yerleştirilmiş blok zincirlerdir ve orijinal blok zincir ağının tamamen dışındadırlar. Yani, testnet ağları tamamen geliştirmeye adanmış blok zincirlerdir.

Bu geliştirme blok zincirleri için, programcılardan oluşan ekipler, orijinal genesis bloklardan biraz farklı genesis bloklar üretir. Bununla, bloklarda ve üretilecek olası coinlerde bir işaret oluşturulur. Bu da onların, yani testnet ağında kullanılan kripto para birimlerinin, ana ağ olarak da bilinen operasyonel blok zincirine eklenmesini engeller. Bir başka deyişle, kripto para birimlerini aktif bir blok zincirinden bir testnete veya tam tersine aktarmak imkansızdır. 

Testnetlerin bir diğer özelliği de kripto paralarınızın madenciliğinin zorluğunu düzenleyen algoritmanın artmaması için sınırlandırılmış olmasıdır. Yani, testnet ağında yapılan madencilik çok kolaydır ve bu da elde edilen coinlerin değerini sıfırlar. 

Bu küçük farklılar dışında bir testnet ile mainnet, yani ana ağ, birbirinin kopyasıdır. Bunun böyle olması önemlidir çünkü testnette doğru çalışan bir şeyin mainnette de doğru çalışacağından emin olunmalıdır.