Genesis Block (Başlangıç Bloğu) Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Genesis Block (Başlangıç Bloğu), bir blok zincirinin ilk bloğudur. Genesis bloğu, neredeyse her zaman blok zincirini kullanan uygulamaların yazılımına kodlanmıştır. Sonraki her blok, önceki bloğun bir karmasını içerir, böylece bir zincir oluşturur. Farklı blok zincirlerinin farklı oluşum blokları vardır. Örneğin, Bitcoin'in oluşum bloğu, o günün bir gazete manşetine bir referans içerir: "The Times 03/Ocak/2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde."

Genesis Block (Başlangıç Bloğu) terimi, mevcut bir blok zincirinin bir çatalındaki ilk bloğa da atıfta bulunabilir. 1 Ağustos 2017'de Bitcoin Cash çatalı oluştuğunda, farklı blok yapısı ve farklı kurallarla yeni bir genesis bloğu oluşturuldu. Bitcoin Cash'in oluşum bloğu, oluşturulduğu günden itibaren bir başlığa atıfta bulunur: "The Times 08/01/2017 Bitcoin Cash Fork."

Block 0 olarak da anılan Genesis Block (Başlangıç Bloğu), bir Blokzincir'indeki ek blokların eklendiği ilk bloktur. Her blok kendisinden öncekine atıfta bulunduğundan dolayı diğer her bloğun kendi soyunu izleyebileceği etkin bir atadır. Bu durum bitcoin işlemlerini doğrulama ve yeni bitcoinleri ortaya çıkarma sürecini başlatmıştır.

Blok Nedir?

Genesis Block (Başlangıç Bloğu) Nedir?

Bloklar, ağdaki işlemlerle ilgili verilerin kalıcı olarak kaydedildiği etkin dijital kaplardır. Bir blok, daha önce herhangi bir blok girmemiş olan en son Bitcoin işlemlerinin bir kısmını veya tamamını kaydetmektedir. Bu nedenle bir blok, bir kitabın veya kayıt defterinin bir sayfası gibidir. Bir blok her "tamamlandığında", blok zincirindeki bir sonraki bloğa yol açmaktadır. Dolayısıyla bir blok, bir kez yazıldığında değiştirilemeyen veya kaldırılamayan kalıcı bir kayıt deposu olmaktadır.

Normal koşullarda yeni bir blok, oluşturulduğunda önceki bloktan referans alır. Ancak oluşum bloğu için bu durum geçerli değildir. Çünkü oluşum bloğundan önce referans alınacak bir blok yoktur. Referans verilecek önceki blok olmadığından, genesis blokları genellikle yazılıma kodlanır. Blokların her biri özel bir başlık içerir ve bu tür bloklar, ayrı ayrı blok başlığı karması ile tanımlanır. Bu bloklar, temel olarak Genesis Block olmak üzere biri diğerinin üzerinde katmanlanacak şekilde ilerler ve blok zincirinin sonuna ulaşılana ve dizi tamamlanana kadar yükseklikleri büyür. Kripto paraları bu kadar güvenli yapan şey her dizinin katmanları ve derin geçmişidir.

Genesis Block’ların Genel Özellikleri

Genesis Block (Başlangıç Bloğu), Bitcoin yazılımına sabit kodlanmıştır ve blok yüksekliği 0'dır. Blok yüksekliği, genesis bloğundan bu yana kazılan blokların sayısıdır. Genesis bloğu, Bitcoin blok zincirinde önceki bir bloğa sahip olmayan tek bloktur.

Genesis block işlem verileri, bir adrese 50 BTC gönderen tek bir işlemdir. Bu adres "para tabanı" olarak bilinir ve Bitcoin blok zincirindeki ilk işlemdir. Coinbase işlemi, genesis bloğundaki tek işlemdir ve isteğe bağlı bir veriye izin veren özel bir alana sahiptir. Satoshi Nakamoto, Times manşetinin metnini saklamak için bu alanı kullanmıştır.

Bitcoin Oluşum Bloğu

Bitcoin'in Genesis Block (Başlangıç Bloğu), proof-of-work blok zinciri sisteminin ilk örneğiydi ve blok zincirindeki diğer tüm bloklar için şablon olmaktaydı. 2009 yılında, Bitcoin'in takma adlı geliştiricisi Satoshi Nakamoto 3 Ocak 2009’da, bugün devam eden kripto para birimi patlamasını başlatan Genesis Block'u yaratmıştır. Bitcoin Genesis Block (Başlangıç Bloğu), bir Bitcoin kullanıcısı her işlem yaptığında oluşturulan özel bir bloktur. Bu blok daha sonra ağa yayınlanır, böylece diğer tüm kullanıcılar işlemi doğrulayabilir ve kendi kayıtlarını güncelleyebilir. Oluşum Bloğu üç ana bilgi parçası içerir: işlem verileri, önceki bloğa bir referans ve bir kriptografik hash. Karma, bloktaki verilerin kurcalanmadığından emin olmak için kullanılır.

Genesis Block (Başlangıç Bloğu) Nedir?

Bitcoin Occurrence Block, Bitcoin ağının önemli bir parçasıdır çünkü tüm kullanıcıların defterin durumu üzerinde anlaşmasını sağlar. Bu, ağın düzgün çalışması için gereklidir. Oluşum Bloğu bazen Bitcoin Genesis block olarak da adlandırılır. Bunun nedeni, Bitcoin blok zincirindeki ilk blok olmasıdır.

Bu blok, sonsuza kadar harcanamaz 50 BTC'lik bir ödüle sahiptir. Satoshi Nakamoto'dan bununla ilgili bir açıklama gelmediği için, oluşum bloğunun ödülünün kasıtlı olarak harcanamaz olup olmadığı bilinmemektedir. Genesis bloğunun hash’i, diğer oluşturulan blokların gerektirdiğinden iki ek on altılık sıfır içerdiği için benzersizdir.

Bitcoin Oluşum Bloğu Hash’i: (000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f)

Oluşum bloğundan alınan 50 BTC ödülü 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine gönderilmiş ve 3 Ocak 2019 itibarıyla bu adres toplam 66.912 BTC içermektedir ve şu ana kadar toplam 1486 işlem yapmıştır. 50 BTC'lik blok ödülü sonsuza kadar harcanmayacak ve Bitcoin'lerini bu adrese gönderen kişiler gönderdikleri parayı asla geri alamayacaklardır.

Genesis Blocktaki Gizli Mesaj

Bitcoin Genesis Block (Başlangıç Bloğu) içinde bulunan ve Satoshi tarafından sonsuza dek tarihe yazılmış bir mesaj vardır. Normal blok verilerinin yanında bulunan bu mesajın içeriği aşağıdaki gibidir :,

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks (Şansölye bankalar için ikinci bir kurtarma paketi hazırlamanın eşiğinde)

Bu mesaj muhtemelen bloğun 3 Ocak'tan önce oluşturulmadığını kanıtlamak için bir zaman damgası olarak dahil edildi. Bununla birlikte seçilen başlık, Bitcoin'in ilk başta yaratılmasının nedeni ile de güçlü bir ilişkiye sahiptir.