Zincir Bağlantı - Chainlink

Orta Seviye

Chainlink, blok zincir (blokchain) teknolojilerinin gerçek dünyada uygulanması için önemli rol üstlenen, merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Bu ağın amacı, çeşitli harici veri kaynaklarına data (girdi) sağlamaktır. Dünya çapında işlem görür ve merkezi değildir. Ağın dijital para birimi LINK olarak adlandırılır ve ağ LINK etrafında şekillenir.

Blockchain sisteminde düzenli bir işleyiş olsa da zincir dışındaki işlemler data almakta yeterli değildir. Piyasaları etkileyen birçok zincir dışı etken (off-chain) bulunur. Fiat para birimleri, kredi kartları ve hatta hava durumu gibi çeşitli faktörler bunlara örnek verilebilir. Bu aşamada devreye giren ve merkeziyetsiz bir oracle olan Chainlink, akıllı sözleşmeler (smart contracts) gibi bilinenlere data sağlayabilmektedir.

LINK, Chainlink'in yerel tokenıdır. Token, Chainlink projesinin büyümesini finanse etmeye yardımcı olmaktadır, tıpkı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) projelerindeki gibi. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de kendi blok zincirlerinde çalışır. BTC ve ETH sitemlerindeki yapıya benzer şekilde LINK de kullanıcıları madencilik yapmaya teşvik etmektedir.