Interoperability

Orta Seviye

Interoperability ya da Türkçe karşılığı ile birlikte çalışabilirlik, bir sistemin veya uygulamanın anlaşılabilir oluşundan dolayı başka sistemlerle veya uygulamalarla çalışmasını ve ileride de çalışmaya devam edeceğini ifade eden bir kavramdır.

Başlarda bilgi alışverişine izin vermek için bilgi teknolojisi veya sistem mühendisliği hizmetleri için kullanılırken şu an daha geniş bir tanımla sistemden sistem performansına etki eden sosyal, politik ve organizasyonel faktörleri hesaba katacak şekilde kullanılır. Bu nedenle interoperability, bileşenlerin farklı olmasından dolayı oluşan uyuşmazlıkları gidermek için kullanılır.

Kripto Para Birimlerinde Interoperability

Interoperability, kripto para birimi dünyasında blok zincirlerinin birbiriyle uyumlu olmasına ve birbirinin özelliklerine ve kullanım durumlarına dayanmasına izin verme durumu için kullanılan bir kavramdır. Interoperability, blok zincirler arasındaki iletişimi ve değer alışverişini kolaylaştırmaktadır.

Mevcut blok zinciri ekosistemi, her adanın ayrı bir blok zinciri projesi olduğu bir adalar topluluğuna benzemektedir. Interoperability, blok zincirlerin iletişim kurmasına ve veri alışverişinde bulunmasına olanak tanır. Interoperability, siloları kırarak kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesi için bir katalizör görevi üstlenir. 

Atomic Swap ve Interoperability

Atomic swap, farklı iki token arasındaki değişimdir ve karşı tarafın riskini ortadan kaldıran bir yöntemdir. Örneğin Ali ve Ayşe’nin hem Bitcoin (BTC) hem de Ethereum (ETH) cüzdanları varsa ve Ali BTC'yi ETH ile, ve Ayşe ETH'yi BTC ile takas etmek isterse interoperability, eşler arası ve güvenli bir mülkiyet aktarımına izin verecektir.