GitHub

Başlangıç Seviyesi

GitHub, kullanıcıların kendi hesaplarına dosya, belge ve bilgisayar kodu yüklemesine olanak sağlayan web tabanlı bir açık kaynak geliştirme platformu ve barındırma hizmetidir. GitHub, hem kayıtlı hem de kayıtlı olmayan kullanıcıların yüklenen dosyaları ve kaynak kodu depolarını görüntülemesine, indirmesine ve hatta bunlara katkıda bulunmasına olanak tanır. Düşük maliyeti ve kullanışlı özellikleri nedeniyle GitHub, dünyanın en büyük kaynak kodu platformu olarak anılır ve birçok geliştirici tarafından işbirliğine dayalı çalışma gerçekleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda çeşitli yazılım, dosya ve dokümantasyon paylaşımları yapılabilmektedir.

Github Nasıl Çalışır?

Bir GitHub hesabı oluşturulduktan sonra, kullanıcı depo adı verilen, kendi dosya ve içerik dizinini saklayabilecekleri bir alan oluşturabilir. Bu alanı oluşturduktan sonra, ana dal adı verilen ve projenin başlangıcını temsil eden bir sürüm yayınlanabilir. Bir projeyi herkese açık hale getirmek (genel depo) veya ona erişimi kısıtlamak ve yalnızca belirli kullanıcılarla (özel depo) paylaşmak proje sahibinin inisiyatifindedir. Bir ana daldan, kullanıcının temel olarak projenin çeşitli yönleri üzerinde ayrı ayrı çalışmasına izin veren alt dallar oluşturulabilir. Herkese açık bir havuzda, diğer kullanıcılar kodda değişiklik önerebilir ve sonunda dosyaların yeni sürümlerini yükleyebilirler. Öneriler, geliştiricilerin potansiyel değişiklikleri etkili bir şekilde uygulanmadan önce tartışmalarına ve incelemelerine olanak tanıyan “pull request” adı verilen bir özellik aracılığıyla yapılır. GitHub platformu, geliştiricilerin değişiklik yapmasını veya geri döndürmesini ve genel ilerlemelerini takip etmesini kolaylaştıran çeşitli özellikler ve araçlar sunar.

Pull Request Nedir?

Bir pull request, kullanıcıların belirli bir dalda veya depoda yaptıkları değişiklikleri başkalarına aktarmasına olanak tanır. Bir pull request oluşturulduğunda, kullanıcı eski ve yeni sürümü karşılaştırarak kodda yapılan tüm değişiklikleri kolayca gözden geçirebileceği bir genel bakış ekranına götürülür. Bu nedenle, tüm değişiklikler belgelenir ve kaydedilir ve kullanıcılar ayrıca yorumlar, etiketler ve dönüm noktaları ekleyebilir ve hatta diğer katkıda bulunanlara belirli görevler atayabilirler.

GitHub Kimler Tarafından Kullanılır?

Esnek yapısı nedeniyle GitHub hem kamu hem de özel sektörden kullanıcılara sahiptir. Yazılım şirketleri, uygulama geliştiricileri, bireysel programcılar ve kripto para birimi geliştiricilerini GitHub kullanıcılarına örnek olarak verebiliriz. Açık kaynaklı bir proje olarak Bitcoin GitHub'ın dünya çapında birçok geliştiricisi vardır ve birçok kişi Bitcoin kaynak kodunun gözden geçirilmesine ve iyileştirilmesine katkıda bulunur.

GitHub Tamamen Ücretsiz midir?

GitHub, tüm açık kaynak ve ticari geliştirme projeleri için ücretsizdir. Bununla birlikte, ücretsiz planlar, bir hesap tarafından oluşturulabilecek özel ve genel depoların sayısını sınırlar. Ücretsiz planlar, bir projenin sahip olabileceği ortak çalışan sayısını da sınırlar. Bu nedenle, daha büyük projelerin ihtiyaçlarına göre ücretli bir GitHub planına yükseltme yapılması gerekebilir.