Fiat-Pegged Cryptocurrency

Başlangıç Seviyesi

Fiat-Pegged Cryptocurrency ya da Türkçe tabir ile İtibari Para Destekli Kripto Para, bir merkez bankasının çıkardığı itibari paralara (Amerikan Doları, Türk Lirası gibi) endeksli bir kripto paradır. İtibari Para Destekli Kripto Paralar aynı zamanda stabil kripto para olarak da adlandırılır.  


İtibari para destekli kripto para birimleri, herhangi bir devlet kurumu tarafından veya bir merkez bankası tarafından desteklenmese de, bu itibari para birimlerinin dijital bir temsili olarak çalışmaktadırlar. Bu kripto paralar piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu zamanlarda yatırımcılar için güvenli liman olarak görülmektedir. 


İtibari para destekli kripto paralara verilebilecek en büyük örnek Tether (USDT)’dir. USDT, Tether firması tarafından rezervlerine eklene her 1 Amerikan Doları değerindeki varlık karşılığında üretilen bir stabil kripto paradır. Tutulan her rezerv karşılığı üretilen USDT tokenlar 1 Amerikan Dolarına eş değerdir. Böylece kripto dünyasında itibari paralara endeksli varlıklar cüzdanlar ve zincirler arasında kolayca transfer edilip alınıp satılabilmektedir. Kripto para dünyasında USDT benzeri birçok itibari para destekli kripto paralar mevcuttur. Bunlardan bazıları doğrudan itibari paralar ile destekli iken bazıları dolaylı olarak itibari paralar ile desteklidir. USDT, USDC, BUSD gibi stabil kriptolar doğrudan itibari para destekli kripto paralarken, DAI, UST gibi stabil coinler ise dolaylı olarak itibari paralar ile destekli stabil kriptolardır. DAI, UST gibi kripto paralar aynı zamanda algoritmik stabil kripto paralar olarak adlandırılmaktadır. 


Ayrıca, itibari para destekli kripto para birimleri herhangi bir kâr için alınıp satılamaz. Bu dijital varlıklar kripto para dünyasında itibari para biriminin temsilleri olarak düşünülmektedir ve yatırımcılar için güvenli liman, nakit rezerv olarak görülmektedir. Özünde, bu tür kripto paraların uzun vadeli fiyat istikrarına sahip olması, kripto para yatırımcılarının kripto piyasasında öngörülemeyen fiyat oynaklığına karşı koruma sağlamaktadır.