Sapma-Divergence

Orta Seviye

Finansal bir terim olan “divergence”, bir varlığın piyasa fiyatının başka bir veri parçasının tersi yönde hareket etmesiyle ortaya çıkan durumdur. Türkçe'de "sapma" ya da "uyumsuzluk" şeklinde kullanılmaktadır. Bu durum genellikle bir teknik analiz göstergesiyle temsil edilir. Sapmalar, tüccar ve yatırımcılar tarafından bir piyasa eğiliminin zayıflayıp zayıflamadığını belirlemek amacıyla kullanılır. Bu da bir konsolidasyon dönemine veya trendin tersine dönmesine neden olabilir.

İşlem hacmi, sapmalara neden olabilecek basit bir örnektir. Böyle bir durumda, piyasa fiyatı işlem hacmine ters yönde hareket ederken bir sapma yaratacaktır. Örneğin bir varlığın fiyatı, azalan bir işlem hacmi ile yükseliyorsa, bunun bir sapma olduğunu söyleyebiliriz.

Bir varlığın piyasa fiyatı ile diğer herhangi bir veri parçası arasında sapmalar oluşabilmesine rağmen, sapmalar en çok teknik analiz göstergeleri, özellikle de Göreceli Güç Endeksi (RSI) ve Stokastik RSI gibi osilatör türleri ile bağlantılı olarak kullanılmaktadır.

Pozitif Sapma ve Negatif Sapma

Sapmalar olumlu veya olumsuz olabilir, ancak her zaman yaşanacak diye bir kural yoktur. Bir varlığın fiyatı düştüğünde pozitif bir sapma meydana gelir. Ancak teknik gösterge, satın alma güçlerinde bir artış veya satışta düşüş olduğunu gösterir. Bu nedenle pozitif bir sapma, bir yükseliş işareti olarak kabul edilebilir ve bazı durumlarda fiyatın tersine dönmesinden önce de yaşanabilir. Öte yandan bir varlığın fiyatı artarken negatif bir sapma görülür ancak gösterge, satın alma güçlerinde zayıflamayı ya da güçlü satış baskısını gösterir.

Sapmalar, yatırımcıların giriş ve çıkış noktalarının yanı sıra koşullu emirlerini belirlemelerine de yardımcı olur. 

Kripto Paralarda Sapma

Kripto para ticaretinde sapma, iki çizginin veya yolun ayrılması anlamına gelmektedir. Çizgiler, kripto para ticaretinde belirgin şekilde öne çıkar ve grafiklerde görülür. Fiyat bir yönde hareket ederken diğer göstergeler ters yönde hareket edebilir. Kripto para dünyasında sıkça kullanılan iki tür düzenli sapma vardır: Boğa sapması ve ayı sapması. Eğer fiyat “düşen dip” yaparken osilatör “yükselen dip” yapıyorsa bu normal boğa sapması olarak adlandırılır. Bu durum genelde düşüş trendinin sonuna doğru oluşmaktadır. Fiyat “yükselen zirve” yaparken osilatör “düşen zirve” yapıyorsa o zaman normal ayı uyumsuzluğu olduğu varsayılmaktadır. Bu durum ise yükseliş trendinin sonunda görülmektedir.