Bitcoin ATM

Başlangıç Seviyesi

Bitcoin ATM’si, kullanıcıların Bitcoin al - sat işlemleri gerçekleştirmesine olanak sağlayan otomatik bir vezne makinesidir. Bu ATM’ler, banka ATM'lerine oldukça benzerler. Ancak onlardan farklı şekilde banka ağına bağlanmaz, bunun yerine kullanıcıların belirli borsalar üzerinden nakit karşılığında BTC al sat işlemleri yapabilmesini sağlarlar. 

Bitcoin ATM

Bitcoin ATM'si nasıl çalışır?

Bitcoin ATM’si, kullanıcının yatırdığı nakit parayı alıp BTC al sat işlemini gerçekleştirir. Bunu yaparken nakit parayı BTC coine dönüştürür. Satın alınan bitcoin, doğrudan kullanıcının kripto para cüzdanına aktarılır.

Bazı ATM’lerde sadece BTC satın almak mümkünken bazılarında ise BTC satıp karşılığında nakit para almak da mümkündür. Sadece bitcoin satabileceğiniz Bitcoin ATM'leri tek yönlü, hem satım hem de alım yapabileceğiniz ATM'ler ise çift yönlü olarak adlandırılır.

Bitcoin ATM'si ile bankamatik arasındaki fark nedir?

Bitcoin ATM’leri geleneksel bankacılık ATM’lerine göre çeşitli farklara sahiptir. Bu farklardan en önemlisi, Bitcoin ATM'si kullanan birinin bankasına veya bir bankacılık ağına bağlanmamasıdır. Bitcoin ATM’si kullanırken belirli bir kripto para borsasına bağlanmanıza olanak sağlayan etkin internet arayüzleriyle etkileşime girersiniz.

Aslında Bitcoin ATM'si ile geleneksel bankacılık ATM'leri tamamen farklı hizmetler sunmaktadır. Bu yüzden birbirlerine karşı avantajlarını ya da dezavantajlarını konuşmak çok doğru olmayabilir. Bununla beraber, Bitcoin ATM'si özellikle yüksek işlem ücretleri yüzünden hâlâ bankamatikler kadar yaygınlaşmış değil.

İlk Bitcoin ATM'si ne zaman açıldı?

İlk Bitcoin ATM'si 2013 yılında Kanada’nın Vancouver şehrindeki bir kafede açıldı. Bugün sadece ABD’de 50 binin üzerinde Bitcoin ATM’si ve kiosku bulunuyor. Bitcoin ATM’leri en çok havaalanları ve tren istasyonları gibi ulaşım merkezlerinde ya da bazı özel mağazalarda ve kafelerde mevcut.

Bitcoin ATM'si nasıl kurulur?

İşletmesine Bitcoin ATM'si kurmak isteyen kişi, öncelikle bir Bitcoin ATM tedarikçisi ile anlaşmalıdır. Bu tedarikçiler genelde küresel ölçekte hizmet verir ve işletmenize Bitcoin ATM'sini kurar, hizmetleri sürekli olarak kontrol ederler. Kimi Bitcoin ATM tedarikçileri çeşitli ek finansal işlemler de sunar.

Bitcoin ATM'si hakkında daha detaylı bilgi almak için "Bitcoin ATM'si Nedir?" başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.