Bitcoin ATM'si Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin ATM'si Nedir?
 

Bitcoin (BTC) satın alabileceğiniz birçok platform var: Bitlo gibi kripto para borsaları ve Uniswap (UNI) ya da SushiSwap (SUSHI) gibi merkeziyetsiz borsalar bunların en bilinenleri. Ancak her iki şekilde de BTC satın almak için ya borsadaki hesabınızda ya da kripto para cüzdanınızda yeterli miktarda para bulunması gerekiyor. Peki ya nakit parayla, hemen Bitcoin almak isterseniz? 

Herhangi bir nedenden cüzdanınızdaki 100 dolar ile anında BTC satın almak istediğinizi hayal edin. Dilerseniz bu 100 doları banka hesabınıza geçirebilir, ardından bir kripto para borsasından 100 dolar karşılığında 100 Tether (USDT) alabilir, sonra da USDT/BTC paritesinde işlem yaparak 100 dolarlık BTC satın alabilirsiniz. Fakat ben yazarken bile yorulduğuma göre, düşünün siz bunu yaparken ne kadar yorulursunuz! Ama merak etmeyin çünkü nakit parayla anında Bitcoin (BTC) satın alabilmek için icat edilmiş bir cihaz var: Bitcoin ATM’si.

Bitcoin ATM’si nedir?

Bitlo gibi kripto para borsaları üzerinden Türk lirası ile ya da başka itibari paralarla BTC alıp satmak çok kolaydır. Ancak bazen nakit para kullanarak anında Bitcoin satın almaya da ihtiyaç duyulabiliyor. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla Bitcoin ATM’si yaratıldı. Türkiye’de de örnekleri bulunan Bitcoin ATM’leri, özellikle ABD’de ve Avrupa’da oldukça yaygın. 

Adından da anlayabileceğiniz üzere, bir Bitcoin ATM’si tıpkı geleneksel bankamatiklere benzer. Hem aşağı yukarı aynı işlevi görürler hem de aşağı yukarı aynı şekilde çalışırlar. 

Bitcoin ATM’si nasıl çalışır?

Bir Bitcoin ATM’sinin nasıl çalıştığını anlamak için önce geleneksel bankamatiklerin nasıl çalıştığını bilmeliyiz. Bir bankamatik, nakit paranızı alır ve banka bakiyenizi başkalarına ödeme yapmak için kullanabileceğiniz bir borç kaydıyla günceller. Yani, nakit paranızı hesap bakiyenizde görünen ve işlem yapabileceğiniz bir borç kaydına dönüştürür. Bitcoin ATM’si ise nakit paranızı alıp onu Bitcoin’e dönüştürür ve doğrudan kripto para cüzdanınıza yatırır. Bazı ATM’lerde BTC satıp karşılığında nakit para almak da mümkündür. 

Tabii, bir Bitcoin ATM’sini kullanabilmeniz için kripto para cüzdanına sahip olmalısınız. Kripto para cüzdanları ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz

Bitcoin ATM’si nasıl kullanılır?

Şimdi gelin, Bitcoin ATM’sinden nasıl Bitcoin (BTC) alabileceğinize adım adım bakalım. İlk yapmanız gereken, elbette, eğer yoksa BTC uyumlu bir kripto para cüzdanı hesabı açmak olmalı. Bildiğiniz gibi, kripto para cüzdanları özel ve açık anahtarlarınızı saklar. Açık anahtarınız, hesabınızın adresidir ve Bitcoin ATM’sinden BTC almak için kripto para cüzdanı uygulaması üzerinden adresinizi almalısınız. Çoğu uygulama bunu bir QR kod olarak da verir. 

Bitcoin ATM’leri, geleneksel bankamatikler kadar sık karşınıza çıkmaz. Bu yüzden, kripto para cüzdanınızı açtıktan sonraki adımınız bulunduğunuz konuma yakın Bitcoin ATM’lerini tespit etmek olmalı. “Bitcoin ATM” yazarak yapacağınız bir internet araması, size en yakın ATM’leri gösteren siteleri önünüze serecektir. Bundan sonra tek yapmanız gereken, işlem yapacağınız Bitcoin ATM’sine gitmektir. ATM’ye vardığınızda, mobil Bitcoin cüzdanınızdaki QR kod ya da açık cüzdan adresinizle kolayca nakit para karşılığında BTC satın alabilirsiniz. 

Bitcoin ATM’si mi daha avantajlı kripto para borsaları mı?

Bitcoin ATM’leri farklı farklı şirketler tarafından üretilir. Bitcoin ATM’lerinin amacı, nakit para ile hızlıca BTC ya da altcoin alabilmenizi sağlamaktır. Kripto para borsaları üzerinden işlem yapabilmek için nakit paranızı önce banka hesabınıza aktarmanız, ardından ilgili kripto para borsasındaki hesabınızın bakiyesine ekleme yapmanız gereklidir. Öte yandan, kripto para borsaları üzerinden işlem yapmak çok daha ucuzdur. Bitcoin ATM’lerinin kestiği komisyon, yüzde 9’lara kadar varabilir. Kripto para borsalarında bu ücretler düşüktür. Örneğin, Bitlo’da 30 günlük işlem hacminize bağlı olarak ödeyeceğiniz maksimum komisyon oranı yüzde 0,35’tir. Bitlo’nun komisyon oranlarıyla ilgili detaylara buradan erişebilirsiniz.