Enjin Nedir? ENJ Coin Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Enjin Nedir? ENJ Coin Nedir?

Enjin, geliştiricilere Ethereum blok zinciri üzerinde sanal ürünler oluşturma ve bu ürünleri yönetme olanağı veren bir yazılımdır. 

Enjin’in ardındaki fikir, blok zincir teknolojisinin imkanlarından faydalanarak farklı farklı platformlardaki oyun içi ve uygulama içi alımları yönetmek, daha güvenli hale getirmek ve oyun içi alımlar ile koleksiyonluk ürünlerin transferlerini zorlaştıran maliyetleri düşürmektir. Enjin, bu amaçla, kullanıcıların Ethereum üzerinde dijital varlıklar yaratmasını ve bunları oyunlar ile uygulamalara entegre etmesini sağlayan yazılım geliştirme kitleri (SDK) çıkarmıştır. 

Enjin tarafından çıkarılan ürünler arasında Enjin Coin (ENJ), Enjin Wallet ve Enjin NFT pazar yeri Enjin’in temel amacına hizmet etmektedir. Oyunlar ve uygulamalar, bu ürünler aracılığıyla kullanıcılarına alım satım imkanı sunmaktadır. Bir başka deyişle, ENJ coin ile oyun içi eşya ya da uygulama içi hizmet satın alabilir; Enjin ile işbirliği yapan projelerin NFT’lerini pazar yerinde alıp satabilirsiniz.

Enjin nasıl kuruldu?

Enjin şirketi, 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kuruldu. İlk kurulduğunda bir  oyun topluluğu platformuydu. 2017’de Enjin, kendi blok zincirini oluşturmak için ENJ coin sattığı bir ilk coin arzı (ICO) gerçekleştirdi ve yaklaşık 18,9 milyon dolar topladı.

Enjin Coin nedir?

Enjin Coin (ENJ), Enjin projesinin ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. ENJ coin, ERC-721 ve ERC-1155 akıllı sözleşmelerini de desteklemektedir. 

ENJ coinin kendi blok zinciri yerine Ethereum blok zinciri üzerinde olması ve akıllı sözleşmeleri desteklemesi, oyun ve uygulama toplulukları tarafından hızla benimsenmesini sağlamıştır. 

Enjin ile mintlenen, yani tokenize edilen her varlık, ilgili oyuna ya da uygulamaya uyacak şekilde özelleştirilebilir ve akıllı bir sözleşmeye kaydedilir. Enjin platformunda dijital varlıkları yönetmenin merkezinde ise ENJ coin vardır. Enjin’de oluşturulan her oyun ya da uygulama içi öğreye ENJ değeri atanır. 

ENJ coin arzı ne kadar?

Maksimum Enjin Coin arzı 1.000.000.000 ENJ coindir. 26 Ocak 2022 tarihi itibarıyla dolaşımda olan ENJ coin sayısı ise 853.576.206 adettir. 

ENJ coin nasıl alınır?

ENJ coin, kripto para borsalarından alınıp satılır. Türkiye’nin en eski ve güvenilir kripto para borsalarından olan Bitlo üzerinden ENJ/TRY paritesinde işlem açarak Türk lirası ile kolayca ENJ coin alınabilir. ENJ/TRY fiyat grafiği de Bitlo.com’dan takip edilebilir. 

ENJ coinleri, Enjin için tasarlanmış Enjin Wallet cüzdanında saklamak mümkündür. 

Enjin Wallet nedir?

Enjin Wallet, ya da Türkçesiyle Enjin Cüzdan, traderlar, geliştiriciler ve oyuncular için oluşturulmuş güvenli, birçok özellik barındıran ve kullanıcı dostu bir kripto para birimi ve blok zinciri varlıkları cüzdanıdır. 

Enjin Wallet, ENJ coinin yanı sıra Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT), Kusama (KSM) ve tüm ERC-20 tokenlarını desteklemektedir. NFT’ler gibi ERC-721 ve ERC-1155 varlıkları da Enjin Wallet’ta desteklenmektedir.

EnjinX nedir?

EnjinX, en basit tanımıyla bir Enjin kâşifidir. EnjinX ile Enjin kullanan projelerin veritabanına erişilebilir. 

Platformunun NFT pazar yerine de EnjinX üzerinden ulaşılır. Ancak EnjinX pazar yeri, klasik bir NFT pazar yerinden farklı olarak, ENJ coin kullanan tüm uygulamaların ve oyunların alım-satım ürünlerini kullanıcılarla buluşturur. 

Lost Relics, The Multiverse gibi Enjin kullanan projelerin dijital varlıklarına bu pazar yeri üzerinden kolaylıkla ulaşmak mümkündür. 

Dikkat çeken Enjin NFT projeleri

Enjin kullanan NFT projeleri arasında en çok dikkat çeken beş tanesini şu şekilde sayabiliriz:

  • Azure Heroes: Microsoft’un blok zincir tabanlı dijital rozet projesidir.
  • Lost Relics: NFT lootlayabildiğiniz bir oyna-kazan hack & slash oyunudur.
  • Age of Rust: Postapokaliptik bir dünyada geçen, bilimkurgu türündeki bir oyna-kazan NFT oyunudur. 
  • 9Lives Arena: Kullanıcıların birebir kapıştıkları, yani PvP esaslı bir oyna-kazan oyunudur.,Forest Knight: Fantastik bir dünyada geçen, oyna-kazan temelli bir macera oyunudur.

EnjinCraft: Enjin ve Minecraft

EnjinCraft, Enjin’in dünyanın en çok satan oyunlarından Minecraft için çıkardığı bir blok zincir eklentisidir. Microsoft ile Enjin arasındaki işbirliğinin bir parçası olan EnjinCraft, Minecraft oyuncularına hiç kod yazmadan Minecraft Java Edition’daki varlıkları üretme fırsatı sunmaktadır. 

Enjin Nedir? ENJ Coin Nedir?

Mayıs 2020’de piyasaya sürülen EnjinCraft, Minecraft evreninde önemli bir soruna çözüm getirmektedir: Dinamik bir ekonomi. EnjinCraft sayesinde oyuncular, artık Minecraft’taki varlıklarına gerçekten sahip olabilmekte ve onları sunucular arasında taşıyabilmektedir. EnjinCraft ile artık NFT haline getirilen Minecraft varlıklarının Enjin pazar yerinde (Enjin Marketplace) alınıp satılması da mümkündür. EnjinCraft, Minecraft oyuncularının ERC-1155 varlıklarını oyun içinde üzerlerine giyebilmesini, kullanabilmesini sağlar. 

Enjin projesi neden benzersizdir?

Enjin, platformu üzerinde üretilen her tokenın, doğrudan ENJ coin ile desteklenmesi ve uygulama ya da oyun içi öğelere gerçek dünyada karşılığı bulunan likidite sağlanmasıyla benzersiz bir konuma oturmaktadır. 

Enjin topluluğunun büyüklüğü, fazla sayıda uygulama ve oyunun ENJ coin kullanması gibi faktörler de Enjin projesini benzersiz kılmaktadır. Aynı zamanda Enjin, oyun içi satın alımlar için blok zincir teknolojisini kullanarak aşılması güç bir güvenlik sağlamaktadır.