USD Coin Nedir? USDC'nin Avantajları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
USD Coin Nedir? USDC'nin Avantajları Nelerdir?

USD Coin (USDC), en popüler stablecoinlerden biri. Bilindiği üzere, kripto para piyasası son derece volatil ve yatırımcılar, ani fiyat dalgalanmalarından korunmak için stablecoinlere yönelebiliyor. Özellikle ABD dolarına endeksli olan Tether (USDT), yatırımcıların ve traderların ilgisini çekiyor. Ancak fiyatı ABD dolarına endeksli tek popüler stablecoin USDT değil. USDC de sunduğu birçok avantaj ile kripto para dünyasında dolara erişmeyi kolaylaştırıyor.

Bu makalemizde “USDC Coin nedir?” sorusuna cevap verecek ve USDC’nin avantajlarına bakacağız. 

USD Coin (USDC) nedir?

USD Coin (USDC), değeri daima 1 ABD dolarına denk olacak şekilde tasarlanmış bir stablecoindir. Stablecoinler, kripto para piyasasının önemli araçlarındandır ve yatırımcıların dolar ya da altın gibi varlıkların göreceli istikrarından yararlanmasına olanak tanır. 

USDC, Center kuruluşu tarafından yaratılmıştır. Her bir USDC için Center, ABD doları cinsinden aynı miktarda varlığı hesaplarında bulundurur. Bu hesaplar, ABD’li muhasebe firması Grant Thornton LLP tarafından aylık olarak denetlenir ve rezervde yeterli miktarda dolar bulunduğu onaylanır. Yani, USDC, fiziksel karşılığı bulunan bir teminatlı stablecoindir.

USDC nasıl çalışır?

USD Coin (USDC), programlanabilir bir blok zincir olan Ethereum (ETH) üzerinde çalışır. Bir ERC-20 tokenı olan USDC, kripto para piyasasının vahşi fiyat dalgalanmalarından etkilenmeyen bir kripto para birimidir.

Dolaşımdaki USDC ile şirket hesaplarındaki ABD doları cinsinden varlıklar arasında 1’e 1 oran daima korunur. 

USDC avantajları nelerdir?

Öncelikle, sağlam bir yapıya sahip her stablecoin gibi USD Coin (USDC) de yatırımcılara kripto para piyasasında fiyat istikrarı sağlar ve blok zincir teknolojisinin hız, düşük maliyet, yüksek güvenlik gibi olanakları sayesinde dolara erişimi kolaylaştırır. Stablecoinlerin fiyatı sabit olduğundan, USDC alışverişlerde ve ticaret yaşamında da kullanılabilir; kullanılıyor da. Yani, USDC aynı zamanda bir ödeme aracıdır. 

Bununla beraber, USDC’nin diğer stablecoinlere göre çeşitli avantajları da vardır. USDC, Ethereum blok zincirinde yaratılmış olsa da bugün Solana (SOL) ve Algorand (ALGO) dahil diğer birçok blok zincirde de kullanılabiliyor. USDC, birçok merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu tarafından da tercih edilyor. Compound (COMP) ve Aave (AAVE), bu platformlardan sadece ikisi.

USDC neden değerli?

Bu avantajlarını bir kenara bırakırsak, USD Coin’i değerli kılanın ne olduğuna da cevap verelim: ABD doları! ABD doları, dünyanın en güvenilir rezerv para birimi olarak kabul ediliyor. Fiyatı dolara endeksli ve gerçekten de dolarla desteklenen bir kripto para birimi USD Coin (USDC) de kripto para piyasasında dolarla işlem yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Özellikle DeFi ve merkezi kredi platformlarının popülerleşmesi USDC’nin piyasa değerini olumlu yönde etkiliyor. Çünkü USDC, insanların kripto ekosisteminden ayrılmadan dolarla finansal işlemler yapmasını kolaylaştırıyor.

USDC nasıl alınır?

USD Coin (USDC), merkezi ya da merkeziyetsiz kripto para borsaları üzerinden kolayca satın alınabilir. Türkiye’de Bitlo üzerinden Türk lirasıyla güvenle USD Coin satın almak, yani USDC/TRY paritesinde işlem yapmak mümkündür.