2022'nin En İyi Metaverse Projeleri

Başlangıç Seviyesi
2022'nin En İyi Metaverse Projeleri

Onlarca yıldır gerçek dünyaya alternatif sanal dünyaların varlığı hayal ediliyor ve buna metaverse deniyor. İlk kez Neal Stephenson’ın 1993 tarihli Snow Crash romanında duyduğumuz bu kavram Matrix ve Ready Player One gibi filmlerde de işlendi. Ancak birkaç yıl öncesine kadar hep kurgusal dünyada kalmıştı. 

Metaverse, gelişen sanal gerçeklik teknolojilerinin yanı sıra blok zincir ve kripto paralar sayesinde artık sadece bir hayal değil. Bugün blok zincir tabanlı birçok metaverse projesi geliştiriliyor. Kripto paralar, NFT’ler ve merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları ise gerçek bir metaverse ekonomisinin oluşmasını sağlıyor. 

2022’nin En İyi Metaverse Projeleri

Daha önce 2022’de radarımıza aldığımız 5 metaverse coini incelemiştik. Peki 2022’de takip etmeniz gereken metaverse platformları, oyunları, blok zincirleri hangileri? Hangileri gelecek vadediyor ya da gelişimini sağlam adımlarla sürdürüyor? Gelin beraber bakalım.

Decentraland (MANA)

Kuşkusuz en önemli metaverse platformlarının başında Decentraland (MANA) geliyor. 90 bin 601 parselden oluşan 3D bir sanal evren olan Decentraland, piyasaya çıktığı 2020’den beri gelişimini emin adımlarla sürdürüyor. 

Ethereum (ETH) ağını kullanan Decentraland üzerinde NFT biçiminde sanal araziler alıp satabiliyor; arazileriniz üzerinde binalar inşa edip içerikler oluşturabiliyorsunuz. Bu içerikler katılımdan ücret talep edebileceğiniz oyunlar da olabilir sergiler de. Aslına bakarsanız, Decentraland arazilerinizde yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Örneğin, dünyanın en büyük müzayede evlerinden Sotheby’s Müzayede Evi, Decentraland üzerinde sanal bir galeri açtı ve dönem dönem burada NFT açık artırmaları düzenliyor.

Decentraland’i günümüz dünyasının sanal hali gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki bugün sokaklarda gezmek bedava; Decentraland sokaklarında gezmek de bedava! Dileyen herkes bir Ethereum cüzdanıyla Decetraland’e bağlanıp bu metaverse platformunu deneyimleyebilir. Üstelik bu deneyimi sanal gerçeklik gözlüğünüzle gerçekçi şekilde de yaşayabilirsiniz. 

Decentraland’deki tüm alım satım işlemlerinde ise MANA token kullanılır. Bir ERC-20 tokenı olan MANA token, en iyi metaverse tokenları arasında gösterilmektedir. Decentraland düzenli olarak güncellenen bir metaverse platformu olduğundan MANA token da yatırımcıların ve traderların ilgisini çekmeye devam ediyor. 

Bitlo üzerinden MANA/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile MANA token satın almak için tıklayın

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND), Pixowl şirketi tarafından geliştirilmiş ve ilk defa 2012’de mobil cihazlar için çıkarılmıştı. 2015’te ise oyunun bilgisayar sürümü piyasaya sürüldü. Ancak The Sandbox adı asıl 2018’de Animoca Brands tarafından satın alınıp 2021’de blok zincir tabanlı bir metaverse platformu haline getirildiğinde ün kazandı. 

Ethereum ağını kullanan The Sandbox, tıpkı Decentraland gibi sanal NFT araziler alıp satabileceğiniz ve bu araziler üzerinde kendi içeriklerinizi oluşturabileceğiniz bir metaverse platformu. ERC-20 tabanlı bir kripto para olan SAND token ile sanal araziler dahil The Sandbox NFT’leri alıp satabiliyorsunuz. SAND token, en popüler metaverse tokenları arasında sayılıyor.

The Sandbox, özellikle aldığı yatırımlar ve iş ortaklıklarıyla dikkat çekiyor. The Sandbox, günümüzün en etkili teknoloji yatırım şirketlerinden SoftBank gibi yatırımcılar tarafından destekleniyor. Teknoloji yatırımcılarının yanı sıra, oyun sektörünün dev firmalarından Atari ve sinema sektörünün önde gelen yapım şirketi Lionsgate de The Sandbox’la çeşitli ortaklıklarla sahip.

Bitlo üzerinden SAND/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile SAND token satın almak için tıklayın

Star Atlas (ATLAS)

Son dönemin popüler blok zincirlerinden Solana (SOL), Ethereum’a kıyasla daha yüksek hız ve daha düşük maliyetler sunarak metaverse projelerinin dikkatini çekti. Bu yılın en iyi metaverse oyunlarından biri de Solana üzerinde geliştirildi: Star Atlas (ATLAS).

Star Atlas, uzay aracınızla galaksiler ve yeni gezegenler keşfedebileceğiniz bir metaverse oyunudur. Bu oyunda uzay aracınızı kişiselleştirebilir, kendi dünyanızı geliştirebilir ve çeşitli ittifaklar kurabilirsiniz.

Star Atlas evreninde oyun içi yönetişim tokenı olarak POLIS kullanılır. POLIS token ise Star Atlasın’ın Solana tabanlı yerel kripto para birimi ATLAS token ile satın alınabilir. Star Atlas NFT’lerinin alım satımı da ATLAS token ile yapılır. Bu NFT’ler arasında araziler, uzay araçları, avatarlar, ekipmanlar, ekip üyeleri ve daha birçok öğe vardır.

Günden güne gelişen Star Atlas, gelecek vadeden metaverse oyunları arasında başı çekenlerden biri.

Axie Infinity (AXS)

İlk metaverse oyunlarından Axie Infinity, 2018’de Sky Mavis tarafından piyasaya sürüldü. Pokemon’dan esinlenerek tasarlanan ve Ethereum üzerinde geliştirilen Axie Infinity, günlük ortalama 250 bini aşkın aktif kullanıcıyla en popüler metaverse oyunları arasında yer alıyor.

Axie Infinity’de oyuncular, Axie adı verilen Pokemon benzeri sevimli yaratıkları toplayıp geliştirmeye çalışırlar ve birbirleriyle savaştırırlar. Elbette play-to-earn (oyna-kazan) modeli kapsamında bu mücadeleleri kazanan Axie sahipleri kripto para ile ödüllendirilir. Ödül olarak verilen token Smooth Love Potion (SLP) olarak adlandırılır. Axie’ler ise NFT formatındadır ve pazar yerlerinde ETH coin ya da AXS token ile al satları yapılabilir. 

ERC-20 tabanlı bir kripto para olan AXS token, Axie Infinity NFT’lerinin alım satımının yanı sıra yönetişimde kullanılır. AXS token en iyi metaverse tokenlar arasında gösterilmektedir.

Bitlo üzerinden AXS/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile AXS token satın almak için tıklayın

Flow (FLOW)

Flow (FLOW) aslında tek başına bir metaverse projesi değil ama metaverse geliştiricileri için birçok avantaj sunan bir blok zincir ağı. Daha en baştan metaverse ve NFT projelerini desteklemek amacıyla tasarlanan Flow, geliştirici ve kullanıcı dostu yapısıyla metaverse geleceğinde önemli bir rol oynayacak. 

Flow’un çoklu düğümlü mimarisi, sharding olmaksızın ölçeklenir ve bireysel düğüm işlevlerinde uzmanlaşarak hızı ve verimliliği artırıyor. Flow, açık piyasada işlem görebilecek dijital varlıklar sunarken kullanıcılara maksimum gizlilik ve güvenlik sağlayarak, kullanıcıların verilerinin bütünlüğünü koruyor.

Flow blok zinciri, kolaylığı öne çıkan Cadence programlama diliyle yazılmış akıllı sözleşmeler de dahil başka bazı benzersiz özellikler de sunuyor. Geliştiriciler çok çeşitli araçlara ve yerleşik desteğe sahip olan bu ağda son kullanıcılar ise uygun, kullanımı kolay ödeme araçlarına erişebiliyor. 

Bugün NBA Top Shots dahil en iyi NFT ve metaverse projelerinin birçoğu Flow blok zincirinde çalışıyor. Flow ağının yerel kripto para birimi FLOW coin ise gelecek vadeden kripto paralar arasında gösteriliyor.

Bitlo üzerinden FLOW/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile FLOW coin satın almak için tıklayın