Move-to-Earn Nedir? En Çok Kazandıran Move-To-Earn Projeleri

Başlangıç Seviyesi
Move-to-Earn Nedir? En Çok Kazandıran Move-To-Earn Projeleri

Hareket ettikçe kripto para kazanmak nasıl olurdu? Bu, artık mümkün! Gitgide popülerleşen move-to-earn (hareket et-kazan) konsepti, kullanıcıların günlük hareketleri sayesinde kripto para kazanmasını sağlıyor. Bir başka deyişle, move-to-earn uygulamaları biraz hareket ettiğiniz, fiziksel aktivite bulunduğunuz için sizi kripto paralar ile ödüllendiriyor!

Bu makalemizde “Move-to-earn nedir?” sorusuna cevap verecek ve en çok kazandıran move-to-earn projelerine göz atacağız.

Move-to-earn nedir?

Play-to-earn (oyna-kazan) modelini herkes duymuştur. Birçok blok zincir oyunu, bu model ile oyuncuların oyun oynarken kripto para kazanabilmelerini sağlıyor. Move-to-earn konsepti de işte bu oyun modelinden esinlenerek ortaya çıktı. 

Move-to-earn platformları, kullanıcılarını fiziksel hareketlerde bulunmaya ve hareket etmeye teşvik ediyor. Nasıl mı? Hareket etmeleri karşılığında kullanıcılarını kripto paralar ile ödüllendirerek! Move-to-earn platformları ile bir yandan spor yapıp sağlıklı kalırken bir yandan da para kazanabiliyorsunuz

Move-to-earn platformlarında, play-to-earn oyunlarının aksine sürekli çevrimiçi olmanız gerekmiyor. Uygulamalar, genelde, fiziksel hareketlerinizi siz çevrimiçi olmadan da tespit edebiliyor. Bunun için çoğunlukla telefonların GPS ve konum izleme sistemleri kullanılıyor. Bununla beraber, birçok move-to-earn platformunda gelir elde etmeye başlamak için önce bir miktar para yatırmak gerekiyor. 

Move-to-earn nasıl ortaya çıktı?

Move-to-earn konsepti, Web3 yaşam tarzı uygulaması Stepn (GMT) tarafından Eylül 2021'de yaratıldı. Solana (SOL) blok zinciri üzerinde yaratılan Stepn, kullanıcıların bir NFT spor ayakkabısı alıp ardından fiziksel hareket gerektiren çeşitli görevleri yaptıkça GMT token kazanabilmesini sağlıyordu. Bir başka deyişle, Stepn, play-to-earn modelindeki oyun oynamanın yerine fiziksel aktiviteleri koymuştu. 

Bu konsept kısa sürede popüler oldu ve Stepn’in ardından birçok başka move-to-earn platformu ortaya çıktı. 

Move-to-earn tokenları

Move-to-earn platformları, kullanıcılarına ödemelerini yerel tokenları ile yapıyor. Move-to-earn platformlarının yerel tokenları, move-to-earn token olarak adlandırılıyor. Ancak bu yerel tokenlar, çoğu platformda ek fayda ve yönetişim işlevlerine de sahip. Yani, move-to-earn tokenları yalnızca platform kullanıcılarının ilgisini çekmiyor; traderlar ve yatırımcılar da bu tokenlara ilgi gösteriyor.

En çok kazandıran move-to-earn projeleri

İlk move-to-earn projesi olan Stepn’in ardından birçok başka proje de piyasaya çıktı. Bu projeler arasında Step App (FITFI), Wirtual (WIRTUAL), Genopets (GENE), OliveX (DOSE) başı çekiyor. 

Yazımızın bu bölümünde, bu en çok kazandıran move-to-earn projelerine göz atacağız. 

Stepn (GMT)

Eylül 2021’de piyasaya çıkan Stepn, Avustralyalı blok zincir girişimcisi Yawn Rong tarafından yaratıldı. İlk move-to-earn projesi olarak kabul edilen Stepn, kendisini “Web3 yaşam tarzı uygulaması” diye tanımlıyor. Stepn platformunda kullanıcılar, bir NFT spor ayakkabı alıp yürüyüş, koşu gibi fiziksel aktiviteler gerçekleştirerek token kazanabiliyor. Solana (SOL) üzerinde yaratılmış olan Stepn’in yerel tokenı ise GMT token. 

Step App (FITFI)

Avalanche (AVAX) tabanlı bir uygulama olan Step App (FITFI), birçoklarınca Stepn’in ilk gerçek rakibi sayılıyor. Step, kullanıcılarına, attıkları her adım için FITFI token ile ödeme yapıyor. FITFI token, Step App’in yerel tokenı ve önde gelen move-to-earn tokenlarından biri.

Wirtual (WIRTUAL)

Wirtual (WIRTUAL), move-to-earn sektörünün taze kanlarından. Kullanıcıların spor temalı mücadeleler ile WIRTUAL token kazanabildikleri bu platformda WIRTUAL token hold etmenin de ayrı bir önemi var. Wirtual platformunda 7 kullanıcı seviyesi bulunuyor ve daha çok WIRTUAL token hold ederek seviye atlayabiliyorsunuz. Kullanıcılar seviye atladıkça gelirlerini de artırıyorlar. 

Genopets (GENE)

Solana (SOL) tabanlı Genopets (GENE), en özgün move-to-earn platformlarından biri. Genopets, rol yapma oyunu türü ile move-to-earn konseptini bir araya getiriyor. Pokemon GO benzeri bir oyun olan Genopets ile Genopet adı verilen çeşitli NFT varlıkları yakalayıp geliştirmeye ve birbiriyle savaşlara sokmaya dayanıyor. Oyunun iki kripto para birimi bulunuyor: Bunlardan biri, yönetişim ve staking işlevlerine sahip olan GENE token. Diğeri ise fiziksel aktiviteler yapmaları sonucunda oyunculara ödül olarak verilen KI token. 

OliveX (DOSE)

OliveX (DOSE) projesi kendisini “fitness metaverse” olarak tanımlıyor. The Sandbox (SAND) gibi metaverse platformlarıyla da işbirliği yapan OliveX, sporcular için evlerinde spor yapabilecekleri sanal dünyalar yaratıyor. OliveX halihazırda üç uygulama geliştiriyor: Koşucular için Dustland Runner, şınav çekmek isteyenler için 22 Push-ups ve bisikletçiler için Dustland Rider. DOSE token ise OliveX’in yerel tokenı.