2022'de Google'da En Çok Aranan Kripto Paralar Neler?

Başlangıç Seviyesi
2022'de Google'da En Çok Aranan Kripto Paralar Neler?

2022 yılı dünyanın geneli için olduğu gibi kripto para piyasası için de kötü geçti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin faiz politikasına bağlı olarak tüm kripto para birimlerinde sert düşüşler yaşandı ve kripto piyasası ayı dönemine girdi. Sene boyunca tüm kripto paraların toplam piyasa değeri yaklaşık yüzde 70 düştü. 

Bununla birlikte, Accenture'un yakın zamanda yayımladığı 2022 Küresel Tüketici Ödemeleri raporu, piyasadaki çöküşe rağmen kripto para birimlerine perakende ilgisinin yüksek kaldığını gösteriyor. Accenture’un araştırmasındaki ankete yanıt verenler, kripto paralara ilgilerini “uzun vadeli yatırımlar” (%28), “merak” (%22), “kısa vadeli spekülasyon” (%21) ve “diğerleri” (%29) olarak sıralıyor.

Bu arada, DollarGeek tarafından yapılan ayrı bir araştırma, 2022'de Google’da dünya çapında en çok aranan kripto para birimlerine odaklanıyor. DollarGeek’in bulduğu sonuçlar, 2023 yılında kripto para yatırımlarının hangi coin’lerde yoğunlaşabileceğine dair de bir öngörü sunuyor. 

Buna göre 2022’de Google’da en çok aranan kripto paralara yakından bakalım.

10. Nexus (Küresel aylık arama: 734 bin)

Nexus (NXS), kendisini “artırılmış ölçeklenebilirlik, hız, güvenlik ve erişilebilirliğe” sahip bir blokzincir ağı olarak tanımlıyor. Yüksek düzeyde ölçeklenebilir üç boyutlu mimarisi, Nexus’u bu yılın popüler kripto para projelerinden yaptı. Nexus ve yerel kripto para birimi NXS token, 2022 yılının en çok aranan kripto paralarından oldu.

9. Litecoin (Küresel aylık arama: 796 bin)

Litecoin (LTC), ilk başarılı altcoin projesi olarak Ekim 2011’de kripto para dünyasına giriş yapmıştı. Önemli bir Bitcoin alternatifi sayılan LTC, o günden beri popülaritesinden çok bir şey kaybetmedi. Hâlâ en çok aranan 10 kripto para biriminden biri. 

8. Avalanche (Küresel aylık arama: 861 bin)

Kendine özgü konsensüs mekanizmasıyla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik meselelerinin üçüne de aynı anda çözüm getiren Avalanche (AVAX), merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi için çok önemli avantajlar sunuyor. Avalanche, işlemleri üç ayrı zincirde gerçekleştirerek yüksek ölçeklenebilirlikle beraber güvenlik de sağlamayı başarıyor. En popüler kripto paralar arasında sayılan AVAX, yılın en çok aranan 8. kripto para birimi.

7. Safemoon (Küresel aylık arama: 1 milyon 30 bin)

2021’de piyasaya çıkan Safemoon, BNB Chain’de yaratılmış bir kripto para birimi. Her ne kadar üzerinde kimi ponzi tartışmaları olsa da Safemoon, bu yılın en çok aranan kripto paraları arasında kendine 7. sırada yer bulmayı başardı.

6. XRP (Küresel aylık arama: 1 milyon 300 bin)

Bir zamanlar Bitcoin’le aşık atacak kadar güçlü olan Ripple (XRP), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’yla (SEC) girdiği hukuk mücadelesinde biraz güç kaybetti. Yine de hâlâ piyasa değeri en büyük kripto para birimlerinden biri. Aynı zamanda, XRP coin, 2022 yılının en çok aranan 6. kripto para birimi.

5. Cardano (Küresel aylık arama: 1 milyon 470 bin)

Cardano (ADA), akıllı sözleşmeleri destekleyen ve Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasıyla çalışan merkeziyetsiz bir blok zincir ağıdır. 2015 yılında Ethereum’un kurucularından Charles Hoskinson tarafından kurulan bu ağ, ölçeklenebilirliği ve verimli enerji kullanımıyla öne çıkıyor. Cardano ve yerel kripto para birimi ADA coin, yılın en çok aranan kripto paralarından oldu.

4. Ethereum (Küresel aylık arama: 3 milyon 840 bin)

Bu yıl uzun zamandır beklenen Merge güncellemesiyle kendi tarihinde önemli bir eşiği aşan Ethereum (ETH), Bitcoin’in ardından piyasa değeri en büyük kripto para birimi. DeFi, NFT gibi birçok ekosistemi Ethereum’un akıllı sözleşmelere izin veren yapısına borçluyuz. 

Ethereum Merge hakkında bilmeniz gerekenleri okumak için tıklayın.

2014’te kurulan Ethereum, yıllarca Bitcoin gibi Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasıyla çalışmıştı. Merge ile beraber artık daha enerji verimli bir mekanizma olan Proof-of-Stake (PoS) kullanıyor. Bu önemli güncellemeyle beraber Ethereum, şaşırtıcı olmayan bir şekilde 2022’nin en çok aranan 5 kripto para biriminden biri olmayı başardı. 

3. Shiba Inu (Küresel aylık arama: 4 milyon 430 bin)

Elon Musk dahil birçok ünlünün desteğini alan Shiba Inu (SHIB), aslında bir şaka coin’i olarak yaratılmıştı. Ama kısa sürede gerçek kullanım alanlarına sahip bir ekosisteme dönüştü. Bugün Shiba Inu ekosisteminde bir merkeziyetsiz borsa ve bir NFT koleksiyonu bulunuyor. 

Topluluk odaklı bir kripto para olan SHIB, daima düşük fiyata sahip olduğu için oldukça erişilebilir. Ancak aynı zamanda sert fiyat hareketleri de göstermeye açık. Çünkü sosyal medya paylaşımlarından kolayca etkileniyor. İlgi çekici yapısıyla SHIB, 2022 yılında en çok aranan üçüncü kripto para birimi oldu. 

2. Dogecoin (Küresel aylık arama: 5 milyon 850 bin)

Shiba Inu’dan önce şaka coin’leri tahtında Dogecoin (DOGE) tek başınaydı. Elon Musk’ın asıl göz bebeği olan Dogecoin, bugün Tesla ve AMC gibi dünya çapında şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul ediliyor. Topluluk odaklı ve sosyal medyanın yönlendirmesine açık bir kripto para birimi olan Dogecoin, herkes için erişilebilir olmayı amaçlıyor. 

Piyasa değeri en büyük kripto paralar arasında da yer alan Dogecoin, 2022’de Google’da en çok aranan ikinci kripto para birimi oldu.

1. Bitcoin (Küresel aylık arama: 28 milyon 410 bin)

İlk ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 2022’de Google’da en çok aranan kripto paralar listesinde de zirveyi kimselere bırakmadı. Listemizdeki diğer tüm kripto paraların toplamından daha fazla aranma sayısına sahip olan Bitcoin, en popüler kripto para olduğunu bir kez daha kanıtladı. 

Adını ilk kez 2008 yılında Satoshi Nakamoto imzasıyla yayımlanan bir whitepaper’da duyduğumuz Bitcoin, birçoklarına göre geleceğin para birimi. Bugün kripto paralara dair ne varsa, hepsi Bitcoin sayesinde! Her ne kadar bu yıl sert fiyat düşüşleri yaşasa da Bitcoin, görünüşe göre hâlâ ilgiyle izleniyor.