Ethereum Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Orta Seviye
Ethereum Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun süredir beklenen Ethereum Merge nihayet gerçekleşiyor. Ethereum Merge, yani Ethereum Birleşmesi ile birlikte ETH ana ağı, Beacon Chain (İşaret Zinciri) ile tamamen birleşecek. Böylece Ethereum, Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasından Proof--of-Stake (PoS) mekanizmasına geçecek. 

Ethereum Merge, daha iyi ölçeklenebilirlik sağlayacak olan sharding gibi gelecek güncellemelerin de önünü açacak. 

Peki Ethereum Merge hakkında bilmemiz gerekenler neler? Gelin, birlikte bakalım. 

Ethereum Merge hakkında bilmeniz gerekenler

Birleşme, Ethereum 2.0’a geçiş sürecinin en önemli aşaması. Bu yüzden ETH kullanıcıları ve tüm kripto para topluluğu bu güncellemeyi heyecanla bekliyor. İşte, Ethereum Birleşmesi hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler. 

Merge tam olarak ne zaman gerçekleşecek?

Bu yazı yazılırken, Merge güncellemesinin 15 Eylül 2022'de gerçekleşmesi planlanıyor. Bununla birlikte, son ana kadar ertelenme olasıdır. Nitekim Merge, yıllardır birkaç defa ertelendi. 

Ethereum Merge, her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için birkaç test ağı deneme aşamasından geçecek. 8 Haziran'da geliştiriciler, en ünlü test ağı olan Ropsten test ağında Merge’i tamamladı. Bunu takiben, 6 Temmuz'da Merge gerçekleşen Sepolia test ağı büyük bir aksaklık olmadan yayına girdi.

Üçüncü ve sonuncu test ağı Goerli’de ise Ethereum Merge, 11 Ağustos'ta başarıyla gerçekleşti. Goerli Birleşmesi sırasında kaydadeğer bir sorun yaşanmaması Ethereum meraklılarını memnut etti ve bunun sonucunda ETH fiyatı yüzde 11 artış gösterdi. 

Ethereum, Merge sırasında kesintiye uğrayacak mı?

Tıpkı önceki ağ yükseltmeleri gibi Ethereum Merge de ağ kesintisine yol açmayacak. Ağ, gerekli terminal toplam zorluğuna (yeni bir bloğu doğrulamak için kullanılan kümülatif toplam madencilik gücü) ulaştığında konsensüs mekanizması otomatik olarak PoW'dan PoS'a geçecek. Yani, bu süreçte Ethereum ağı herhangi bir kesintiye uğramayacak.

Ethereum kullanıcılarının bir şey yapması gerekecek mi?

Eğer bir Ethereum ağı kullanıcısı veya ETH coin yatırımcısıysanız, telaşlanmayın; Merge güncellemesinden sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Merge, yani Birleşme, bir protokol yükseltmesidir ancak kullanıcıları ya da yatırımcıları doğrudan etkilemez. Varlıklarını bugün olduğu yerde tutun, cüzdanınızı eskisi gibi kullanmaya devam edin ve varsa likidite havuzlarındaki pozisyonlarını koruyun. Merge gerçekleştiğinde bunlardan hiçbiri etkilenmeyecek.

PoW'dan PoS'a geçiş bir hard fork olsa da (yani çekirdek protokolü değiştirse de) Ethereum'un tüm geçmişi bozulmadan ve değişmeden kalacaktır. Merge öncesi cüzdanınızda bulunan varlıklar, ağ yükseltmesi tamamlandıktan sonra da cüzdanınızda olacaktır.

Düğüm operatörlerinin, stakerların ve geliştiricilerin yapması gerekenler

Ethereum ağı kullanıcılarının ve ETH yatırımcılarının Merge sonrasında bir şey yapması gerekmese de düğüm operatörlerinin, stakerların ve geliştiricilerin yapması gerekenler var. 

Kendi düğümünü çalıştıran ETH stakerların atması gereken adımlar şunlar: 

  1. Birleşme (Merge) tamamlanmadan önce yürütme verilerinin artık elde edilmemesi için bir konsensüs katmanı istemcisi ve bir yürütme katmanı istemcisi çalıştırın.
  2. Güvenli iki yönlü iletişimi etkinleştirmek için her iki istemcinin kimliğini bir paylaşımlı JWT ile doğrulayın.
  3. Kazanılan işlem ücreti bahşişlerini almak için bir alıcı adresi belirleyin.

İlk iki adımın tamamlanmaması, her iki katman da tamamen senkronize edilene ve doğrulanana kadar, Merge’den sonra düğümlerin "çevrimdışı" olmasına yol açar.

Doğrulayıcı olmayan düğümler için gereken adımlar şunlar: 

  1. Yeni Engine API aracılığıyla birlikte çalışacak yürütme katmanı istemcisini ve konsensüs katmanı istemcisini kurun.
  2. JWT sırrı aracılığıyla her iki istemci arasında kimlik doğrulaması ayarlayın.

Ethereum geliştiricilerinin atması gereken adımlar şunlar: 

Spesifik bir şey yok ancak Merge, Ethereum’daki blok yapısını, blok zamanlamasını, işlem kodu değişikliklerini değiştirecek; zincir üzerindeki rastgelelik kaynaklarını bozacak ve nihai bloklar kavramını değiştirecek.

Merge sayesinde gaz ücretleri düşmeyecek

Çoğu insanın sandığının aksine Ethereum Merge, Ethereum'daki gaz ücretlerini değiştirmeyecek. Çünkü tek başına bu birleşme, ağ kapasitesini genişletmeyecek ve daha verimli işlem yapıları sağlamayacak. Merge, Ethereum’un konsensüs mekanizmasını değiştiren bir yeniliktir ve gelecekteki işlem ücreti iyileştirmelerinin önünü açacaktır. Ancak Merge sayesinde gaz ücretleri düşmeyecek.

Merge, işlem hızını etkileyecek mi?

Merge, ETH ağındaki işlemlere iki açıdan bazı küçük değişiklikler getirecek: Bloğa dahil edilme zamanı ve sonuçlandırma zamanı. Yeni blok yayınlama süresinde yaklaşık yüzde 10'luk bir iyileşme olacak ancak bu iyileşmeyi son kullanıcılar pek fark etmeyecek.

Merge gerçekleşince stake ettiğim ETH’leri çekebilir miyim?

Bu, bazı kullanıcıları sıkıntıya sokabilecek bir yanlış anlama. Kullanıcılar, Merge öncesinde Beacon Chain’de ETH stake etme işlemine katılabilse de Merge gerçekleştikten sonra stake ettikleri varlıkları geri çekemezler.

Bu süreç "Şangay" olarak adlandırılan gelecekteki bir ağ yükseltmesinde etkinleştirilecek. Şangay yükseltmesi, Merge’den sonraki ilk büyük yükseltme ancak ana ağda etkinleştirilmesi 12 ay veya daha uzun sürebilir.

Bu durum Ethereum Merge tamamlandıktan hemen sonra stake edilen ETH, stake ödülleri ve yeni verilen ETH’ler için de geçerli. Tüm varlıklar Beacon Chain'de kalacak ve Şanghay yükseltmesi yayınlanana kadar çekilemeyecek.

Doğrulayıcılar Şangay'dan önce likit ETH ödülleri alabilecek mi?

Bu sorunun cevabı: Evet! Doğrulayıcılar, ana ağ hesaplarına ücret bahşişleri ve MEV (Miner Extracted Value) alacaklar ve bu varlıklar hemen kullanılabilir olacak.

PoS mekanizmasına geçişle beraber Ethereum protokolü, ağ konsensüsünün oluşturulmasına yardımcı olan doğrulayıcılara ödül olarak ETH verecek.