Arbitrum Airdrop Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Orta Seviye
Arbitrum Airdrop Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En popüler blockchain platformlarından Arbitrum, uzun süredir beklenen kripto para birimi ARB token’ı nihayet piyasa sürüyor. 23 Mart 2023 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Arbitrum airdrop ile ARB token dağıtımına başlanacak. 

Peki aylardır tüm kripto para ekosisteminin heyecanla beklediği Arbitrum airdrop hakkında bilmeniz gerekenler neler ve ARB token ne işe yarar? 

Arbitrum Aidrop Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ARB token airdrop’u, son yıllarda kripto para topluluğunu en çok heyecanlandıran etkinliklerden biri. Bu yazımızda, ARB airdrop hakkında bilmeniz gerekenleri en sade şekilde açıkladık. 

Arbitrum airdrop ne zaman?

Arbitrum Vakfı geçtiğimiz günlerde ARB token’ın yanı sıra Arbitrum One ve Arbitrum Nova ağları için DAO yönetişiminin başlatıldığını duyurmuştu. Vakıf şimdi bu yönetişim mekanizmasına katılımı sağlayan ARB token’ları, Arbitrum airdrop aracılığıyla topluluk üyelerine dağıtıyor.

ARB airdrop’un 23 Mart 2023 Perşembe günü gerçekleşmesi planlanıyor. 

Arbitrum airdrop’un amacı ne?

Arbitrum Vakfı, Arbitrum ekosistemini diğer tüm Ethereum (ETH) ölçeklenebilirlik projelerinden daha merkeziyetsiz hale getirmeyi planlıyor. Arbitrum airdrop da bu planın bir parçası. Arbitrum airdrop kapsamında toplam ARB token arzının yüzde 11,6’sı çekirdek katılımcılara dağtılacak. Bu, topluluk üyelerinin artık Arbitrum’un geleceğinde daha çok söz hakkına sahip olacağı anlamına geliyor.

Arbitrum airdrop şartları neler?

Arbitrum airdrop başvuruları, bir dizi uygunluk kriterine tabi tutulmaktadır. Arbitrum airdrop etkinliğine katılmayı hak kazananlar ve token’ların nasıl dağıtılacağı şu kriterlerle belirlenmektedir: 

  • Airdrop alıcılarının talep edebileceği token sayısını belirlemek için bir puan sistemi kullanılır. Puanlama, kullanıcının Arbitrum faaliyetlerine dayanır. 
  • Puan kriterleri öncelikle Arbitrum One'a odaklanır. Arbitrum Nova'daki faaliyetlere ise küçük bir kriter alt kümesi uygulanır. 

Arbitrum Nova, aşırı düşük işlem ücretlerini hedefleyen bir AnyTrust zinciridir. Nova, işlem verilerini zincire değil Veri Kullanılabilirliği Komitesine göndererek Arbitrum One'dan ayrılır. 

  • Arbitrum Nova'da kazanılan puanlar bir kullanıcıyı toplamda 4 puana yükseltebilir veya Arbitrum One'da zaten 4 veya daha fazla puan almışsa ona ek puan getirebilir.
  • Kullanıcılar, anlık görüntü tarihinden (6 Şubat 2023) önce gerçekleştirilen her uygun eylem için en fazla bir puan kazanabilir.
  • Alınabilecek maksimum puan 15 olarak belirlenmiştir.
  • Arbitrum Nitro'nun Arbitrum One ana ağında başlatılmasından önce alınan puanlar (en az 3), daha sonra alınan puanların iki katı değerindedir.
  • Arbitrum One'daki puan getiren eylemler arasında köprü fonları, farklı aylarda işlem yapma, birden fazla işlem yapma, akıllı sözleşmelerle etkileşim kurma ve Arbitrum'a likidite yatırma yer alır.
  • Arbitrum Nova'daki puan getiren eylemler arasında fon köprüleme ve birden fazla işlem gerçekleştirme yer almaktadır.
  • Nitro'nun Arbitrum One ana ağına yerleştirilmesinden sonra kazanılan puanlar, daha önce kazanılan puanların yarısı kadar değerlidir.
  • Minimum airdrop hakkı 625 token ve maksimum airdrop hakkı 10.250 token'dır.

ARB Token Nedir? Ne İşe Yarar?

ARB token, en iyi Ethereum Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümleri arasında gösterilen Arbitrum’un kripto para birimidir. ARB token, bir yönetişim token’ı olarak tasarlanmıştır ve sahiplerine, bir DAO aracılığıyla Arbitrum yönetiminde söz hakkı tanır. ARB token sahipleri, Arbitrum DAO aracılığıyla Arbitrum’un geleceğine dair alınacak kararlarda oy kullanabilir. 

Uzun zamandır beklenen ARB token, şimdiden en iyi Katman-2 token’lar arasında gösterilmektedir.