Kripto Paralarda Airdrop Nedir? 2024'ün En Popüler Airdrop'ları!

Başlangıç Seviyesi
Kripto Paralarda Airdrop Nedir? 2024'ün En Popüler Airdrop'ları!

Kripto paralar ile ilgileniyorsanız airdrop kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu terimin kelime anlamı aslında “uçaktan gıda vs. atmak”tır. Hani savaş filmlerinde görürüz, uçaklarla bir birliğe ya da sivil halka yardım paketleri gönderilir; işte bu eyleme “airdrop” denir. 

Ancak bizi ilgilendiren, kripto para dünyasındaki airdrop’lar. Bu yazıda aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • Kripto airdrop nedir?
  • Kripto airdrop türleri neler?
  • Airdrop’lara nasıl katılabilirim?
  • 2024’ün en popüler airdrop’ları hangileri?

  Kripto Airdrop Nedir?

  Kripto para dünyasında airdrop, bir pazarlama yöntemidir. Bu yöntem kapsamında yeni piyasaya sürülen veya sürülecek olan bir kripto para birimine ilgiyi artırmak amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda ilgili coin’den ya da token’dan bir miktar yatırımcıların cüzdanlarına ücretsiz olarak gönderilir. Bu genelde küçük bir miktardır ama bir nevi cüzdanınıza havadan token gelir ve sizin o kripto para birimine ilginizi artırır.

  Ancak elbette, çoğu airdrop’a hak kazanmak için bazı şartları yerine getirmeniz beklenir. Örneğin, yeni çıkacak token’la ilişkili belirli bir kripto para birimini bir süre cüzdanınızda tutmak veya paylaşımlarınızla projenin sosyal medya kampanyasına katkıda bulunmak…  

  Kripto Airdrop Türleri

  Airdrop’lar nasıl düzenlendiklerine ve içeriklerine göre 4 ana türde sınıflandırılır: i) Ödül airdrop’ları, ii) Standart airdrop’lar, iii) Holder airdrop’ları, iv) Özel airdrop’lar.

   • Ödül airdrop’ları, istenilen görevleri tamamlayan kullanıcıları ödüllendirmeyi amaçlar. Bu tür airdrop’ları genelde kullanıcılardan ilgili projenin sosyal medya çalışmalarına katkı sunması beklenir. Bunun karşılığında ise kullanıcılar projenin token’ı ya da coin’iyle ödüllendirilir.
   • Standart airdrop’lar, yalnızca bir kripto para cüzdan adresiyle herkesin katılabileceği airdrop’lardır. Bu tür airdrop’larda aynı kullanıcının birden fazla cüzdan adresiyle katılımını önlem için e-posta adresi ya da telefon numarası gibi bazı kişisel bilgiler de talep edilebilir.
   • Holder airdrop’ları, airdrop’a katılmak isteyen kullanıcıların belirli bir kripto para birimini belirli bir süredir cüzdanında tutuyor olmasını gerektirir; bir başka deyişle, holder’ları ödüllendirir. 
   • Özel airdrop’lar, token’ların yalnızca belirli kişilere gönderildiği, bir nevi “protokol airdrop’ları”dır. Bu airdrop’lar ünlü bir kişiye token göndererek reklam yapmayı ya da bir süredir projeye destek olan kişileri ödüllendirmeyi amaçlayabilir.

   Airdrop’lara Nasıl Katılabilirim?

   Kripto para airdrop’larını çeşitli airdrop takvimi sitelerinden ve sosyal medya üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Peki, diyelim ki bir kripto para airdrop’u ilginizi çekti ve katılmak istiyorsunuz. Ne yapmanız gerek? 

   Öncelikle, yukarıda sıraladığımız airdrop türlerinin her biri farklı katılım koşullarını da beraberinde getirir. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey, katılmak istediğiniz airdrop’un katılım şartlarını incelemektir. Eğer bu şartları karşılıyorsanız ya da karşılayabilecekseniz, gerisi çok kolay. 

   Birçok airdrop, şartları karşılıyorsanız katılım için izlemeniz gereken adımların anlatıldığı bir internet sayfasına sahiptir. Genelde bu adımlar projenin internet sitesine kaydolmakla başlar ve kripto para cüzdanınızı airdrop sayfasına bağlamakla devam eder. Bundan sonra tek yapmanız gereken airdrop’un gerçekleşeceği zamanı beklemektir. Airdrop zamanı geldiğinde token ödülleriniz doğrudan ilgili cüzdanınıza gönderilir. 

   Elbette buradan da anlayacağınız üzere bir kripto para airdrop’una katılmak için her şeyden ama her şeyden önce, ilgili token’la uyumlu bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız var. Kripto para cüzdanı deyince gözünüz korkmasın! Bir kripto para cüzdanına sahip olmak için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmez. Üstelik sadece bir dakika içinde kripto para cüzdanı oluşturabilirsiniz.

   “Kripto para cüzdanı nedir?” ve “Kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur?” sorularının cevabı için buraya tıklayın.

   2024’ün En Popüler Kripto Airdrop’ları

   Şimdi gelelim ilk yarısını tamamladığımız 2024’ün ilk yarısında dikkat çeken veya ikinci yarısında en çok beklenen kripto para airdrop’larına… İşte, 2024’ün en popüler kripto airdrop’larından bazıları!

   EigenLayer (EIGEN)

   EigenLayer (EIGEN), Ethereum üzerinde ara katman (middleware) olarak oluşturulmuş bir restaking protokolüdür. Washington Üniversitesi’nde profesör olan Sreeram Kannan’nın geliştirdiği bu protokol, son dönemde en çok dikkat çeken Ethereum projelerinden biri. 

   Projenin kripto para birimi olan EIGEN token’ın ilk aşama airdrop’u aslında geçtiğimiz ay tamamlandı. Şimdi ise sırada ikinci aşama airdrop’ları var. Detaylı bilgiye EigenLayer airdrop sayfasından erişebilirsiniz.

   EigenLayer hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

   zkSync (ZK)

   Ethereum ölçeklenebilirlik projeleri, ağ tıkanıklığını azaltırken Ethereum kullanıcıları için daha yüksek işlem hızları ve daha düşük gaz ücretleri yaratır. Bu yüzden özellikle Web3 geliştiricileri ve kullanıcıları için oldukça önemlidir. zkSync (ZK) de yenilikçi bir Katman-2 Ethereum ölçeklenebilirlik protokolü olarak öne çıkıyor. 

   Projenin kripto para birimi ZK token için airdrop süreci de başladı. ZK token, şimdiden gelecek vadeden altcoin’ler arasında sayılıyor.

   Wormhole (W)

   Farklı blokzincirler arasında veri ve varlık transferini olanaklı kılan zincirler arası iletişim platformu Wormhole (W), son dönemin en popüler Web3 projeleri arasında yer alıyor. Wormhole’un kripto para birimi W coin de muhtemelen önümüzdeki dönemde en iyi altcoin’ler arasına adını yazdıracak. W coin airdrop’u ise başlamış durumda. 6 Şubat 2024 tarihinde snapshot alındı. Siz de W coin airdrop’una uygun olup olmadığınıza ve token ödülleri alıp alamayacağınıza bakmak isterseniz, detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

   Bu arada Türk lirası ile W coin satın almak için de buraya tıklayabilirsiniz.

   Blum (BLUM)

   Yenilikçi bir merkeziyetsiz borsa olan Blum (BLUM), tüm blockchain ağlarını ve bu ağlarda çalışan kripto paraları tek çatı altında topluyor. Proje, BLUM token airdrop sürecini de başlattı. Daha detaylı bilgi almak ve BLUM token kazanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.