Shiba Inu (SHIB) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Başlangıç Seviyesi
Shiba Inu (SHIB) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnternet kültürü şimdiye kadar kripto paralar üzerinde epey etkili oldu. İnternet kültürünün bu etkisi en çok şaka coinlerinde görüldü. 2013 yılında yaratılan Dogecoin (DOGE), sosyal medyanın ve çevrimiçi topluluğunun etkisiyle kısa sürede büyüdü. Dogecoin, bir internet meminden esinlenerek yaratılmıştı ve ardından onu taklit eden birçok kripto para birimi ortaya çıktı. Ancak biri var ki kendisini “Dogecoin katili” olarak adlandırdı ve neredeyse DOGE kadar büyüdü: Shiba Inu (SHIB)

Bu makalemizde Shiba Inu (SHIB) hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Shiba Inu (SHIB) nedir?

Shiba Inu (SHIB), bir dönem sosyal medyayı kasıp kavuran Doge meminden esinlenerek yaratılmış bir kripto para birimidir. Adını da Doge meminin maskotu olan Shiba Inu cinsi köpekten almaktadır. Yani SHIB token, Dogecoin ile aynı kaynaktan doğmuştur. Ancak kendisini Dogecoin’e alternatif olarak konumlandırmış ve “Dogecoin katili” olarak adlandırmıştır.

Shiba Inu’nun tarihi

Shiba Inu (SHIB) projesinin hikayesi Dogecoin’in aksine çok eskiye dayanmamaktadır. Shiba Inu, Ağustos 2020’de Ryoshi takma ismini kullanan kişi ya da kişilerce yaratıldı. 

Piyasaya çıktığında Shiba Inu’nun arzı 1 katrilyon SHIB tokendı. Ancak Mayıs 2021’de Ryoshi, SHIB token arzının yarısını Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin'e gönderdi. Vitalik Buterin bu tokenların yüzde 10'unu, Hindistan COVID-Kripto Yardım Fonuna bağışladı. Kalan yüzde 90'ını ise yaktı, yani yok etti. Bugün Shiba Inu (SHIB) yaklaşık 549 trilyon tokenlık dolaşım arzına sahip. SHIB token, günümüzde, piyasa değeri bakımından da en değerli kripto para birimleri arasında yer almakta.

ShibArmy topluluğu

Shiba Inu (SHIB) whitepaperında proje, “topluluk tabanlı bir merkeziyetsiz kripto para projesi” olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyişle, Shiba Inu topluluğu projenin kalbinde yer alır. Proje, ShibArmy adı verilen topluluk tarafından yönetilir. ShibArmy topluluğunun gücü, Shiba Inu’nun değeri üzerinde de çok etkilidir.

SHIB token

SHIB token, Shiba Inu ekosisteminin ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. SHIB token başta sadece bir şaka tokenı olarak üretilmişti. Ancak Shiba Inu ekosistemi de zaman içinde büyüdü. Böylece SHIB token çeşitli kullanım alanları kazandı. Bugün SHIB token bazı şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmekte. Bunların başında, dünyanın en büyük sinema salonları zinciri olan AMC geliyor. Mart 2022’de AMC, SHIB token ile çevrimiçi bilet satışına başladığını duyurdu.

ShibaSwap merkeziyetsiz borsası

Shiba Inu ekosistemi zaman içinde genişlemiş ve Shiba Inu, diğer altcoinlerin parodisi olmaktan çıkmıştır. Shiba Inu ekosisteminin en önemli parçası ise kuşkusuz ShibaSwap merkeziyetsiz kripto para borsasıdır. ShibaSwap, Shiba Inu'nun bir şaka coini olmaktan daha büyük emelleri olduğunun en açık göstergesidir.

ShibaSwap, tamamen merkeziyetsiz şekilde kripto para alıp satmak için güvenli ve kullanıcı dostu bir ortam yaratmak üzere tasarlanmıştır. Temmus 2021’de kurulan ShibaSwap, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve ERC-20 tokenları arasında alım satım imkanı sunar.

Shiboshi NFT’leri

Shiba Inu ekosisteminin önemli bir parçası da Shiboshi NFT’leridir. Shiboshiler, piksel tarzında tasarlanmış Shiba Inu köpeklerinden oluşur. Her bir Shiboshi kendine has özelliklere sahiptir. Shiba Inu ekibi halihazırda, bu NFT’lerin kullanılacağı bir blok zincir oyunu da geliştirmektedir. Geliştirilmesine Kasım 2021’de başlanan bu oyun için Shiba Inu, eski Activision yöneticisi David Folk ile birlikte çalışmaktadır.

Shiba Inu’nun üç tokenlı yapısı

Shiba Inu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve ekosisteminde üç ayrı ama birlikte çalışabilir tokena sahiptir.

Shiba Inu'nun ana tokenı, yukarıda değindiğimiz SHIB tokendır. SHIB tokena ek olarak, Shiba Inu ekosistemi LEASH ve BONE tokenlarını içerir. LEASH başlangıçta DOGE fiyatına sabitlenmiş, esnek bir piyasa değeri olan bir rebase token olarak tasarlanmıştır. Ancak Shiba Inu ekibi daha sonra LEASH'i 107.647 token sabit arzlı bir ERC-20 token olarak piyasaya sürmeye karar verdi. BONE token ise ekosistemin yönetişim belirteci olarak hizmet eder.

Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) arasındaki fark

Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) aynı internet meminden yola çıkarak yaratılmış iki kripto para birimidir. Bu iki rakip kripto para biriminden Shiba Inu, kendisini “Dogecoin katili” olarak adlandırır. Peki Shiba Inu ve Dogecoin arasındaki tüm benzerliklere karşın hiç fark yok mu?

İki kripto para birimi arasında aslında çok temel bir fark bulunuyor: Shiba Inu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Bu da Shiba Inu’nun akıllı sözleşmeler yürütebilmesi demektir. Akıllı sözleşmeler sayesinde Shiba Inu, merkeziyetsiz uygulamalarla uyumlu şekilde çalışabilir. Dogecoin ise bu yeteneğe sahip değildir.