Shiba Inu (SHIB) Neden Değerli? SHIB Token Almaya Değer mi?

Başlangıç Seviyesi
Shiba Inu (SHIB) Neden Değerli? SHIB Token Almaya Değer mi?

Bir şaka coini olarak ortaya çıksa da Shiba Inu (SHIB), bugün en popüler kripto paralar arasında yer alıyor. Aynı zamanda piyasa değeri en büyük kripto para birimleri arasında da bulunan Shiba Inu, “Dogecoin katili” olarak anılıyor ve en önemli Dogecoin (DOGE) rakibi olarak görülüyor. Peki, aslında bir internet meminden esinlenerek yaratılan bir şaka coini olmasına rağmen Shiba Inu neden değerli? SHIB token satın almak akıllıca mı? Gelin bu soruların cevabını birlikte verelim. 

Shiba Inu (SHIB) nedir?

Shiba Inu (SHIB), Doge internet meminden esinlenerek tasarlanmış merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Adını Doge meminin maskotu olan Shiba Inu cinsi köpekten alan SHIB, 2020’de Ethereum (ETH) blok zincirinde yaratılmıştır. Ryoshi takma ismini kullanan bir kişi ya da grup tarafından yaratılan Shiba Inu, Dogecoin’e alternatif olarak konumlanmış ve kendisine “Dogecoin katili” demiştir. Bunun nedeni, Dogecoin ile aynı internet memine dayanması ve tıpkı DOGE gibi büyümek için sosyal medyanın gücüne güvenmesidir. 

Shiba Inu, Elon Musk gibi Dogecoin destekçisi ünlülerin de desteğini almıştır. ShibArmy olarak anılan Shiba Inu topluluğu ise devasa boyutlara ulaşmıştır. Bugün Shiba Inu (SHIB) piyasa değeri bakımından en büyük kripto paralardan biridir. 

SHIB token nedir?

Shiba Inu ekosisteminin yerel kripto para birimi, Ethereum (ETH) üzerinde yaratılan ERC-20 tabanlı SHIB tokendır. Başta sadece bir şaka tokenı olarak üretilse de SHIB token, tıpkı rakibi DOGE coin gibi kısa sürede büyümeyi başarmıştır. Shiba Inu ekosisteminin genişlemesiyle beraber ise SHIB token çeşitli kullanım alanları kazanmıştır. Günümüzde çeşitli şirketler SHIB token ile ödeme kabul etmektedir. Bu şirketlerin başında dünyanın en büyük sinema salonları zinciri olan ABD’li AMC geliyor. AMC, Mart 2020’den beri müşterilerinin SHIB token ile çevrimiçi bilet almasına olanak sağlıyor.

SHIB tokenın maksimum arzı ise bulunmuyor.

SHIB token neden değerli?

SHIB token bugün piyasa değeri en büyük kripto paralar arasında yer alıyor. Peki, eğer bir şaka coini olarak ortaya çıktıysa SHIB token neden değerli? 

SHIB tokenı değerli kılan faktörlerin başında pazarlama ve tanıtım başarısı geliyor. İlk çıktığı dönemlerde Shiba Inu yaratıcısı Ryoshi, Ethereum’un kurucusu ve kripto dünyasının en saygın simalarından Vitalik Buterin’e SHIB token arzının yarısını gönderdi. Bu transfer Buterin için sürprizdi. Ancak kendisine gelen bu tokenların bir kısmını bir Kovid-19 ile mücadele kampanyasına bağışladı; kalanını da yaktı. Onun bu hamlesini Ryoshi ve yeni yeni gelişen ShibArmy topluluğu, “Buterin’in SHIB tokena desteği” olarak yorumladı. Nitekim bu yaklaşım sosyal medyada da kabul gördü ve ShibArmy topluluğu hızla büyüdü. Elon Musk gibi ünlülerin de SHIB token yatırımı yapmasıyla, Shiba Inu devasa bir sosyal medya gücüne erişti. SHIB token ve DOGE coin gibi internet memlerinden esinlenen kripto paralar için bu çok kritiktir. Büyümelerinde sosyal medyanın ilgisi önemli rol oynar. 

Ancak SHIB tokenı değerli kılan tek şey ona yönelik sosyal medya ilgisi değil. ShibArmy topluluğu, çeşitli projelerle SHIB token kullanım alanlarını genişletti. Bu projeler arasında ShibaSwap merkeziyetsiz borsası ve Shiboshi NFT’leri başı çekiyor.

ShibaSwap

Shiba Inu’nun bir şaka coini olmanın ötesine geçtiğinin en önemli kanıtı olan ShibaSwap, merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır. ShibaSwap, Temmus 2021’de kurulmuş ve Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Kullanıcılar ShibaSwap üzerinden ERC-20 tokenları arasında merkeziyetsiz ve anonim olarak alım satım yapabilir.

Shiboshiler

Shiboshi NFT’leri ya da kısaca Shiboshiler, Shiba Inu ekosisteminin en ilgi çekici parçaları arasında yer alıyor. Shiboshiler, piksel tarzında tasarlanmış ve her biri kendine has özelliklere sahip Shiba Inu köpeklerinden oluşuyor. Bu NFT’lerin kullanılacağı bir blok zincir oyunu da halihazırda geliştiriliyor. Blok zincir oyunlarına ve NFT’lere artan ilgi düşünüldüğünde, Shiboshiler’in Shiba Inu ekosisteminin ve SHIB tokenın değerine daha da büyük katkılar sunacağı açık.  

SHIB token almaya değer mi?

Shiba Inu (SHIB) temelde bir şaka coini olduğundan ve maksimum arzı bulunmadığından, SHIB token fiyatı topluluğun ilgisine bağlı olarak kolayca oynayabiliyor. Bu nedenle, diğer kripto paralara göre daha riskli olarak değerlendiriliyor. Ancak SHIB tokenın henüz yeni bir kripto para birimi olmasına rağmen kısa sürede büyük piyasa değerine ulaştığını göz ardı etmemeliyiz. Üstelik, bir şaka coini olmasına karşın SHIB token yaratıcı bir topluluğa sahip. Shiba Inu ekosisteminde sürekli yeni projeler geliştiriliyor. Bu yenilikler, SHIB tokenın ciddi bir kripto para biri olması yönünde önemli adımlar. Bu yüzden, sınırsız arzı ve kolay üretimi sayesinde fiyatının hemen her zaman düşük olduğunu da düşünürsek, SHIB token almak iyi bir yatırım olabilir.