Shiba Inu Ne Zaman Çıktı? SHIB Token Nasıl Yaratıldı?

Başlangıç Seviyesi
Shiba Inu Ne Zaman Çıktı? SHIB Token Nasıl Yaratıldı?

Shiba Inu (SHIB), 2024 yılı itibarıyla Dogecoin (DOGE) ile beraber en iyi meme coin’ler listesinin başını çekiyor. DOGE coin’in hemen ardından piyasa değeri en büyük meme token olan SHIB token, merkeziyetsiz kripto para borsası ShibaSwap gibi uygulamalarıyla alelade bir meme token olmanın da ötesine geçti. Peki bu kripto para birimi ne zaman çıktı ve nasıl yaratıldı? 

Bu makalede, aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • Shiba Inu coin nedir?
  • Shiba Inu kurucusu kimdir?
  • Shiba Inu ne zaman çıktı?
  • Shiba Inu nereden alınır?

  Shiba Inu (SHIB) Nedir?

  Shiba Inu (SHIB), meşhur Japon köpeği shiba’dan esinlenilerek oluşturulmuş bir meme coin’dir. Bu açıdan ilk meme coin olarak bilinen Dogecoin’e benzer ve kripto para dünyasında “Dogecoin katili” olarak nam salmıştır. Bununla beraber SHIB, DOGE coin’in aksine kendi blockchain ağında değil Ethereum (ETH) ağında çalışır. 

  En popüler meme token’lar arasında yer alan Shiba Inu, “Bir kripto para birimini tamamen topluluk yönetirse ne olur?” sorusuna cevaben yaratılmıştır. Ancak zaman içerisinde yalnızca topluluk odaklı bir meme token olmanın ötesine geçmiş, bir Web3 ekosistemine dönüşmüştür. Bugün Shiba Inu’nun kendi merkeziyetsiz borsası (ShibaSwap), token yakım mekanizması, NFT koleksiyonu (Shiboshi’ler) ve NFT inkübatörü bulunuyor. 

  Shiba Inu ve SHIB token hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda Bitlo YouTube kanalındaki “SHIBA INU Projesi ve Özellikleri : SHIBA Coin (SHIB) Nedir?” video’muzu izleyebilirsiniz.

  Shiba Inu’nun Tarihi: Kim Kurdu? Ne Zaman Çıktı?

  Şimdi gelelim yazımızın asıl konusuna: Shiba Inu nasıl kuruldu ve kurucuları kimler? Shiba Inu coin ne zaman çıktı? 

  Shiba Inu (SHIB), en büyük rakibi olan Dogecoin’den 7 yıl sonra, Ağustos 2020’de, Ryoshi tarafından Ethereum blockchain ağında bir ERC-20 token’ı olarak yaratıldı. Kısa sürede büyük ilgi çekti ve sadece en popüler meme token’lar arasına değil, piyasa değeri en büyük kripto paralar arasına da girdi.

  Shiba Inu’nun kurucusu Ryoshi kimdir?

  Shiba Inu’nun kurucusu Ryoshi, tıpkı Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto gibi ne kimliği ne de tek kişi mi yoksa birkaç kişiden oluşan bir grup mu olduğu bilinmeyen, gizemli bir yazılımcıydı. Birkaç yıl boyunca Twitter hesabı @RyoshiResearch ve kişisel blog’u üzerinden kripto para ekosistemine ve Shiba Inu’ya dair fikirlerini paylaştı. 

  Mayıs 2021’de Ryoshi, Shiba Inu tarihinin en ilginç hamlelerinden birini yaptı ve mevcut SHIB arzının, ki bu o sırada 1 katrilyon token’dı, yarısını Ethereum kurucusu Vitalik Buterin'e gönderdi. Vitalik ise bunların yüzde 90’ını yakarak yok etti; kalan yüzde 10'unu ise Hindistan COVID-Kripto Yardım Fonuna bağışladı. Böylece Shiba Inu’nun toplam arzı yarı yarıya azaldı. 

  Ryoshi, en şaşırtıcı hamlesini ise 1 Haziran 2022’de yaptı ve ortadan kayboldu. Blog’undan tüm paylaşımlarını silen Ryoshi’den o tarihten beri yeni bir haber yok. Ancak Shiba Inu, başından beri topluluğunun, yani SHIB token sahiplerinin yönetiminde olan bir proje olarka tasarlanmıştı. Bu nedenle Ryoshi’nin gizemli bir şekilde ortadan kaybolması, Shiba’nın büyümesinin önüne geçmedi.

  “Shiba Inu (SHIB) Kurucusu Kimdir?” makalemizi okuyarak Ryoshi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Shiba Coin Nereden Alınır?

  Shiba Inu ya da sık söylenen adıyla Shiba coin satın almak, sandığınızdan çok daha kolaydır. Bitlo’da kolayca ve güvenli şekilde SHIB/TRY ve SHIB/USDT işlemleri yapabilirsiniz.