Shiba Inu (SHIB) Kurucusu Kimdir?

Başlangıç Seviyesi
Shiba Inu (SHIB) Kurucusu Kimdir?

Tıpkı Dogecoin (DOGE) gibi bir internet meminden esinlenerek oluşturulan Shiba Inu (SHIB), kısa sürede en popüler kripto para birimleri arasına yerleşti. “Dogecoin katili” olarak da bilinen Shiba Inu, bugün piyasa değeri en büyük kripto para birimleri arasında bulunuyor. SHIB token, sosyal medyada da çok ilgi çekiyor ve ShibArmy adı verilen devasa bir topluluğa sahip. 

Peki Shiba Inu kurucusu kimdir? Shiba Inu nasıl ortaya çıkmıştır? Gelin bu soruların cevabını beraber bulalım. 

Shiba Inu nedir?

Shiba Inu (SHIB), Dogecoin’e de esin kaynağı olan “Doge” internet meminden yola çıkarak yaratılmış merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı olan, yani Ethereum blok zincirinde üretilen bu kripto para birimi adını Doge meminin maskotu olan Shiba Inu cinsi köpekten almıştır. 

Başta bir şaka tokenı olsa da bugün SHIB token çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Bugün Shiba Inu ekosisteminde ShibaSwap merkeziyetsiz borsası (DEX) ve Shiboshi adı verilen NFT’ler bulunuyor. Shiba Inu ekosisteminin merkezinde ise ShibArmy topluluğu yer almaktadır. Öyle ki, Shiba Inu whitepaperında proje, “topluluk tabanlı bir merkeziyetsiz kripto para projesi” olarak tanımlanır. 

Shiba Inu (SHIB) ekosistemine “Shiba Inu (SHIB) Hakkında Bilmeniz Gerekenler” makalemizde değinmiştik. Burada şimdi esas sorumuza gelelim: Shiba Inu nasıl ortaya çıktı? SHIB kurucusu kimdir?

Shiba Inu nasıl kuruldu?

Shiba Inu (SHIB), en büyük rakibi olan Dogecoin’den yıllar sonra, Ağustos 2020’de Ryoshi takma adını kullanan bir kişi ya da grup tarafından yaratıldı. Kedisini “Dogecoin katili” olarak adlandıran Shiba Inu, DOGE ile aynı internet meminden esinleniyordu. Yani, o da bir şaka coini olarak ortaya çıkmıştı. Bununla beraber, SHIB token da Doge’un yolundan gitti ve kısa sürede bir şaka coinin olmanın ötesine geçti. Shiba Inu ekosistemi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, günümüzde farklı yapılara sahip. ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olan SHIB token ise piyasa değeri en büyük kripto paralar arasında yer alıyor. 

Piyasaya çıktığında SHIB tokenın arzı 1 katrilyondu. 2021 yılında SHIB token fiyatında ani artışlar görüldü. Mayıs 2021’de Shiba Inu kurucusu Ryoshi, mevcut arzın yarısını Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin'e gönderdi. Vitalik Buterin ise bu tokenların yüzde 90’ını yakarak yok ederken, yüzde 10'unu ise Hindistan COVID-Kripto Yardım Fonuna bağışladı. Yani, dolaşımdaki SHIB token arzı bugün yaklaşık 549 trilyon adet.

Shiba Inu yaratıcısı Ryoshi kimdir?

Kripto para dünyasında ünlü ama anonim kimselere rastlamaya alıştık. Aslına bakarsanız, Bitcoin (BTC) blok zincirini ve kripto para birimini yaratarak bu devrimin fitilini ateşleyen Satoshi Nakamoto bile gerçek kimliği hâlâ bilinmeyen biri. Bırakın Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğin bilmeyi, onun bir kişi mi yoksa grup mu olduğunu bile henüz bilmiyoruz. 

Shiba Inu yaratıcısı Ryoshi de Satoshi Nakamoto’nun izinden giden bir figür. Tıpkı Nakamoto gibi Ryoshi de bir kişi mi ya da grup mu bilinmiyor. Kim olduğu da bilinmiyor. Ancak Ryoshi, Shiba Inu’yu yarattığından beri kripto para ekosisteminin en çok takip edilen figürlerindendi. @RyoshiResearch Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar ve blogunda yazdıkları tüm kripto para meraklıları tarafından yakından izlenirdi. Ne var ki 1 Haziran 2022 itibarıyla Ryoshi, Shiba Inu projesinden ve muhtemelen kripto para dünyasından çekildi. Aslında bu gizemli figür, “merkeziyetsizlik işe yarıyor” yazan son tweet’ini paylaştığı 29 Mayıs 2021’den beri yalnızca blogunda aktifti. Ancak artık blogu dahil tüm paylaşımlarını silmiş ve ortadan kaybolmuş durumda. Ryoshi’nin ortadan kaybolması Shiba Inu’nun geleceğine dair soru işaretleri yaratsa da o bir defasında şöyle yazmıştı: “Önemli biri değilim ve bir gün haber vermeden gideceğim. SHIB yolculuğuna atıl ve çılgınlıklara doğru yol al.” 

Ryoshi, Shiba Inu’yu daha en başından tamamen ShibArmy topluluğunun kontrolünde bir kripto para ekosistemi olarak tasarlamıştı. Bu nedenle, tüm soru işaretlerine karşın Ryoshi’nin ortadan kaybolması Shiba Inu’yu olumsuz etkilemeyebilir. Ancak Ryoshi’nin son yıllarda kripto para dünyasındaki en önemli isimlerden olduğu bir gerçek. 

Ne tesadüf ki Ryoshi, ortadan kaybolması açısından da Satoshi Nakamoto’nun yolundan gidiyor. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto da 2010’da projeyi bıraktığını açıklamış ve ortadan kaybolmuştu.

SHIB token nasıl alınır?

SHIB token kripto para borsaları üzerinden alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile Shiba Inu almak çok kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenli şekilde SHIB/TRY paritesinde işlem yapabilirsiniz.