Shiba Inu (SHIB) Adı Nereden Geliyor?

Başlangıç Seviyesi
Shiba Inu (SHIB) Adı Nereden Geliyor?

Sosyal medyada en popüler kripto para birimleri arasında Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) başı çekiyor. Özellikle “Dogecoin katili” olarak da bilinen SHIB token, kısa sürede piyasa değeri en büyük kripto paralar arasına girerek dikkat çekti. Bugün SHIB token piyasa değeri 7 milyar doları aşmış durumda. Şaşırtıcı olan ise SHIB tokenın tıpkı rakibi DOGE coin gibi bir internet meminden esinlenerek yaratılmış olması. Hem SHIB hem de DOGE, bir şaka coini olarak çıktıkları yolda en popüler kripto paralar arasına girerek büyük başarı gösterdiler.

SHIB tokenın neden değerli olduğunu daha önce anlatmıştık. Ancak onun hikayesini ne kadar biliyoruz? Shiba Inu, isim tercihiyle bile ilginç bir proje. Gelin, SHIB tokenın ismini nereden aldığını ve maskotunu birlikte öğrenelim. 

SHIB token nedir?

SHIB token, Dogecoin ile aynı internet meminden esinlenerek tasarlanmış merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Dogecoin’den farklı olarak kendi blok zincirine sahip değildir. SHIB token Ethereum blok zinciri üzerinde, ERC-20 standardında yaratılmıştır. 

Başlangıç arzı 1 katrilyon tokendır ve bunun yarısı, Shiba Inu’nun kurucusu Ryoshi tarafından Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderilmiştir. Buterin ise bu tokenların bir kısmını bir Kovid-19 ile mücadele kampanyasına bağışlarken, kalanını yakmıştır. 

SHIB token, aracılar olmaksızın eşler arası transfer edilebilir. Ayrıca Shiba Inu ekosisteminin ShibaSwap merkeziyetsiz borsası ya da Shiboshi NFT’leri gibi parçalarında kullanılabilir. SHIB token, AMC Sinemaları gibi büyük şirketler tarafından ödeme aracı olarak da kabul edilmeye başlandı. 

Shiba Inu adı nereden geliyor?

SHIB token, 2020’de piyasaya çıktı ancak kökeni aslında daha eskiye dayanıyor. 2013 gibi henüz Ethereum’un bile ortada olmadığı, erken bir dönemde bir kripto para birimi yaratılmıştı: Dogecoin (DOGE). Dogecoin, diğer tüm kripto paralardan farklıydı çünkü gerçek bir kullanım alanına sahip değildi. Dogecoin, “Doge” diye bilinen popüler bir internet meminden esinlenerek oluşturulmuş bir şaka coiniydi. Arzı sınırsız ve madenciliği ucuz olduğu için fiyatı hep erişilebilir seviyede oldu. Sosyal medyanın gücü ve Elon Musk gibi ünlü destekçileri sayesinde bu şaka coini kısa sürede bir fenomene dönüştü. Yaratıcılarının bile tahmin etmediği şekilde en büyük kripto paralardan oldu. 

Shiba Inu, işte bu şaka coinine rakip olarak, onunla aynı internet meminden esinlenerek yaratıldı. Adını da bu internet meminde aldı. “Doge” adıyla bilinen bu popüler internet meminin maskotu Shiba Inu cinsi bir köpekti. SHIB tokena adını veren de işte bu köpek cinsidir. Yani SHIB tokenın adı, Shiba Inu cinsi köpekten gelmektedir. 

Shiba Inu, Japonya’da yetişen bir köpek türüdür. Bu köpek cinsi, kripto para topluluğu için yalnızca SHIB tokena adını vermesinden dolayı önemli değildir. En büyük kripto para yatırımcıların Elon Musk, Shiba Inu cinsi bir köpeğe sahiptir. Space X ve Tesla şirketlerinin CEO’su Elon Musk, aynı zamanda önde gelen bir SHIB token ve DOGE coin destekçisidir. 

Türk lirası ile SHIB token satın almak

SHIB token, en popüler kripto para birimleri arasındadır. Türk lirası ile SHIB token satın almak ise sanıldığından çok daha kolaydır. Bitlo üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde SHIB/TRY paritesinde işlem yapabilirsiniz.