Oasis Network (ROSE) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Başlangıç Seviyesi
Oasis Network (ROSE) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son dönemin en dikkat çekici merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinden Oasis Network ve yerel kripto para birimi ROSE hakkında neler biliyorsunuz? Bu makalede, Oasis Network (ROSE) hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. 

Oasis Network nedir?

Ethereum blok zinciri üzerinde kurulmuş olan Oasis Network (ROSE), 2020’de piyasaya sürülmüş bir merkeziyetsiz finans sistemidir. Oasis Network, gizlilik odaklı bir blok zincir projesidir ve açık kodlu, ölçeklenebilir bir veri ekonomisi oluşturmayı amaçlamaktadır. 

Proof-of-stake (Hisset kanıtı - PoS) fikir birliği algoritmasını kullanan Oasis Network, merkeziyetsiz finans uygulamalarının en büyük sorunları olan ücret yüksekliği ve veri güvenliği gibi konularda çözümler sunar. Böylece merkeziyetsiz finans uygulamalarını daha geniş kitlelerin kullanımına sunar. 

Oasis Network (ROSE) hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın

Oasis Network (ROSE) ekibi kimlerden oluşuyor?

Oasis Network (ROSE) ekibi, sorumlu bir veri ekonomisi platformu oluşturmak üzere bir araya gelen araştırmacılar, güvenlik uzmanları ve gizlilik savunucularından oluşuyor. Dünyanın dört bir yanından çalışanların yer aldığı ekipte Apple, Google, Amazon, Goldman Sachs gibi şirketlerden ve UC Berkeley Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi gibi önde gelen okullardan isimler bulunuyor.

Oasis Network’ün kurucusu ise bilgisayar uzmanı Dawn Song’dur. Dawn Song, yazılım, ağ oluşturma, dağıtık sistemler, uygulamalı kriptografi, blok zincirler, akıllı sözleşmeler ve makine öğrenimi alanlarında seçkin bir araştırmacı olarak tanınmaktadır. Çin asıllı Song, birçok prestijli ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden bazıları şunlar: AMiner Ödülü, Amazon Web Services Makine Öğrenimi Araştırma Ödülleri, NSF CAREER Ödülü, IBM Fakülte Ödülü

Oasis Network (ROSE) projesini özel yapan nedir?

Oasis Network’ün vizyonu, sorumlu bir veri toplumu yaratmaktır. Oasis Network, insanlara kendi verileri üzerinde çok daha fazla kontrol sağlamak için gelişmiş dağıtık defter teknolojilerinin bir karışımını kullanır. Bu teknolojiler iki temel unsuru bir araya getirir: Güvenli bilgi işlem ortamları ile tokenize edilmiş verilerin genel ve kolayca paylaşılabilir doğası. Sonuç, yeni bir kripto veri biçimi üretme yeteneğidir.

Verileri gizli ve özel tutma konusundaki benzersiz yeteneği ile Oasis Network, eksik teminatlı krediler, özel kör havuzlar, özel otomatik piyasa yapıcılar, özel stablecoinler, özel ödemeler gibi yeni kullanım alanlarının kilidini açabilir.

Oasis Network, eşsiz gizlilik özellikleri ile yalnızca merkeziyetsiz finans kavramını yeniden tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda Tokenized Data (Tokenize Veri) adı verilen ve kullanıcıların ürettikleri verilerin kontrolünü ele almalarını sağlayan yeni bir dijital varlık türü de yaratır.

Oasis Network (ROSE), iki katmandan oluşan yapısı sayesinde son derece de hızlıdır. Ağ, Consensus ve ParaTime adı verilen iki katmandan oluşmaktadır. Consensus katmanında doğrulayıcı düğümler tarafından yürütülen güvenli ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir fikir birliği algoritması bulunmaktadır. ParaTime katmanı ise çok sayıda paralel çalışma zamanından oluşur ve ağın ölçeklenebilirliğini, dolayısıyla hızını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarır. Yani, ParaTime katmanı sayesinde daha büyük ve daha karmaşık iş yükleri tüm ağı yavaşlatmadan daha küçük, daha hızlı işlemlere paralel olarak işlenebilir.

Oasis Network (ROSE) üzerinde hangi projeler geliştiriliyor?

Oasis Network'ün güçlü ve gizlilik odaklı tasarımı, Web 2.0'da değer yaratma sorunlarını çözmek için zaten kullanılmaya başlandı.

İşte ağ üzerinde geliştirilmekte olan projelerden sadece birkaçı: 

Nebula Genomics

Oasis Network çerçevesini kullanarak, kullanıcı genomik verilerinin sahipliğini koruyabiliyor ve Nebula Genomics, müşterinin ham bilgilerini görmeden veriler üzerinde analiz yapabiliyor.

BMW

Oasis Network, dahili sistemlerinde farklı gizlilik uygulamalarını test etmek için BMW Group ile birlikte çalışıyor. Rızaya dayalı denetimi etkinleştirmek için tüm erişimler bir defterde kalıcı hale getirilebilir ve tüm erişim ilkeleri, sorguları çalıştırmadan ve sonuç vermeden önce Oasis Network platformu tarafından yüksek bütünlükle kontrol edilebiliyor.  

Fortune 500 Sağlık Hizmeti Sağlayıcı

Fortune 500 sağlık hizmeti sağlayıcısı, bir yandan hasta verilerinin gizliliğini korur ve verilerin kontrolünü elinde tutarken bir yandan da verileri harici taraflarla paylaşmak istiyordu. Bu lider sağlık şirketi, Oasis Network’ü oluşturan şirket Oasis Labs’in ürettiği bir API kullanarak şimdi üçüncü taraflarla paylaşıldığında bile veri kullanımını izleyebiliyor ve kontrol edebiliyor. 

ROSE token nedir?

ROSE token, Oasis Network ağındaki işlem ücretleri, staking ve delegasyon için kullanılır.

Oasis Network yerel kripto para birimi ROSE token, maksimum arzı sınırlı bir kripto paradır. ROSE token arzı 10 milyar ile sınırlıdır. 

ROSE token stake edenlere, ağın güvenliğini sağlamaya katkı sundukları için staking ödülleri olarak ROSE token dağıtılır.

ROSE token nasıl alınır?

Güvenilir kripto para borsaları üzerinden itibari para karşılığında ROSE token alabilirsiniz. Türkiye'de Türk lirası ile ROSE TRY paritesinde işlem yapmak da mümkündür.