Blok zincirlerin getirdiği en önemli yeniliklerin başında NFT, yani değiştirilemez token teknolojisi gelir. NFT teknolojisi bugün metaverse, merkeziyetsiz finans (DeFi), Web3 gibi yenilikçi alanların en önemli parçasıdır. NFT tokenları ve NFT coinleri de kripto para dünyasının en popüler ürünlerindendir. 

NFT nedir?

NFT, sıklıkla dijital sanat alanıyla ilişkilendirilen bir kavramdır. Ancak bir NFT aslında değiştirilemez, bölünemez ve benzersiz bir tokendır. Bir NFT, herhangi bir varlık için dijital sahiplik kanıtı olarak iş görür. “NFT Nedir?” yazımızda konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Herhangi bir varlık NFT haline getirilebilir. Bu bir sanat eseri de olabilir, koleksiyon kartı da, resmi evrak da. Bir NFT’yi sonradan değiştirmek mümkün değildir. Bir NFT, benzersizdir. bu özellikleri sayesinde NFT, aynı zamanda varlıkların sahipliğini kanıtlar. Bir başka deyişle, NFT’ler varlıklar için dijital kimlik belgesi görevi görür. NFT teknolojisinin dijital sanat alanında yaygın olarak kullanılmasının nedeni de budur. NFT’lerin sahiplik kanıtı sunması sayesinde dijital sanat alanında sahteciliğin önüne geçilebilmektedir.

NFT’lerin sahiplik kanıtı sunması, yani çeşitli varlıkların sahipliğini NFT’nin sahibine vermesi, NFT’lerin güvenle alınıp satılabilmesini de sağlar. NFT’ler blok zincir üzerinde oluşturulduğunda, tüm NFT işlemleri blok zincire kaydedilir ve blok zincir üzerinden takip edilebilir. Bir NFT, sahibi tarafından yakılmadığı sürece ortadan kaybolmaz ve uyumlu kripto para cüzdanlarında saklanabilir.

NFT pazar yeri nedir?

NFT alım satımları NFT pazar yerleri üzerinden gerçekleştirilir. NFT pazar yerleri, çeşitli blok zincirler ile uyumlu çalışabilir. Bir NFT pazar yerinde, uyumlu olduğu blok zincirdeki NFT’ler alınıp satılır. En büyük NFT pazar yeri OpenSea’dir. 

Birçok NFT pazar yerinde dileyen her kullanıcı NFT mintleyebilir ve alıp satabilir. Ancak bazı NFT pazar yerleri, NFT satacak sanatçıları başvuruyla seçmektedir. Bu NFT pazar yerleri kuratörlerle çalışır ve bir sanat galerisi gibi işlev görür.

NFT tokenları

NFT projelerinin ve NFT platformlarının kripto para birimleri NFT token ya da NFT coin olarak adlandırılır. En popüler NFT tokenları ve NFT coinleri arasında Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), ApeCoin (APE), Axie Infinity (AXS), Immutable X (IMX) başı çekmektedir.

Decentraland (MANA)

Decentraland (MANA), kullanıcıların NFT şeklinde sanal araziler alıp bunlar üzerinde kendi içeriklerini oluşturabildikleri bir metaverse oyunudur. Decentraland platformunun kripto para birimi ise en popüler NFT tokenları arasında gösterilen MANA tokendır. MANA, bir ERC-20 tokenıdır.

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND) da tıpkı Decentraland gibi kullanıcıların NFT araziler üzerinde kendi içeriklerini oluşturdukları bir metaverse oyunudur. SAND token, The Sandbox’ın ERC-20 tabanlı kripto para birimidir ve en popüler NFT tokenları arasındadır.

ApeCoin (APE)

En değerli NFT koleksiyonlarından Bored Ape Yacht Club, artık bir ekosisteme dönüşüyor. En popüler NFT tokenlardan olan ApeCoin (APE) ise bu ekosistemin kripto para birimi olarak görev yapıyor.

Axie Infinity (AXS)

İlk NFT oyunlarından olan Axie Infinity, Pokemon’dan esinlenerek oluşturulmuştur. Axie Infinity’de oyuncular, Axie adı verilen sevimli NFT canavarları biriktirip geliştirerek birbirleriyle mücadeleye sokarlar. Bu mücadeleler sonucunda oyuncular gelir elde edebilir. En popüler NFT tokenları ve NFT coinleri listesinde başı çeken AXS token, Axie Infinity’nin yönetişim tokenıdır.

Immutable X (IMX)

Immutable X, Ethereum blok zincir ağındaki NFT’ler için ölçeklendirme çözümü sunan ilk Katman-2 protokolüdür. Immutable X sayesinde Ethereum blok zincirindeki NFT’ler daha ucuz işlem ücretleriyle mintlenebilir ve alınıp satılabilir. NFT coinler listesinde bulunan IMX token, Immutable X projesinin ERC-20 tabanlı kripto para birimidir.


Devamını gör...