Biswap Projesi Nedir? BSW Token Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Başlangıç Seviyesi
Biswap Projesi Nedir? BSW Token Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kripto para dünyası Bitcoin (BTC) ile başlayıp Ethereum (ETH) ile genişlese de bugün birçok başka proje yatırımcıların ilgisini çekiyor ve Biswap (BSW) da onlardan biri. En popüler merkeziyetsiz borsalar arasında yer alan Biswap, BNB Smart Chain üzerinde token takas etmesine olanak sağlıyor. 

Bu makalemizde, aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • Biswap nedir?
  • Biswap nasıl çalışır?
  • BSW token nedir?

   Biswap Nedir?

   Biswap, BNB Smart Chain üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz kripto para borsasıdır. “Biswap nedir?” sorusuna cevap vermeden önce “Merkeziyetsiz borsa nedir?” sorusuna kısa bir cevap vermekte de fayda var. 

   Merkeziyetiz borsa ya da kısaca DEX, trader’ların merkeziyetsiz bir blokzincir üzerinde aracısız, eşler arası kripto para alım satımı yapabilmesini sağlayan platformlara denir. Bu tür kripto para borsalarında varlıklarınızın kontrolü tamamen size ait olur. Merkeziyetsiz borsalar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

   Biswap, kullanıcıların BEP-20 token’larıyla merkeziyetsiz işlem yapabilmesini sağlar. Bu merkeziyetsiz borsa, BNB Smart Chain üzerindeki binden fazla token’ı daha hızlı ve düşük maliyetle alıp satmaya yönelik bir talebi karşılamaktadır. Biswap DEX ile yapılan işlemlerden yalnızca yüzde 0,2 ücret alınır. Bu merkeziyetsiz borsanın katılımcıları staking, likidite sağlayıcılığı ve farming sistemleriyle pasif gelir de edebilir ya da loto bileti alarak BSW token ödülleri kazanabilir. 

   Biswap Nasıl Çalışır?

   Biswap, kullanıcıların BNB Smat Chain’de çalışan BEP-20 token'larını alıp satabilmeleri ve takas edebilmeleri için bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu modelde likiditasyon, likidite havuzlarına dayanır. Kullanıcılar, likidite havuzlarıyla etkileşime girerek kripto para alım satımı ve takası yapabilecekleri gibi, likidite havuzlarına token borç vererek faiz getiri de elde edebilir.

   Merkezi borsaların aksine, Biswap yatırımcı varlıklarının gözetimini üstlenmez. Bir başka deyişle, bu borsada varlıklarınızın kontrolü tamamen size aittir. Bu da Biswap’ı güvene dayalı olmayan sistemlere değer veren kripto para yatırımcıları için iyi bir alternatif haline getirir. 

   Biswap’ın işleyişinde şu mekanizmalar özellikle önemli rol oynar: Farming & staking, launchpool, NFT Pazar Yeri, NFT Launchpad, NFT Staking Pool.

   İlginizi çekebilir: “AMM Nedir? AMM Kullanan Platformlar Nelerdir?”

   Biswap Farming & Staking

   Biswap kullanıcıları, varlıklarını likidite havuzlarına stake ederek BSW token cinsinden düzenli pasif gelir kazanabilir. BSW token’lar üzerinden de staking geliri elde etmek mümkündür. Bunun için Biswap kullanıcıları, BSW token’larını çeşitli launchpool’lara yatırabilir. 

   NFT Pazar Yeri

   Biswap, bir NFT Pazar Yeri’ne sahiptir. Biswap NFT Pazar Yeri, NFT koleksiyoncuları için aşağıdaki avantajları sunar:

    • Düşük İşlem Ücreti: Kullanıcılar, Biswap NFT Pazar Yeri’nde alım satım yaparken yalnızca yüzde 1’lik bir işlem ücreti öder. Bu, BNB Chain’de faaliyet gösteren NFT platformları içinde en düşük işlem ücretidir.
    • Biswap NFT Koleksiyonu: Kullanıcılar, Biswap NFT Koleksiyonu’nunun içerdiği NFT’lerden satın alabilir ve bunlar üzerinden staking geliri elde edebilir. 
    • Robi Boost: Robi Boost’lar, NFT Staking Havuzu katılımcılarının gelirlerini artırmalarını sağlayan unsurlardır.

    Biswap kullanıcıları, BSW token ile NFT alıp satabilir. 

    İlginizi çekebilir: “NFT Pazar Yerleri Rehberi: NFT Nereden Alınır, Nereden Satılır?”

    NFT Launchpad

    Biswap, bir NFT Launchpad de sunar. Bu launchpad aracılığılıyla yatırımcılar Robbies NFT'leri olarak anılan sanal kripto robotlar satın alınabilir. Her Robbies NFT rastgele miktarda Robi Boosts'a sahiptir. Robi Boost'lar ne kadar yüksek olursa, ilgili NFT yatırımcısı, NFT Staking Havuzu’nda o kadar yüksek miktarda ödül kazanabilir.

    NFT Staking Pool (Staking Havuzu)

    Biswap kullanıcıları, sahip oldukları Robbies NFT’leri pasif gelir elde etmek için staking havuzuna kilitleyebilir. Robbies NFT’ler, içerdikleri Robi Boost değeri oranında kazanç sağlar.

    BSW Token Nedir?

    BSW token, Biswap platformunun yerel kripto para birimidir. BSW, platformdaki işlem ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra likidite sağlayıcıları ve staker’ları teşvik etmek üzere ödül olarak da kullanılır. En popüler DEX token’lar arasında yer alan BSW’nin maksimum arzı ise 700 milyon token olarak belirlenmiştir.