Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si

Başlangıç Seviyesi
Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si

NFT, yani değiştirilemez token’lar, ortaya çıktıklarından kısa bir süre sonra neredeyse bağımsız bir sektöre dönüştü. Özellikle oyun ve sanat NFT’leri koleksiyoncuların büyük ilgisini çekti. Kimi NFT sanat eserleri ve koleksiyonluk NFT’ler milyonlarca dolara satıldı. 

Bu listemizde, tüm zamanların en çok paraya satılan 5 NFT’sine yakından bakacağız. 

NFT’lerin Değeri Nasıl Belirlenir?

NFT’lerin değerini belirleyen birçok faktör vardır. Ancak tüm faktörlerin temelinde arz ve talep ilişkisi yatar. Bir NFT, fiziksel dünyayla ilişkili bir kullanım alanına sahipse, onun değerini belirlemek görece kolaydır. Ancak çoğu NFT sadece zincir üstünde, sanal dünyada var olur.

Her NFT koleksiyonunun farklı arzı ve nadirliği olabilir. Aynı düzeyde talep gören iki NFT düşünelim. Bunlardan arzı daha az olan, doğal olarak daha pahalı olacaktır. Peki bir NFT sanat eserine ya da koleksiyonluk karta olan talebi belirleyen nedir?

Burada genelde iki faktör devreye girer. Bunlardan ilki, ilgili NFT’nin gerçek bir faydasının bulunup bulunmamasıdır. Örneğin, kimi NFT’ler, etkinlik bileti ya da çekiliş yerine geçebilir. NFT’ler, lüks moda ürünlerinin orijinalliğini ispatlamak için de kullanılır. Bunlar, bir NFT’nin değerine etki eden kullanım alanlarıdır. 

Bir diğer faktör ise özellikle koleksiyonluk ürünlerde ve NFT sanat eserlerinde ortaya çıkar: Koleksiyoncu ilgisi. Bir NFT’yi kimin ürettiği, hangi koleksiyonun parçası olduğu ya da nadirliği koleksiyoncuların ilgisine yön verir. Bir Picasso tablosu ile sizin yapacağınız bir tablo, içeriğinden bağımsız olarak aynı ilgiyi görmeyecektir. Bunun nedeni, Picasso’nun herkesçe kabul edilmiş yeteneği ve ünüdür. Bu, doğal olarak Picasso tablolarına olan talebi artırır. NFT koleksiyonculuğunda da durum farklı değildir.

Sonuç itibarıyla, farklı faktörlerden etkilenen arz - talep ilişkisi, bir NFT’nin değerini doğrudan belirler.

Tüm Zamanların En Pahalı NFT’leri 

Şimdi yazımızın esas kısmına, tüm zamanların en pahalı NFT’lerine gelelim. Bu liste hazırlandığı sırada, 2 Şubat 2023 itibarıyla, aşağıdaki NFT’ler en yüksek değere satılan NFT eserleri ve koleksiyonlarıdır. Listemiz, yalnızca tek seferdeki satışları kapsamaktadır; yani çok sayıda kopyasıyla toplam satış değeri daha 90 milyon doları geçen The Merge (Pak) gibi NFT'ler bu listeye alınmamıştır.

Everydays: The First 5000 Days - 69,3 milyon dolar

Mike Winkelmann ya da sanat camiasında bilinen adıyla Beeple, 2007’den itibaren 13 yıl boyunca her gün Instagram hesabından bir fotoğraf ya da görsel paylaştı. Bunlar genelde güncel haberlere ya da popüler kültüre değinen görsellerdi. Daha sonra Beeple bu görsellerden bir kolaj oluşturdu ve bu kolajı Everydays: The First 5000 Days başlığıyla NFT haline getirdi. Everydays: The First 5000 Days, Şubat 2021’de 69,3 milyon dolar değerinde Ether’e (ETH) satılarak tüm zamanların en pahalı NFT sanat eseri oldu. Satış, dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Christie’s tarafından düzenlendi ve eseri NFT yatırımcısı Metakovan satın aldı. 

Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si

Clock - 52,7 milyon dolar

Clock NFT’si, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın hapishanede geçirdiği günleri sayan dinamik bir zamanlayıcıyı temsil ediyor. Assange, epey tartışmalı bir davada yer alıyor. Çok sayıda casusluk suçlamasıyla suçlanan Assange’ın İngiltere'den ABD'ye iadesi isteniyor. İngiltere mahkemeleri iade kararını onayladı. Yakında ABD’ye iade edilmesi beklenen Assange, 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. 

Clock NFT’si, Assange’ın hukuk mücadelesini finanse etmek amacıyla dijital sanatçı Murat Pak ve Assange'ın kendisi tarafından üretildi. NFT, Şubat 2023’de, Assange’a destek olmak amacıyla kurulan kitlesel fonlama DAO’su AssangeDAO tarafından 16.953 ETH karşılığında satın alındı. O dönem bu, 52,7 milyon dolar ediyordu. Böylece Clock, en değerli NFT’ler arasında ikinci sıradaki yerini aldı. 

Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si

HUMAN ONE - 28,9 milyon dolar

HUMAN ONE, yine Beeple tarafından yaratılmış fiziksel bir sanat eseri. Aslında bu, Beeple’ın ilk fiziksel eseri olma özelliği taşıyor. Bu 3 boyutlu eser, NFT’si ile beraber 28,9 milyon dolara satıldı. 

4 dijital ekrandan oluşan HUMAN ONE, bir astronotun metaverse yolculuğunu sürekli değişen ve sonsuz görüntülerle anlatıyor. Eserin NFT versiyonunda görüntüler sürekli değişiyor. 

Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si

CryptoPunk #5822 - 23,7 milyon dolar

En ünlü piksel art koleksiyonlarından olan CryptoPunks NFT koleksiyonu, piyasaya sürüldüğünden bu yana koleksiyoncuların gözdesi. 5822 numaralı CryptoPunk, Şubat 2022’ce bir blokzincir teknolojisi şirketinin CEO’su tarafından tam 8 bin ETH’ye satın alındı. Böylece CryptoPunk #5822, CryptoPunks koleksiyonundaki en değerli NFT olurken en değerli NFT’ler listesinde de 4. sırada kendisine yer buldu. 

Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si

CryptoPunk #7523 - $11,75 milyon dolar

CryptoPunk #5822 satılana kadar en değerli CryptoPunk, 7523 numaralı olandı. Haziran 2021’de dünyanın en büyük müzayede evlerinden Sotheby’s tarafından açık artırmaya çıkarılan bu parça, Kovid-19 pandemisi gündemine uygun olarak maske takıyordu. CryptoPunk #7523, açık artırma sonucunda tam 11,75 milyon dolar değerinde ETH’ye alıcı buldu. 

Tüm Zamanların En Pahalı 5 NFT'si