NFT Türleri Nelerdir? En Popüler NFT Türleri Hangileri?

Başlangıç Seviyesi
NFT Türleri Nelerdir? En Popüler NFT Türleri Hangileri?

Son yıllarda kripto para dünyasının en ilgi çeken alanlarının başında NFT, yani değiştirilemez tokenlar geliyor. Bir NFT, bir varlığın dijital sahipliğini ispatlayan, değiştirilemez ve bölünemez bir tokendır. Bugün NFT’ler metaverse, merkeziyetsiz finans (DeFi), Web3 gibi teknolojilerin gerçekleşebilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu makalemizde en popüler NFT türlerine göz atacağız.

NFT nedir?

NFT, herhangi bir varlığı kriptografik olarak temsil eden değiştirilemez ve benzersiz tokendır. Yani bir NFT, bir varlığın tokenlaştırılmış halidir. Herhangi bir varlık NFT haline getirilebilir. NFT’ler her token gibi blok zincir üzerinde üretilir ve blok zincire kaydedilir. Bu sayede taklit edilemez ya da sonradan değiştirilemez ve kime ait olduğu, kim tarafından yaratıldığı gibi bilgiler kesin şekilde bilinir. Bir NFT’nin sahtesini üretmek ya da onu kopyalamak, blok zincir üzerindeki veriler değiştirilemediğinden, mümkün değildir. 

NFT’leri diğer tokenlardan ayıran özelliklerin başında ise aynı türden varlıklar yerine kullanılamamaları gelir. Her NFT kendine özgüdür, benzersizdir. 1 Bitcoin (BTC) gönderip, 1 BTC aldığınızda elinizde aynı varlık olur. Fakat bir NFT yerine aynı piyasa değerine sahip olsa bile başka bir NFT koyduğunuzda elinizdeki varlık artık tamamen farklıdır. Bu sayede NFT’ler bir varlığın sahipliğini ispatlayan tokenlar olarak iş görebilir. 

NFT türleri nelerdir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi, bütün varlıklar NFT’ye dönüştürülebilir. Ancak bazı popüler NFT türleri vardır. Bu NFT türleri, bugün NFT pazar yerlerinde ve NFT ekosisteminde çok yaygındır. Bunlardan bazıları ise metaverse, Web3, DeFi gibi alanlarda kullanılır. En popüler NFT türleri arasında Sanat NFT’leri, Moda NFT’leri, Meme NFT’leri, Oyun NFT’leri ve Video Kesiti NFT’leri sayılabilir.

Sanat NFT’leri

Dijital sanat uzun zamandır gündemde. Özellikle yeni kuşak grafik sanatçılarının ya da ressamların dijital eserler vermesi, dijital alanda sergiler düzenlemesi çok yaygın. Bununla beraber, dijital sanat alanında bir eserin orijinalliğini tespit etmek NFT’ler ortaya çıkana kadar çok güçtü. NFT’lerin benzersiz olması, sahiplik kanıtı sağlaması ve sonradan değiştirilememesi sayesinde dijital alanda üretim yapan sanatçılar için çok daha güvenilir bir pazar oluştu. Bugün NFT pazar yerlerinde en çok kazanç sağlayan ve en popüler ürünler arasında sanat NFT’leri başı çekiyor. 

Moda NFT’leri

Bütün varlıklar NFT haline getirilebilir; moda ürünleri de dahil. Bugün moda endüstrisi de metaverse dünyasına girer NFT teknolojisinden faydalanıyor. Dijital aksesuarlar, ayakkabılar ve kıyafetler NFT halinde kullanıcılara sunuluyor. Bunlar koleksiyonluk olarak değerlendirildiği gibi, metaverse mağazası açan kimi markalar NFT alım satımı ile gerçek ürün alım satımını da eşleştiriyor. Ayrıca bir moda ürününün orijinal olup olmadığı da NFT teknolojisi sayesinde çok daha güvenilir şekilde ispatlanabiliyor.

Meme NFT’leri 

Meme’ler ve GIF’ler, sosyal medyada oldukça popüler. Özellikle meme’ler, kripto para dünyasında da önemli bir yere sahip. Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi popüler kripto para birimleri sosyal medya meme’lerinden esinlenilerek üretildi. Bugün birçok popüler meme, NFT haline de getiriliyor ve NFT pazar yerlerinde alıcı buluyor. 

Oyun NFT’leri

Oyun sektöründe blok zincir tabanlı play-to-earn oyunları giderek yayılıyor. Bu oyunlar, oyuncuların oyun oynayarak kripto para kazanmasına olanak sağlıyor. Oyuncular, bu oyunlarda sahip oldukları öğelere gerçekten sahip olup onları alıp satabiliyor. Çünkü bu tür oyunlardaki öğeler, hatta kullanıcı karakterleri NFT formatında üretiliyor. Bugün NFT pazar yerlerindeki en popüler NFT türleri arasında oyun NFT’leri de yer alıyor.

Video Kesiti NFT’leri

Özellikle spor dünyası, NFT alanına unutulmaz anların video kesitleri ile dahil oluyor. NFT haline dönüştürülen video kesitleri, NFT pazar yerlerinde çok ilgi görüyor. Önemli NBA anlarının yer aldığı NBA Top Shot NFT koleksiyonu, bu tür NFT’ler arasında en popüleri olarak dikkat çekiyor.