NFT Sanatçısı Beeple Kimdir? Beeple Neden Ünlü?

Başlangıç Seviyesi
NFT Sanatçısı Beeple Kimdir? Beeple Neden Ünlü?

En ünlü NFT sanatçıları arasında başı çeken Beeple, bugüne kadar en pahalı NFT satışlarına imza attı. Beeple sayesinde geleneksel sanat koleksiyoncuları bile NFT sanat eserlerine ilgi göstermeye başladı. 

Peki Beeple kimdir ve neden bu kadar ünlü?

Beeple Kimdir?

Beeple ya da gerçek adıyla Mike Winkelmann, ABD’li bir grafik tasarımcıdır. Beeple, NFT sanatçısı olarak ün kazanmadan önce Justin Bieber, Nicki Minaj, Childish Gambino gibi ünlü şarkıcıların konserlerinin video görsellerini hazırlamıştı. Louis Vitton gibi ünlü moda markalarıyla da çalışan Beeple, dijital sanat alanında da bilinen bir isimdi. 

Bugün Beeple’ın Instagram’da 2 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Her ne kadar sanat camiasında hep tanınan bir figür olsa da bu şöhretinin önemli bir kısmını NFT sanat eserlerine borçlu. Beeple, birçok kşinin ona NFT teknolojisini denemesini tavsiye etmesiyle, 2020’de NFT sanat eserleri satmaya başladı. 

Beeple’ın sanat tarzı

Görsel sanatlar alanında eserler üreten Beeple, genelde dünyada yaşanan güncel olayları hicveden eserler yaratıyor. Bu eserlerde politikacılara, pop-kültür ikonlarına ve gündeme referanslarda bulunuyor. Beeple, yalnızca statik görsel eserler de ortaya koymuyor. Animasyon sanatını aktif şekilde kullanan sanatçı, hareketli görseller de yaratıyor. 

Beeple Neden Ünlü?

Beeple, NFT sanat eserleri satmaya Şubat 2020’de başladı. Henüz ilk seferlerinde on binlerce dolarlık satışlar gerçekleştirmeyi başardı. Beeple'ın sattığı ilk NFT eserlerinden biri olan “Crossroad”, 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’nin sonucuna göre değişecek şekilde tasarlanmıştı ve 66.666,66 ABD dolarına alıcı buldu. Eser, daha sonra 6,7 milyona yeniden satıldı. 

Bu gibi satışlar Beeple’ın sanat ve NFT dünyasındaki ününü artırdı. Ancak Beeple için asıl dönüm noktası, dünyaca ünlü müzayede evi Christie’s’in sanatçının bir eserini açık artırmaya çıkaracağını duyurduğu andı. Böylece ilk kez bir müzayede evi, bir NFT sanat eserini satacak ve Ether (ETH) ile ödeme kabul edecekti.

Everydays – The First 5000 Days

Beeple’ın Christie’s’te satılan NFT eseri “Everydays – The First 5000 Days” isimli bir kolaj çalışmasıydı. Bu kolaj, Beeple’ın bir Instagram çalışmasına dayanıyordu. Beeple, 13 yıl boyunca her gün Instagram’da gündeme dair göndermeler içeren görseller paylaşmıştı. Daha sonra bu görsellerin 5 bin tanesini bir araya getirerek kolaj oluşturdu. “Everydays – The First 5000 Days” NFT’si Şubat 2021’de 69,3 milyon dolar değerinde ETH coin’e satılarak tüm zamanların en pahalı NFT sanat eseri oldu. Bu satış, Beeple’ın ününü iyiden iyiye pekiştirdi. Artık tüm sanat ve NFT camiası ondan bahsediyordu. 

HUMAN ONE

Beeple, kısa süre sonra ilk fiziksel eserini yaratırken de NFT dünyasına dokunmayı es geçmedi. Ünlü sanatçı, “HUMAN ONE” adını verdiği 3 boyutlu bir eser ve bunun NFT’sini yarattı. 4 dijital ekrandan oluşan “HUMAN ONE”, bir astronotun metaverse yolculuğunu sürekli değişen görüntülerle anlatıyordu. Eserin NFT versiyonunda da görüntüler sürekli değişiyordu. Bu eser ve NFT’si 28,9 milyon dolara satıldı. 

NFT Sanatçısı Beeple Kimdir? Beeple Neden Ünlü?

Beeple, NFT Dünyasını Nasıl Etkiledi?

Beeple, başarılı NFT projeleri sayesinde dijital sanatın ana akımlaşmasına büyük katkıda bulundu. Christie’s gibi prestijli bir müzayede evinin Beeple’ın NFT’lerini satması, elit sanat çevrelerinin de NFT dünyasına ilgi duymasını sağladı. 

Beeple’ın başarısından sonra birçok sanatçı NFT sanat eserleri yaratıp satmaya başladı. Bu, özellikle pandemi sırasında çok arttı çünkü sanatçıların fiziksel olarak performans sergilemeden geçimlerini sağlamalarına olanak tanıyordu. Tabii, bu süreçte sadece bağımsız sanatçılar değil, ünlüler de NFT projeleri çıkarmaya başladı. Snopp Dogg, Paris Hilton, Edward Snowden, Eminem ve hatta Julian Assange, çıkardıkları NFT’leri yüksek fiyatlara sattı. 

Sonuçta, NFT ekosistemine dahil olan tüm büyük isimlerle birlikte Beeple'ın çalışmaları NFT'lerin ana akım haline gelmesinde önemli bir rol oynadı.