Dogecoin Hakkında Ne Söylediler? Ünlü Yatırımcıların DOGE Yorumları!

Başlangıç Seviyesi
Dogecoin Hakkında Ne Söylediler? Ünlü Yatırımcıların DOGE Yorumları!

Kripto para dünyası hemen her sınıftan, toplumsal kesimden, kültür dünyasından ve ulustan yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bu arada meme coin’ler, yüksek arzları sayesinde herkes için erişilebilir kripto para seçenekleri olarak giderek popülerlik kazanıyor. Bunların başında ise ilk meme coin olarak bilinen Dogecoin (DOGE) geliyor. 

“Meme coin’ler neden yükseliyor?” ve “Meme coin’ler neden popüler?” sorularına bir başka makalemizde cevap vermiştik. Şimdi ise biraz daha ayrıntıya girecek ve ünlü kripto para yatırımcılarının DOGE yorumlarına göz atacağız. 

Bu makalede dört başlık ele alınacak: 

  • Meme Coin Nedir?
  • Dogecoin Nedir?
  • Ünlü Yatırımcıların DOGE Yorumları
  • Dogecoin Nereden Alınır?

Meme Coin Nedir?

Öncelikle, “Meme coin nedir?” sorusuna cevap verelim. Meme coin’ler, adı üzerinde internet mimlerinden, yani internette viral haline gelmiş görsel esprilerden esinlenerek yaratılan kripto para birimleridir. 

Meme coin’lerin amacı kolay erişilebilir ve alınıp satılabilir, eğlenceli, topluluk odaklı merkeziyetsiz kripto paralar sunmaktır. Genelde gerçek bir kullanım alanı olmayan bu kripto para birimleri, özellikle sosyal medyanın ve ünlü destekçilerinin etkisiyle ani fiyat hareketleri sergiler. 

Öte yandan, artık bazı meme coin’ler daha işlevsel hale gelmekte ve kendi blockchain oyunlarını, NFT projelerini ya da DeFi uygulamalarını faaliyete sokmaktadır. 

Dogecoin Nedir?

Dogecoin (DOGE), kendi Katman-1 blockchain ağı üzerinde çalışan bir meme coin’dir. İlk meme coin olan Dogecoin, 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından Litecoin’den çatallanarak, bir altcoin parodisi olarak yaratılmıştır. Shiba inu cinsi bir köpeğin eğlenceli görsellerini içeren ünlü interet miminden esinlenen bu parodi coin, kısa sürede büyümüş ve kültürel bir fenomene dönüşmüştür.

2024 yılı itibarıyla en popüler meme coin ve piyasa değer en büyük kripto paralardan biri olan Dogecoin’in tüm hikayesini “Dogecoin (DOGE): Bir Şaka Coininden Kültürel Fenomene” makalemizde okuyabilirsiniz.

Ünlü Yatırımcıların DOGE Yorumları

Şimdi gelelim yazımızın asıl konusunda… Ünlü kripto para yatırımcıları ve meraklılarının DOGE yorumları neler? Örneğin, meme coin’lerin sıkı bir destekçisi olan Elon Musk, Dogecoin hakkında ne düşünüyor? Haydi yakından bakalım!

Elon Musk: “Halkın kriptosu”

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su, ayrıca X’in sahibi Elon Musk, muhtemelen en sıkı Dogecoin destekçisi. 

Aynı zamadan bir başka popüler meme token olan Shiba Inu’yu (SHIB) da destekleyen Musk, hemen her paylaşımıyla ve güncel DOGE yorumuyla bu kripto para biriminin fiyatında ani hareketlere önayak oluyor. 2021’de bir Dogecoin mimi paylaşında DOGE fiyatı yaklaşık yüzde 800 artmıştı. 

Musk, sıklıkla Dogecoin’in Bitcoin’e (BTC) nazaran daha iyi bir ödeme aracı olduğunu da vurgulamış ve DOGE ile yapabilecek toplam işlem akışının, BTC’den çok daha yüksek olduğunun altını çizmişti

2024 yılı içerisinde de Musk’ın ilgi çekici DOGE yorumları ve açıklamaları sürdü. 14 Mart’ta Musk, Almanya’da bir Tesla fabrikasına yaptığı ziyarette, eskiden beri “halkın kriptosu” olarak tanımladığı Dogecoin ile Tesla araçlarının alım satımına olanak tanıyabileceklerinin sinyalini verdi. Ünlü iş insanı, “Ne zaman Dogecoin ile Tesla alabileceğim?” sorusuna “Bir noktada buna olanak tanımamız gerekiyor bence,” diye cevap verdi.

Mark Cuban: “Piyango biletiyle Dogecoin arasında tercih yapsam…”

ABD’li milyarder ve girişimci Mark Cuban, kripto para endüstrisine yönelik yoğun ilgisiyle tanınıyor. Daha önce NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi olan ve halen kulüpte bir miktar hissesi bulunan Cuban, 2021’de kulübün Dogecoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesini sağlamıştı. Bu dönemde DOGE yorumları yakından izlenen Cuban, şöyle diyordu: “Bir piyango biletiyle Dogecoin arasında tercih yapmam gerekse Dogecoin satın alırdım.”

Mark Cuban, 2024 yılında da DOGE yorumlarını sürdürüyor. Ocak ayında katıldığı bir Bana İstediğini Sor (Ask Me Anything - AMA) etkinliğinde ünlü iş insanı, Dallas Mavericks’in hâlâ Dogecoin ödemeleri kabul ettiğini doğrulamış ve Mavericks DOGE’u ödeme yöntemi olarak kabul ettiğinde bu coin’e yatırım yapanların yatırımlarının karşılığını alacaklarını savunmuştu.

Michael Novogratz: “Geleneksel finansa orta parmak!”

Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden. Novogratz, Dogecoin’in popülerliğinin zirveye çıktığı 2021 yılında bu meme coin’e dair ilginç açıklamalarda bulunmuştu. Novogratz, DOGE için “en dürüst shitcoin” derken şöyle eklemişti: “Dogecoin, gençlerin geleneksel finansa çektiği orta parmak!” 

Vitalik Buterin: “Dogecoin’den 4 milyon dolar kazandım”

Ünlü simaların DOGE yorumlarına göz atarken, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e kulak kabartmamak olmazdı. Kripto para dünyasının en önemli isimlerinden olan, aynı zamanda birçok kripto yatırımı da bulunan Buterin, 2021 yılında katıldığı bir podcast programında Dogecoin’den 4 milyon dolardan fazla kâr ettiğini açıklamış ve şöyle demişti: “İnsanlar Dogecoin'i başlarda pek de ciddiye almadı [...] Ben de 'Anneme Dogecoin'e 25 bin dolar yatırdığımı nasıl açıklayacağım?' diye düşünmüştüm. Bu kripto para birimiyle ilgili ilginç tek şey, köpek logosuydu. Ancak Dogecoin, yaptığım en iyi yatırımlardan biri oldu.”

Bununla beraber Buterin’in meme coin’lerle ilişkisi epey git gelli. Bir dönem Shiba coin’i öven Buterin, 2024’ün mart ayında ise “meme coin’lerin faydalı projelere zarar verdiğini” savundu. 

İlginizi çekebilir: Ethereum'un Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir?

Michael Saylor: “Dogecoin eğlence getiriyor”

MicroStrategy kurucu ortağı ve kripto para yatırımcısı Michael Saylor da DOGE yorumu yapanlar arasında yer alıyor. Sıkı bir Bitcoin destekçisi olan ve düzenli BTC alımları yapan Saylor, 2021 yılında Dogecoin için şu ifadeleri kullanmıştı: “Bence DOGE, evrene eğlence getiriyor. [...] Dogecoin büyük bir farkındalık ve coşku da yaratıyor. İnsanlar borsalara üye oluyorlar, hesap açıyorlar. Bu önemli…”

Bununla beraber, ünlü milyoner, “Ancak yine de torunlarınıza Dogecoin bırakmak isteyeceğinizi sanmam,” diye ekliyor ve yatırımcılara Bitcoin satın almalarını tavsiye ediyordu. 

Elbette Saylor bu DOGE yorumunu yaptığı dönemde Dogecoin ekosistemi bugün olduğu kadar gelişkin değildi. 

Roger Ver: “Dogecoin, Bitcoin’den daha iyi” 

Bugüne kadar yapılmış en şaşırtıcı DOGE yorumlarından biri, ilk BTC yatırımcılarından olan ve “Bitcoin Jesus” lakabıyla bilinen Roger Ver’den gelmişti. 2022 yılında Bloomberg’e konuk olan Ver, “Dogecoin, Bitcoin’nden daha iyi. Hem daha ucuz hem daha güvenilir,” demişti. 

Bu yorumun şaşırtıcı olmasının iki nedeni vardı: birincisi, DOGE fiyatının düştüğü bir dönemde yapılmıştı ve ikincisi, en önemli BTC yatırımcılarından birinin ağzından çıkmıştı. 

Dogecoin Nereden Alınır?

ABD doları ya da Türk lirası ile DOGE satın almak, sandığınızdan çok daha kolaydır. Bitlo’da kolayca ve güvenli şekilde DOGE/TRY ve DOGE/USDT işlemleri yapabilirsiniz.