Meme Coin'ler Neden Bu Kadar Popüler? Meme Token'lar Neden Yükseliyor?

Başlangıç Seviyesi
Meme Coin'ler Neden Bu Kadar Popüler? Meme Token'lar Neden Yükseliyor?

Meme coin’ler ilk defa Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) ile popülerlik kazandı. Daha sonra Floki (FLOKI), Pepe (PEPE), Bonk (BONK) gibi yeni meme token’lar ve meme coin’ler bu ekosistemdeki yerini aldı. Son birkaç ayda ise Book of Meme (BOME) ve dogwifhat (WIF) tabiri caizse piyasaya damgasını vurdu. 

Bugün meme coin’ler giderek daha popüler hale geliyor. Peki aslında hep bir şaka maksadıyla başlayan ve internette viral olan görsellerden esinlenilerek oluşturulan bu kripto paralar neden bu kadar popüler? Gelin şimdi bu sorunun cevabını birlikte arayalım. 

Meme coin nedir?

Elbette meme coin’lerin neden popüler olduğunu tartışmadan önce “Meme coin nedir?” ve “Meme token nedir?” sorularına cevap vermekte fayda var. 

Meme coin, internet mimlerinden, yani bir şekilde internet ortamında viral olmuş görsellerden ve esprilerden esinlenilerek oluşturulmuş kripto para birimlerine verilen genel bir isimdir. Örneğin, ilk meme coin olarak bilinen Dogecoin, shiba inu cinsi bir köpeğin bir dönem sosyal medyayı kasıp kavuran esprili görsellerinden yola çıkılarak yaratılmıştır. Dogecoin’in sembolü bu köpektir ki Shiba Inu, Floki ve Bonk gibi başta meme token’lar da aynı mimi sembol olarak kullanmıştır. 


Meme coin’lerin temel amacı, insanlara kolayca erişebilecekleri ve alıp satabilecekleri, merkeziyetsiz kripto paralar sunmak; bunu da eğlenceli ve topluluk odaklı bir şekilde yapmaktır. Nitekim birçok meme coin ve meme token, bu nedenle gerçek bir kullanım alanı olmadan ve kasten enflasyonist tasarlanmış; sosyal medyanın gücüne dayanarak büyümüştür. Günümüzde ise kimi meme coin’ler artık merkeziyetsiz borsalar, play-to-earn oyunları ve NFT koleksiyonları gibi unsurlardan oluşan kendi ekosistemlerini oluşturmuş durumdadır. 

Meme coin ve meme token arasındaki fark nedir?

Yazının buraya kadar olan kısmında “meme coin” ve “meme token” olmak üzere iki farklı kavram gördünüz. Bunların birbirinden çok farklı olduğunu düşünmeyin. Bu, “coin” ve “token” arasındaki farktır. 

Coin’ler, kendi blockchain ağlarında çalışırken; token’lar ise başka Katman-1 blockchain ağlarında çalışır. Örneğin, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), kendi Katman-1 blockchain ağlarına sahip coin’lerdir. Öte yandan Jito (JTO), Solana (SOL) blockchain ağı üzerinde yaratılmış bir token’dır. 

Meme coin’ler ve meme token’lar arasındaki fark da bundan ibarettir. 

Meme Coin'ler Neden Bu Kadar Popüler?

Şimdi gelelim asıl sorumuza: Meme coin’ler neden popüler? Görünürde hiçbir ciddiyeti, bazen herhangi bir gerçek kullanım alanı bile olmayan bu kripto paralar neden Elon Musk dahil birçok yatırımcının ilgisini çekiyor?

Meme coin’lerin bu kadar popüler olmasının nedenlerini üç ana başlık altında toplayabiliriz: Erişilebilirlik, eğlence ve sosyal medyanın gücü

Erişilebilirlik: Herkes meme coin sahibi olabilir!

Meme coin’ler, genelde kasten fiyatları oldukça düşük seviyelerde kalacak şekilde tasarlanır. Örneğin, en popüler meme coin olan DOGE, sınırsız arza sahiptir ve 2024 itibarıyla piyasa değeri en büyük 10 kripto para biriminden biri olmasına karşın bugüne kadar görülen en yüksek DOGE fiyatı 0,7376 dolar olmuştur. 1 dolar bile değil. 

Sınırsız arz ve görece düşük fiyat, DOGE gibi meme coin’leri herkes için erişilebilir kılmıştır. Şöyle düşünün: dünyada sadece 21 milyon BTC olacak. Türkiye’deki her bir kişiye birere BTC vermek isteseniz, bunu yapamazsınız. Ancak DOGE veya diğer birçok meme coin için böyle bir sınır söz konusu değil; bu kripto paraları kolayca edinebilirsinz! Bu açıdan meme coin’ler ve meme token’lar, değer saklama aracından ziyade değişim aracı olarak görülebilir.

Elbette arzı sınırlı meme token’lar da var. Örneğin, PEPE bunlardan biri. Ama onun da maksimum arzı 420.690.000.000.000 kadar yüksek bir sayı. Buraya tıklayarak PEPE coin hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Meme coin’lerin bu erişilebilir yapısı, onları, kripto para piyasasına yeni girecekler için de oldukça cazip kılmıştır. Bu kripto paralar, piyasayı öğrenmek isteyenler için kusursuz bir araç olabilir! 

Bununla beraber, sosyal medya hype’ından kolayca etkilenen yapılarından ötürü meme coin’lerin zaten riskli kabul edilen kripto para piyasasının en volatil varlıklarından olduklarını da hatırlatmakta fayda var. 

Eğlence: Meme coin’ler her şeyden önce eğlencelidir!

Meme coin’ler eğlencelidir. Bu, önemsiz bir özellik gibi görünebilir. Ama unutmayın: esinlendikleri internet mimleri yıllar boyunca, belki yüz milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı. Şirketlerin 10 - 15 bin kişinin katıldığı festivallere, partilere, spor müsabakalarına sponsor olmak için ne paralar harcadığını düşünürseniz, meme coin’lerin sahip olduğu avantajı fark etmeniz zor olmayacaktır. 

Üstelik meme coin’ler bu yapıları gereği popüler kültürün bir parçasıdır. Bu da onların NFT ya da play-to-earn gibi popüler kültürle doğrudan ilişkili alanlara çok daha kolay dahil olabilmelerini sağlar. 

“Solana’nın Dogecoin’i” olarak ün salan BONK token’ı düşünün. BONK, Solana ağındaki oyun ve NFT projelerinde değişim aracı olarak kullanılsın diye yaratılmıştır. Buraya tıklayarak BONK token hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücü, zirveye taşır

Günümüzün belki de en güçlü iletişim organları, sosyal medya platformlarıdır: Reddit, Facebook, Instagram, X ve diğerleri… Meme coin’ler, internetin ve sosyal medyanın bağrından çıktıkları için bu platformların gücünden en iyi şekilde yararlanabilir. Onları var eden de büyüten de her şeyden önce sosyal medyadır. 

Bunun belki de en güzel örneğini yine Dogecoin topluluğu göstermiştir. Topluluk, sosyal medyada örgütlenerek birçok sporcuya sponsor olmak için DOGE bağışı toplamıştır. Sponsor bulamayan NASCAR sürücüsü Josh Wise bu sporculardan biriydi. Reddit’teki Dogecoin topluluğu üyeleri onun için bir sponsorluk kampanyası düzenlemese belki de yarışları bırakmak zorunda kalacaktı. Topluluk, sadece 8 gün içinde 55 bin DOGE topladı ve Wise, sıradaki yarışa arabasının üzerinde kocaman bir Dogecoin logosuyla katıldı. 

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ancak bir kişiye de indirebiliriz: Elon Musk. Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu, kripto para teknolojisinin ve özellikle de meme coin’lerin sıkı bir destekçisi. Sosyal medyada paylaştığı tek bir gönderiyle DOGE fiyatına yeni rekorlar kırdırabiliyor. Çünkü onun bir gönderisi, yüzbinlerce kez tekrar paylaşılıyor ve milyonlarca kişiye ulaşıyor. İşte bu, sosyal medyanın gücüdür. 

Bu konuyu “Dogecoin (DOGE): Bir Şaka Coininden Kültürel Fenomene” makalemizde çok daha fazla örnekle ele almıştık.

Meme Coin’ler Ne İşe Yarar?

Tüm bu anlattıklarımız, özellikle 2023’ün ikinci yarısından itibaren sık sık duyduğumuz “Meme coin’ler neden yükseliyor?” sorusuna cevap olmaya yeter mi? Muhtemelen hayır. Finans dünyasının ve kripto para piyasasının kendi dinamikleri var. Ama soru, “Meme coin’ler neden yükseliyor ki? Zaten bir işe yaramıyorlar!” gibi bir cümle içeriyorsa, ortada bir yanılgı var demektir. 

2013 yılında Dogecoin ilk meme coin olarak piyasaya çıktığında gerçekten de bir kullanım alanına sahip değildi. Yalnızca merkeziyetsiz bir alım satım aracıydı. Ancak DeFi ve Web3 ekosistemlerinin giderek büyüdüğü günümüzde meme coin’ler de gerçek kullanım alanları kazanmaya başladı. Nitekim meme coin’lerin ve meme token’ların yükselişinde bunun da payı var. 

Şimdi, en popüler meme token’lardan ikisinden örneklerle bu eğlenceli kripto paraların kullanım alanlarına göz atacağız. 

Shiba Inu (SHIB) ve merkeziyetsiz finans

Bilmeyenler için, Elon Musk’ın da favori kripto para birimlerinden olan Shiba Inu (SHIB), Dogecoin’in ardından en büyük ikinci meme token’dır. “Dogecoin katili” olarak da anılan SHIB, Ethereum üzerinde çalışır ve hayatına her ne kadar sadece eğlenceli bir token olarak başlasa da zaman içerisinde önemli kullanım alanları kazanmıştır. 

SHIB token, Shiba Inu ekosisteminin önemli bir parçası olan merkeziyetsiz borsa ShibaSwap’ta kullanılır. Ayrıca, Shiboshi NFT’lerini ve sanatçıları desteklemek için kurulan Shiba Inu Incubator’a güç veren de SHIB token’dır. 

Bonk (BONK), DeFi projelerinde kullanılıyor

Kendisini “Web3’ün gerçek topluluk coin’i” olarak tanımlayan Bonk (BONK), meme token konseptinin sınırlarını genişletmekte önemli bir rol oynar. Özellikle Solana ağındaki oyunlarda ve NFT projelerinde değişim aracı olsun diye yaratılan bu meme token, bugün 100’ü aşkın DeFi projesinde kullanılmaktadır. Üstelik projenin, Bonkswap ve Bonkomatic gibi kendi DeFi projeleri de vardır. 

Bonswap, adından da anlaşılacağı üzere bir merkeziyetsiz borsadır. Bonkomatic ise SOL coin stake ederek BONK kazanabileceğiniz bir platformdur.

Meme Coin’ler Nereden Alınır?

“Meme coin nedir?”, “Meme coin’ler neden popüler?”, “Meme token’lar neden yükseliyor?” gibi sorulara cevap aradığımız yazımızın sonuna geldik. Şimdi son sorumuzu soralım: Meme coin’ler nereden alınır?

2018’den beri hizmet veren ve Şikayetvar A.C.E. Ödülleri’nde üç kez üst üste Kusursuz Müşteri Deneyimi Yaşatan Kripto Para Borsası seçilen Bitlo’da en iyi meme coin’leri ve en iyi meme token’ları kolayca alıp satabilirsiniz. 

Üstelik Bitlo’ya üye olduktan sonra arkadaşlarınızı da davet ederek gram gümüşün kripto para hali olan Gram Silver (GRAMS) token kazanabilirsiniz! Detaylar için tıklayın.

Bu içerik herhangi bir yatırım tavsiyesi sunmaz. Yalnızca bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.