Dogecoin (DOGE) Nasıl Ortaya Çıktı?

Başlangıç Seviyesi
Dogecoin (DOGE) Nasıl Ortaya Çıktı?

Diğer kripto para birimlerinin parodisi olarak yaratılan Dogecoin (DOGE), kısa sürede beklenenden fazla yaygınlık kazandı ve piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimlerinde biri haline geldi. Kurucuları, DOGE coinin bir şaka coini olduğunu ve para biriminin 2015'ten beri önemli bir teknik güncelleme almadığını açıkça belirtti. Buna rağmen piyasa, Dogecoin’i canlı tuttu. Dogecoin’in kurucularına göre bu, DOGE’un değerinden ziyade kripto para sektörünü daha erişilebilir kılmasıyla ilgiliydi. 

“5 Maddede Dogecoin (DOGE)” makalemizde Dogecoin’e dair detaylara değinmiştik. Peki, bir şaka coininden kültürel fenomene dönüşen Dogecoin nasıl ortaya çıktı? Bu makalemizde, işte bu soruya cevap vereceğiz. 

Dogecoin (DOGE) Nasıl Ortaya Çıktı?

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında bir Litecoin (LTC) çatalından oluşturuldu. Yaratıcıları Billy Markus ve Jackson Palmer, Dogecoin’i popüler bir internet meminden yola çıkarak yarattılar.  Bu popüler internet memine dayanmasının, Dogecoin'in Bitcoin'den daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olacağını düşünüyorlardı. Görünüşe göre haklı da çıktılar… Dogecoin, diğer altcoinlerin de bir parodisiydi.

Dogecoin’in ortaya çıkmasında ilk adımı kuruculardan Jackson Palmer, bir anlık esinle atmıştı. O anı Palmer, bir röportajında şöyle anlatıyordu: “Bir gece işten sonra bir bira açtım, boş vaktim vardı ve ve Dogecoin.com alan adını satın aldım. Sonra logoyu bir coinin üzerine Photoshop ile yerleştirdim ve ortaya çıkan görseli siteye koydum.” 

Dogecoin sitesinin bu ilk halinin oluşmasının ardından ise Billy Markus, onu gerçek bir kripto paraya dönüştürmek üzere Palmer ile iletişime geçti. Böylece Dogecoin (DOGE) doğdu. Dogecoin.com sitesini sadece bir ay içinde bir milyondan fazla kişi ziyaret ederken kripto para yaratıldığı gibi bir Reddit’te bir DOGE topluluğu da kuruldu. Sosyal medyanın gücünü çok efektif kullanan Dogecoin, topluluğunu kısa sürede devasa boyutlara ulaştırdı.

Dogecoin ve ‘Doge’ memi 

Dogecoin (DOGE), kökenini “Doge” olarak bilinen popüler bir internet memine borçlu. Mem, Comic Sans fontunda ve kasıtlı olarak bozuk İngilizceyle yazılmış bir metin ile Shiba Inu cinsi köpeğin çizgi film temsilini içerir. Shiba Inu köpeğin ağzından yazılmış metin genelde “Such wow" (Böyle de vay be), "very scare" (çok korkunç) ve "so amaze" (çok etkileyici) gibi ifadelere yer verir.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir Doge memi (Kaynak: Twitter)

Çoğu altcoin genelde yalnızca bazı avantajlı kullanım durumları ile kullanıcı çeker. Dogecoin'de durum böyle değil. DOGE’un momentumu ve değeri, her şeyden önce bu popüler internet şakasıyla yönlendiriliyor. Bu da onu alışılmadık bir kripto para birimi yapıyor.

Billy Markus ve Jackson Palmer: Dogecoin kurucuları kimlerdir?

Dogecoin (DOGE), yukarıda da belirttiğimiz gibi 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratılmıştır. Peki kimdir bu Billy Markus ve Jackson Palmer?

DOGE değerinin Şubat 2021’de bir anda yüzde 1400 fırlamasının ardından yaptığı “Tüm Dogecoin'lerimi 2015'te satıp ikinci el Honda Civic aldım,” açıklamasıyla gündeme gelen Billy Markus, Amerikalı bir yazılım mühendisidir. Markus, Palmer ile beraber Dogecoin’i yaratmadan önce International Business Machines Corporation şirketinde çalışıyordu. 2015’ten beri Dogecoin ile bir ilişkisi olmayan Billy Markus, kripto para dünyasında ve sosyal medyada Shibetoshi Nakamoto takma ismiyle de biliniyor.

Dogecoin’in bir diğer yaratıcısı Jackson Palmer ise Avustralyalı bir yazılım mühendisi ve pazar analistidir. Palmer, uzun yıllar Adobe şirketinin çeşitli yönetim kademelerinde çalışmıştır. 2013’te ise Dogecoin.com alan adını satın alıp Dogecoin sitesini oluşturarak, DOGE’un doğuşunda ilk adımı atmıştır. Palmer, hâlâ Adobe şirketinde yöneticilik yapmakta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaktadır. 

Dogecoin’in yapısı

Dogecoin (DOGE) Nasıl Ortaya Çıktı?

Dogecoin (DOGE), Litecoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve bu nedenle Scrypt algoritması tabanlı bir kripto para birimidir. Scrypt, Litecoin protokolünde kullanılan madencilik algoritmasıdır. Bitcoin (BTC) protokolünde kullanılan SHA-256 madencilik algoritmasından farklıdır. Bununla birlikte, Bitcoin'in SHA-256'sı gibi Scrypt de ağdaki yeni blokların madenciliği ve doğrulanması için İş Kanıtı (PoW) konsensüs yöntemi içinde çalışır.

Dogecoin (DOGE) madenciliği ile ilgili bilgi almak için ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

DOGE enflasyonist bir kripto paradır. Yani DOGE arzının bir sınırı yoktur. Dogecoin’in blok üretim süresi ise bir dakikadır ve sahip olduğu bu hız, onun yüksek piyasa değerinde önemli rol oynar. Bununla beraber Dogecoin, 2015'ten beri önemli bir güncelleme almamıştır.