BRC-20 Nasıl Ortaya Çıktı? BRC-20 Ne İşe Yarar?

Orta Seviye
BRC-20 Nasıl Ortaya Çıktı? BRC-20 Ne İşe Yarar?

Kripto para dünyasının token standartları arasına yeni biri katıldı: BRC-20. Ethereum (ETH) blockchain ağının ERC-20 token standardından esinlenilerek oluşturulan BRC-20, ondan çok daha farklı işlevler sunuyor. BRC-20, “Ordinals” protokolü sayesinde Bitcoin (BTC) blockchain ağında token üretmeyi mümkün kılıyor. 

Bu yazımızda, BRC-20 standardının ne işe yaradığına yakından bakacak ve nasıl ortaya çıktığından bahsedeceğiz. 

BRC-20 Nedir?

BRC-20, Bitcoin ağında NFT yaratmayı olanaklı kılan Ordinals protokolüne dayalı bir token standardıdır. Her ne kadar ERC-20 standardından esinlenmişse de BRC-20, ne ERC-20 ne de diğer Ethereum standartları gibi akıllı sözleşmeleri kullanır. Bunun yerine BRC-20, kullanıcıların, kullanıcıların Bitcoin ağında bir komut dosyası depolamasına ve token’ları tek tek satoshi’lere bağlamasına olanak tanır. 

Bundan sonra her bir satoshi’ye benzersiz bir numara atanır. Böylece satoshi’ler NFT’lere benzer değiştirilemez token’lara dönüşür. Bunlar “ordinaller” olarak anılır. İşte, BRC-20 token’ları, bu ordinallere dayanarak oluşturulur. Bir başka deyişle, ERC-20 ve türevlerindeki akıllı sözleşmelerin yerini BRC-20’de ordinaller alır. 

BRC-20 Ne İşe Yarar?

Peki BRC-20 ne işe yarar ve neden önemlidir? Bunun cevabı aslında Bitcoin blockchain ağının en önemli özelliğinde gizli: Güvenlik. Neredeyse tüm blockchain uzmanları, Bitcoin’in en güvenli ağ olduğunu dile getirmektedir. Nitekim Bitcoin ağı bugüne kadar hiç hack’lenmemiştir. 

BRC-20, özgün yapısıyla, geliştiricilerin Bitcoin blockchain ağında değiştirilebilir token’lar oluşturabilmesinin yolunu açar. Daha şimdiden, çoğu meme token olmak üzere, birçok BRC-20 token’ı üretilmiştir. 

BRC-20 ve ERC-20 arasındaki fark nedir?

BRC-20 ve ERC-20 arasındaki temel fark, ERC-20’nin aksine BRC-20 standardının akıllı sözleşme teknolojisini kullanmamasıdır. BRC-20, Bitcoin Ordinals protokolüne dayanarak çalışır. Bu, onun daha az karmaşık olmasını sağlarken akıllı sözleşmelere dayanan standartlara göre daha sınırlı kalmasına yol açar.

BRC-20 Nasıl Ortaya Çıktı?

BRC-20 token standardı, 8 Mart 2023 tarihinde, Domo takma ismini kullanan bir programcı tarafından Bitcoin'de değiştirilebilir token basımını mümkün kılmak için bir deney olarak oluşturuldu ve yayımlandı. 

İlk BRC-20 token’ı ise tıpkı BTC gibi 21 milyon maksimum arza sahip Ordinals (ORDI) oldu. ORDI token, kısa sürede popülerlik kazandı ve bu yazı yazıldığı sırada 180 milyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip.

Bu arada BRC-20 yaratıcısı Domo, Twitter’da @domodata adıyla paylaşımlar yapıyor. Aynı zamanda bir blockchain analisti olan Domo, Bitcoin ve BRC-20 topluluğuyla sürekli iletişim halinde bulunuyor.