Teknik analiz genel itibari ile dolar, euro, altın gibi tüm dünya tarafından benimsenen yatırım araçları için geçerli olduğu düşünülmektedir ancak hacmi hiç de azımsanmayacak kadar büyük olan kripto para borsası için de aynı durum söz konusudur.

Kripto para teknik analiz, geçmişteki fiyat değişkenlerini göz önünde bulundurarak, gelecekte yaşanacak dalgalanmaları ve fiyat hareketlerini ön görmektir ve piyasa dengeleri, yatırım yapanlar ya da yapacaklar için son derece önemlidir. Bu anlamda teknik analiz, yaşanacak ekonomik değişimleri tahmin ederek doğru yatırımın yapılmasını hedefler. Yapılacak olan çalışmalar, grafik üzerinden incelenir. Finansal piyasaların vazgeçilmez bir yol haritası niteliğindedir.

Teknik analiz bilgisine sahip olmayan yatırımcılar (özellikle kripto para yatırımcıları), piyasanın gösterdiği değişikliklere bağlı olarak anlık duyguları ve psikolojik etmenlere göre hareket ederler. Dolayısıyla zarar etme olasılıkları daha yüksektir.

Bununla birlikte bazı durumlarda temel analiz ile karıştırılabilmektedir ancak kripto para teknik analiz, matematik temeline dayanıp belirli zaman aralıklarındaki fiyat değişimlerini inceler ve grafiğe döker.

Böylece yatırımcıların varlıklarını nereye aktarması veya nerede tutması gerektiği hakkında tahminler ile bilgiler verir. Temel analizde ise içerisinde bulunulan siyasi, ekonomik, toplumsal ve askeri olaylar da göz önünde bulundurulmaktadır çünkü bu gibi durumlar, piyasanın gidişatını aniden değiştirilmektedir. Dolayısıyla hangi vadede (kısa-orta-uzun) bir yatırımcı olduğunuzu bilmeniz gerekir. Akabinde analizlerinizi gerçekleştirerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?


Kripto teknik analiz yaparken grafik bazlı çıkarımlarda bulunulur ve bu çıkarımlara ulaşmak için de belirli indikatörler ve formasyonlar kullanılır. Bunların yanı sıra piyasa duyarlılığı analizi, piyasanın genel durumu, işlem hacmi ve volatilite de kripto teknik analiz nasıl yapılır diyen kişiler için oldukça önemlidir.

Bitcoin ile beraber Ethereum, Chiliz, Avax, Terra Luna gibi alt coinler için kripto teknik analiz yaparken uzmanlar tek bir yöntem veya indikatör (yardımcı gösterge) ile yatırım yapmaya yönelmesini önermemektedir. Bu nedenle kripto para grafiği yorumlarken uzmanların birden fazla indikatör ve formasyon kullanması gerekir  çünkü her yatırım aracında farklı bir teknik analiz yöntemi uygulanması gerekmektedir.

Teknik Analiz Yöntemleri Nelerdir?


Yatırım hedeflerinizi belirlemek için bazı yöntemlerin olduğundan bahsettik. Böylece varlıklarınızı yatırım araçları vasıtasıyla en doğru şekilde kullanabilirsiniz. Bu anlamda birçok formasyon çeşidi bulunmaktadır.

 • Destek Noktası
 • Direnç Noktası
 • Trendler
 • Formasyonlar
 • Hareketli Ortalamalr
 • Fibonacci Yöntemi

gibi yöntemler bitcoin analiziethereum analizi gibi kripto para grafik analizi yaparken kullanılan yöntemlerdir. 

Destek Noktası


Destek, bir yatırım aracının düşüş halindeki durumunu aşmakta zorlandığı fiyat seviyesidir. Bu mevkide bir durumun olması halinde arz-talep dengesinin getirdikleriyle beraber genel alıcı ve satıcı kitlesi yoğunlaşmaktadır. Dolayısıyla ilgili yatırım aracının, bu seviyelerden tekrar yukarı yönlü bir grafik izlemesi olağandır ancak, destek fiyatının baskın olmadığı durumlarda kırılarak ani bir düşüş eğilimi de gösterebilmektedir. Bu her ne kadar düşük bir olasılık da olsa, yaşanması muhtemeldir.

Direnç Noktası


Direnç, ilgili yatırım aracının fiyatının yükseliş halinde olması ve bu durumu kırmakta güçlük çektiği meblağ seviyesidir. Direnç noktaları sayesinde fiyatın üst seviyelere çıkması engellenmektedir. Bu gibi durumlarda alım az, talep çoktur. Tekrar düşüş yaşanacağının habercisidir. Bununla birlikte direnç noktası kırılabilir ve düşük bir ihtimal de olsa ani bir yükseliş yaşanabilir.

Trend ve Dönüşüm Formasyonları


Grafikler üzerinde incelenen fiyatların, yükseliş ve alçalış seviyelerine bağıl olarak takibine dayanan bir yöntemdir. Kendi içerisinde 2 farklı kolda incelenmektedir. Bunlar yükselen akım trendi ve düşüş akım trendidir. Bununla birlikte incelemelerin yapılması için bazı formasyonlar hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir. Bu formasyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çift dip
 • Omuz baş omuz
 • Ters omuz baş omuz
 • Yassı taban Çanak
 • Ters çanak
 • Üçlü tepe
 • Çift tepe Elmas

Gelecek finansal yönelimlerle ilgili tahminlerinizi formasyonlar aracılığıyla daha net seviyelere taşıyabilirsiniz.

Devamını gör...