2022'de Radarımıza Aldığımız Metaverse Coin İncelemeleri

Başlangıç Seviyesi
2022'de Radarımıza Aldığımız Metaverse Coin İncelemeleri

2021 yılı metaverse kavramının ve metaverse coinlerinin parladığı bir yıl oldu. Özellikle Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve metaverse yatırımları yapacağını açıklaması, metaverse coinlerine olan ilgiyi artırdı. Bu arada birçok yeni metaverse projesi de piyasaya çıktı ya da çıkmaya hazırlanıyor.

Peki 2022, hangi metaverse coinlerinin yılı olacak? Sizler için 2022’de radarımıza aldığımız metaverse coinlerini inceledik. 

Metaverse ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Metaverse Nedir?” makalemizi okuyabilirsiniz.

Radarımıza aldığımız 5 metaverse coin

Decentraland (MANA)

Arjantinli girişimciler Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından geliştirilen Decentraland (MANA), 90 bin 601 parsellik bir evrenden oluşan bir metaverse oyunu. Bu sanal dünya üzerinde oyuncular NFT formatında sanal araziler edinebiliyor, arazilerinde içerik ve uygulamalar oluşturabiliyor, başkalarının arazilerini deneyimleyebiliyorlar. Ayrıca oyundaki araziler, NFT pazar yeri üzerinden alınıp satılabiliyor. 

Decentraland oyunundaki tüm alım satım işlemleri ERC-20 tabanlı MANA token ile yapılıyor. Bu makale yazıldığı sırada yaklaşık 5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan MANA token, halihazırda en değerli metaverse tokenı.

Bitlo üzerinden MANA/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile MANA token almak için tıklayın

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS), en popüler ve en eski metaverse NFT oyunlarından biridir. Oyna-kazan modeline dayanan oyun, Pokémon ve Tamagotchi gibi popüler oyunlardan ilham alarak oluşturulmuş ve 2018’de Sky Mavis şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Axie Infinity oyununda oyuncular, Axie adı verilen sevimli dijital yaratıklara NFT formatında sahip olabilir, onları toplayıp geliştirebilir ve birbirleriyle savaştırabilirler. 

Axie Infinity’nin iki tokenı vardır. Bunlardan biri, oyun içi token olan Smooth Love Potion (SLP), diğeri ise yönetişimde kullanılan AXS tokendır. AXS token, 4 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahiptir ve 6 Kasım 2021’de fiyatı 165 doları görmüştür. En değerli metaverse tokenları arasında gösterilen AXS, 2022 yılında da kripto para yatırımcılarının radarında olmayı sürdürüyor. 

Bitlo üzerinden AXS/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile AXS token almak için tıklayın

The Sandbox (SAND)

Pixowl şirketi tarafından oluşturulan The Sandbox (SAND), son yılların en dikkat çekici metaverse oyunlarından biri. The Sandbox oyunculara su, kum, taş gibi çeşitli kaynakları kullanarak bir toprak parçası üzerinde kendi evrenini yaratma olanağı sunuyor. Bu evren genişledikçe toprak parçasının değeri artabildiği gibi oyuncular isterlerse bu toprak parçasını başka oyunculara satabiliyor ya da kiralayabiliyor. 

The Sandbox oyunundaki tüm alım satımlar bir ERC-20 tokenı olan SAND token ile yapılıyor. SAND token, bu makale yazıldığı sırada 4 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip. SAND token, 2020’den bu yana piyasa değeri bakımından yüzde 7 binin üzerinde artış gösterdi. Oyuncu sayısı da her geçen gün The Sandbox (SAND), 2022 yılında da radarımızda olacak. 

Bitlo üzerinden SAND/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile SAND token almak için tıklayın

Enjin Coin (ENJ)

Enjin, oyun geliştiricilerine Ethereum (ETH) blok zinciri üzerinde sanal ürünler oluşturma ve bu ürünleri yönetme olanağı veren bir platformdur. Enjin Coin (ENJ) ise Enjin projesinin ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. ENJ coin, ERC-721 ve ERC-1155 akıllı sözleşmelerini de destekler. ENJ coin, Enjin platformunu kullanan oyun ve uygulamalar için ortak bir para birimi olarak düşünülebilir. 

ENJ coinin piyasa değeri bu makale yazıldığı sırada yaklaşık 1,5 milyar dolardır. Ancak onu 2022’de radarımıza sokan, Enjin platformunun birlikte çalıştığı projeler. Enjin, birçok metaverse oyunu projesinin yanı sıra tarihin en çok satan video oyunu olan MineCraft ile de çalışıyor. Enjin ile MineCraft arasındaki ilişkinin detaylarını, ilgili makalemizden öğrenebilirsiniz.

Bitlo üzerinden ENJ/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile ENJ coin almak için tıklayın

Chromia (CHR)

Chromia, merkeziyetsiz uygulamalar için ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi amaçlayan bir blok zincir platformudur. Ölçeklenebilirlik çözümleriyle metaverse için uygulamalar geliştirilmesine olanak sağlar. Nitekim ünlü metaverse oyunlarından MyNeighborAlice (ALICE) de Chromia ile oluşturulmuştur.

2019’da piyasaya çıkan CHR token ise Chromia platformunun kripto para birimidir. CHR tokenın piyasa değeri bu makale yazıldığı sırada yaklaşık 273,5 milyon dolardır. Chromia, merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesinde sunduğu çözümlerle gelecek vadeden bir proje. CHR token da 2022’de radarımızda tutacağımız metaverse coinlerinden biri. 

Bitlo üzerinden CHR/TRY paritesinde işlem yapmak ve Türk lirası ile CHR token almak için tıklayın