Waves'in Metaverse Projesi Waves Ducks Hakkında

Orta Seviye
Waves'in Metaverse Projesi Waves Ducks Hakkında

Waves (WAVES) başta bir merkeziyetsiz borsa olarak kurulsa da kısa süre içinde daha geniş bir ekosistem yarattı. Bu konuya “Waves Protokolü, DeFi Uygulamaları için Neden Avantajlı?” başlıklı makalemizde etraflıca değinmiştik. Ancak orada değinmediğimiz, Waves ekosisteminin metaverse dünyasına da el attığıydı. 

Bu makalemizde konumuz, Waves’in metaverse projesi Waves Ducks olacak. 

Waves Ducks nedir?

Waves Ducks, Waves topluluğuna mensup oyuncuların EGG tokenlar kazanmak için birbirleriyle yarıştığı NFT tabanlı bir metaverse oyunu olarak başladı. EGG token, diğer oyuncular arasında liyakat kanıtı sunmak dışında neredeyse hiçbir değere sahip değildi.

Bugün ise Waves Ducks artık ekonomi temalı bir oyun ekosistemi haline geldi. Her gün yaklaşık 100 EGG token çıkarılıyor ve Waves Ducks oyuncuları, alabilecekleri en yüksek miktarda payı almaya çalışıyor. Bunun için Duck Wars’a (Ördek Savaşları) girip sahip oldukları ördekleri başkalarınınkiyle yarıştırabiliyor, kolektif çiftliklere yatırım yapabiliyor ya da kendi çiftliklerini kurabiliyorlar. 

Waves Ducks için “ekosistem” tabirini kullandık. Çünkü artık Waves Ducks metaverse’ü Duck Wars, MetaRace gibi birden fazla küçük oyundan ve çiftlik kurmak, ördek yetiştirmek gibi aktivitelerden oluşuyor. 

Metaverse olarak Waves Ducks

Bilindiği gibi metaverse kavramı, en basit tanımıyla, kullanıcıların birbirleriyle etkileşim kurabildikleri sanal dünyaları ifade eder. Bugün, blok zincir teknolojisinin avantajlarından yararlanılarak birçok metaverse oyunu oluşturulmuş durumda. Bu oyunların hemen hepsi oyna-kazan modeline dayanıyor; yani bir yandan oyun oynarken bir yandan da gelir elde edebiliyorsunuz. Waves Ducks da işte böyle, oyna-kazan modeline dayanan, NFT tabanlı bir metaverse oyunu. 

Waves Ducks metaverse’ünde her şey NFT ördeklere (NFT ducks) dayanıyor. NFT ördek sahipleri diğer oyunculara göre avantaj elde ediyor. Ördeğin ne kadar nadir olduğuna bağlı olarak da ayrıcalıklar kazanıyorlar. Daha nadir ördekler, çiftçilik aktivitesinde daha fazla EGG token kazandırıyor.

EGG token, Waves Ducks metaverse evreninde birçok aktivite ile kazanılabiliyor. Halihazırda çiftçilik yaparak EGG token elde edilebileceği gibi Duck Wars ve MetaRace oyunlarında NFT ördeklerinizi mücadelelere sokarak da gelir elde edebiliyorsunuz. İlerleyen dönemde Waves Ducks, yeni üç boyutlu oyunlara da ev sahipliği yapacak. Bunun için Waves Ducks, oyun geliştiricilere önemli fırsatlar sunuyor. 

Waves Ducks ve oyun geliştirme

Metaverse geliştirmedeki önemli bir faktör de yeni oyun ve mekanik geliştiren üçüncü taraf geliştiricilere kazanç fırsatları sunmaktır. Waves Ducks da bunu yapıyor ve Waves Ducks metaverse evreni için oyun ya da oyun mekaniği geliştirenleri ödüllendiriyor. Ancak bunu çok kendine özgü bir yöntemle yapıyor: Akıllı sözleşmeleri kullanarak. 

Her oyun geliştiricisi, Waves Ducks metaverse’ünde kendi akıllı sözleşmesini başlatabiliyor. NFT ördek sahipleri oyunu oynayacakları zaman ördeklerini bu akıllı sözleşmeye gönderiyor. Akıllı sözleşme ise bu ördekleri EGG token üretmek için çiftçilik yapmaya gönderiyor. Çiftçilik ile üretilen EGG tokenlar ise oyun geliştiricisine veriliyor. 

Bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim NFT ördeğinizi MetaRace oyununda yarıştırmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle bir kamyon ve elbise almalısınız. Ardından ördeğini MetaRace akıllı sözleşmesine gönderebilirsiniz. MetaRace akıllı sözleşmesi ördeği otomatik olarak çiftçiliğe gönderir. Bu ördeğin ürettiği EGG tokenlar ise oyunun geliştiricisine verilir. Böylece siz MetaRace oynayarak EGG token kazanabilirken oyunun geliştiricisi de sizin katılımınız sayesinde EGG token elde eder. 

Daha nadir NFT ördekler daha verimli çiftçilik yaparlar. Bu yüzden oyun geliştiricileri, oyunlarının akıllı sözleşmelerine daha fazla nadir ördek aktarılmasını ister. Bu da onları oyuna yeni mekanikler eklemeye teşvik eder ve oyunları daha eğlenceli hale getirir.

Ayrıca Waves Ducks, 50 bin EGG tokenı projelere hibe etmek üzere ayırmıştır. Başlangıç aşamasında geliştiricilere verilen EGG tokenlar, projenin pazarlamasında ya da geliştirilmesine kullanılabilir. Ancak proje ekibinin sürekli rapor yayımlaması ve projeyi tamamlaması gerekmektedir. Tamamlanmayan projelere verilen hibeler geri alınır. 

Waves Ducks ekibi, 2022 sonuna kadar en az beş metaverse oyununa ev sahipliği yapmayı umuyor.

Duck Wars

Waves'in Metaverse Projesi Waves Ducks Hakkında

Duck Wars, Waves Ducks metaverse ekosisteminin ilk ve ana oyunudur. NFT tabanlı bir oyun olan Duck Wars’te ördeklerinizi birbirleriyle savaşa sokarak EGG token elde etmeye çalışırsınız. Günden güne gelişen oyuna sürekli yeni kartlar, yeni mekanikler eklenmektedir. 

Duck Wars, şu an iki biçimde oynanabiliyor: Bireysel savaşlar ve Lonca (Guild) savaşları. Kendi ördeğinize bireysel olarak başka ördeklerle savaşa sokabileceğiniz gibi bir loncaya katılıp toplu savaşlara da dahil olabilirsiniz. 

Loncalar, kolektif çiftliklerden oluşur. İki lonca, birbirlerinin kaynaklarını ele geçirmek için savaşa girerler. Savaşlar bir hafta sürer. Örneğin, A loncasının B loncasına savaş ilan ettiğini varsayalım; bu durumda B loncası, bir hafta boyunca çiftliğini korumak zorundadır. Bir loncanın savaşı kazanma şansı, savaşa katılan lonca üyelerinin sayısıyla doğru orantılıdır. Hangi tarafın oyuncuları daha çok mücadele kazanmışsa savaşı o kazanır ve diğer tarafın kaynaklarının bir kısmını ele geçirir. Bu kaynaklar NFT formatındaki oyun içi öğelerdir. Bunlar ördekler de olabilir sonradan yetiştirilip ördeğe dönüştürülebilecek civcivler ya da çeşitli araziler de. 

Araziler bilhassa önemlidir çünkü Duck Wars oyununda bir loncanın ne kadar çok arazisi varsa, savunması da o kadar güçlenir.

Waves Ducks nasıl oynanır?

Waves Ducks, Waves (WAVES) blok zincirinde oluşturulmuş bir metaverse platformudur. Waves Ducks ve içerdiği oyunları oynamak için tek yapmanız gereken, uyumlu bir kripto para cüzdanıyla Waves Ducks internet sitesine giriş yapmaktır. Bu internet sitesi üzerinde bir Waves Ducks NFT pazar yeri de bulunmaktadır ve kullanıcılar buradan NFT ördekler dahil olmak üzere oyun içi öğeleri alıp satabilirler.

Waves Ducks, daha fazla kullanıcı çekebilmek için en popüler kripto para cüzdanı olan MetaMask ile de uyumludur. 

MetaMask hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Waves Ducks yönetişimi

Waves (WAVES), tam merkeziyetsizliğin peşinde olan bir projedir ve metaverse karar mekanizmalarının da merkeziyetsiz olması gerektiğine inanmaktadır. Waves Ducks metaverse’ünde de kararlar, kullanıcılar tarafından alınır. 

EGG token sahipleri, Waves Ducks yönetişiminde oy hakkına sahiptir. Bir kullanıcı, EGG tokenlarını ne kadar uzun süre kilitli tutarsa sahip olduğu oy ağırlığı da o kadar artar. EGG tokenlar en fazla iki yıla kadar kilitli tutulabilir. 

Waves Ducks’ın bu merkeziyetsiz karar alma mekanizması, özellikle metaverse’ün ekonomisine odaklanmıştır. NFT pazar yeri komisyonlarından gelecek yıl çiftçilik ile dağıtılacak EGG token miktarına kadar birçok hususa kullanıcılar karar verir. 

Waves Ducks ve EGG token

EGG token, Waves Ducks metaverse platformunun ana kripto para birimidir. Kullanıcılar, Waves Ducks oyunlarını oynayarak ya da çiftçilik yaparak EGG token kazanabilir. Ardından Waves Exchange merkeziyetsiz kripto para borsası üzerinden sahip oldukları EGG tokenları önce Neutrino USD (USDN) stablecoinine ya da WAVES coine, ardından başka kripto para birimlerine ya da itibari paraya dönüştürebilirler. 

EGG token aynı zamanda, yukarıda açıkladığımız gibi, platformun yönetişim tokenıdır.