CyberConnect Projesi Hakkında Her Şey: CYBER Token Nedir? Ne İşe Yarar?

Başlangıç Seviyesi
CyberConnect Projesi Hakkında Her Şey: CYBER Token Nedir? Ne İşe Yarar?

Web3 girişimleri giderek daha yenilikçi projelere imza atarken, CyberConnect (CYBER) en popüler Web3 projeleri arasında başı çekenlerden biri. En basit tanımıyla merkeziyetsiz bir sosyal ağ olan CyberConnect, çevrimiçi kimlikleri üzerinde kullanıcılara tam kontrol veriyor. Üstelik bunu yaparken birlikte çalışabilirlik sağlıyor. 

Bu yazımızda “CyberConnect nedir?” sorusuna detaylıca cevap verecek ve CYBER token’dan bahsedeceğiz. 

CyberConnect Nedir?

CyberConnect, merkeziyetsiz ve dolayısıyla daha demokratik, kullanıcı odaklı bir sosyal ağlar ekosistemi geliştirebilmeyi sağlayan bir Web3 protokolüdür. 

Sorun

Bugün onlarca sosyal medya platformu kullanıyoruz. Ancak bu platformlardaki tüm verilerimiz (Instagram’da paylaştığınız fotoğraflar ya da X’teki gönderileriniz dahil) aslında sizin değil, bu platformların sahibi olan şirketlerin kontrolünde. Bu durum, verilerimizin reklam amaçlı paylaşımı ya da sansür dahil birçok riski de beraberinde getiriyor. Ayrıca, şirketler kullanıcıların içeriklerinden büyük kârlar elde ederken bu kârı o içeriği üretenlerle ya hiç ya da çok az paylaşıyorlar. 

Çözüm

Web3 girişimleri, blokzincir merkeziyetsizliğini kullanarak verilerin kullanıcıların kontrolünde olduğu bir çevrimiçi ekosistem yaratmaya çalışıyor. CyberConnect de bu girişimlerden biri. 

En popüler Web3 projeleri arasında sayılan CyberConnect, tüm sosyal medya platformlarının aynı veri katmanı üzerine inşa edilebileceği bir sosyal ağ sunuyor. Bu ağ sayesinde kullanıcılar, dijital kimliklerini hiçbir şirketle veri paylaşmadan sosyal platformlar arasında taşıyabiliyor. 

CyberConnect, v3 yükseltmesiyle beraber bunu sağlamak üzere üç önemli aracı devreye soktu: CyberAccount, CyberGraph ve CyberNetwork.

Merkeziyetsiz Sosyal Medyanın Araçları: CyberAccount, CyberGraph, CyberNetwork

CyberConnect’in v3 yükseltmesiyle devreye giren CyberAccount, CyberGraph ve CyberNetwork araçları, ağın merkeziyetsizliği ve birlikte çalışabilirliği destekleyen ana unsurları olarak işlev görüyor.

CyberAccount

CyberAccount'un temel amacı, Web2 kullanıcılarını Web3 ortamına dahil etmek için kusursuz platformu sağlamaktır. Bu platform, kullanıcıların NFT'ler aracılığıyla merkeziyetsiz, aktarılabilir dijital kimlikler oluşturmasına olanak tanır.

NFT’ler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın. 

CyberAccount temel kişisel bilgileri, kullanıcı adlarını, avatarları ve meta verileri blokzincirde depolar. Kullanıcılar içerik oluşturduklarında, bu içerik ile profilleri arasında bir bağlantı kurulur. Ardından, orijinal içerik oluşturucu zincir üzerinde kanıtlanır ve böylece doğru ilişkilendirme ve para kazanma imkanı yaratılır

Bütün bunlar, herhangi bir konsensüs katmanı değişikliği olmadan protokol üzerinde kullanıcı hesabı soyutlaması yapabilen Ethereum standardı ERC-4337 sayesinde gerçekleştirilebilir. 

CyberGraph

Sansür ve veri sahipliği konusunda giderek daha fazla endişe duyulan bir dünyada CyberGraph yeni bir çözüm sunuyor. Bu noktada blokzincir merkeziyetsizliğinin sansüre dirençli olma özelliği devreye giriyor. Blokzincir tabanlı CyberGraph akıllı sözleşme kümesi, kullanıcıların sosyal verilerini ve bağlantılarını kaydetmek için sansüre dirençli bir yol görevi görüyor. 

Social Graph olarak da bilinen CyberGraph’ın tasarımı, kullanıcıların tokenizasyon yoluyla içeriklerinden para kazanmasına olanak tanıyarak sosyal platformları için yeni ekonomik modeller yaratıyor. 

CyberGraph, bunu, kullanıcı kimliklerini (CyberAccounts) içeriklerine ve sosyal bağlantılarına bağlayarak ve bu zengin sosyal verilerin birden fazla EVM uyumlu blok zincirine kaydedilmesini sağlayarak yapıyor.

CyberNetwork

Blokzincir teknolojisi güvenli ve şeffaf olsa da, gaz ücretleri olarak bilinen yüksek maliyetleri de beraberinde getirebiliyor. CyberNetwork, depolama ve gaz ücretleriyle ilgili sorunları ele almayı amaçlayan yeni bir tasarım. Ağ etkileri pahalıya mal olduğundan CyberConnect sistemini daha az gaz ücreti ve işlem gerektirecek şekilde yeniden tasarladı ve v3 yükseltmesiyle beraber CyberNetwork’ü hizmete soktu.

CyberConnect Akıllı Kontratları

CyberConnect ekosisteminin önemli bir parçasını da EssenceNFT ve SubscriptionNFT akıllı kontratları oluşturuyor. Bu akıllı kontratlar, geleneksel merkezi sosyal medyaya Web3 alternatifi sunmak üzere tokenizasyon yöntemini kullanıyor.

EssenceNFT, kullanıcıların, favori içerik oluşturucularının içeriğine bir koleksiyon olarak sahip olmalarını sağlıyor. Böylece kullanıcılar, içeriği sadece tüketmek yerine içeriğini topladıkları içerik oluşturucuyla daha yakın bir ilişki kurabiliyor. İçerik oluşturucular ise kitleleriyle doğrudan bağlantıya geçebiliyor ve çeşitli para kazanma fırsatlarından yararlanabiliyor.

SubscribeNFT ise yaratıcı abonelik seçenekleri ortaya koyuyor. Bir CyberAccount oluşturduktan sonra kullanıcılar, diğer profillerin kendilerini "takip etmesine" izin vermek için SubscribeNFT'ler yayımlayabiliyor. Kullanıcılar, SubscribeNFT'leri ile takipçilerinden abonelik geliri de elde edebiliyor.

CYBER Token Nedir? 

CyberConnect ağının yerel kripto para birimi olan CYBER token, birden fazla blokzincir ağında çalışır. Bunlar Ethereum, BNB Chain ve Optimism blokzincirleridir. 

CYBER token ağdaki işlem ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra yönetişime katılımda kullanılır. CYBER token sahipleri, ağın geleceğine dair kararlarda oy kullanabilir.

CYBER Token Nereden Alınır?

Türkiye’de, Türk lirası ile CYBER satın almak çok kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da güvenle CYBER al-sat işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için Bitlo.com’a kaydolmanız ve kimlik doğrulamanızı yapmanız yeterli!