Video Yayıncılığında Web3 Dönemi: Livepeer Nedir? LPT Token Hakkında Her Şey!

Başlangıç Seviyesi
Video Yayıncılığında Web3 Dönemi: Livepeer Nedir? LPT Token Hakkında Her Şey!

Livepeer (LPT), Ethereum (ETH) blokzinciri tabanlı ve merkeziyetsiz bir video paylaşımı deneyimi sunuyor. Bir başka deyişle, YouTube ve Vimeo gibi dijital video yayıncılığı platformları için merkeziyetsiz bir alternatif vadediyor. Livepeer’ın yerel kripto para birimi LPT ise gelecek vadeden Web3 token’lar arasında gösteriliyor. Bu makalemizde, aşağıdaki soruların cevabını bulacaksınız:

 • Livepeer nedir?
 • Livepeer kurucuları kimler?
 • Livepeer nasıl çalışır?
 • LPT token nedir?
 • LPT token nereden alınır?

Livepeer Nedir?

Livepeer, en basit tanımıyla, blokzincir tabanlı bir video ve canlı yayın platformudur. YouTube gibi geleneksel video içerik platformlarının aksine Livepeer, yayıncıların ve diğer kullanıcıların içeriklerini barındırmaz, saklamaz ya da dağıtmaz. Bunun yerine Livepeer, video’ları yayıncılardan tüketicilere daha verimli bir şekilde aktarmak için merkeziyetsiz bir altyapı sunar. Bu merkeziyetsiz yapı, dağıtık bir bilgisayarlar ağından oluşur. Herkes bu ağa katılabilir ve bilgisayarlarının hesaplam gücünü kullanarak yayınlama sürecinin merkeziyetsiz şekilde işlemesine katkıda bulunabilir.

Birazdan çalışma şekline detaylıca değineceğimiz Livepeer, bu mimarisiyle yayıncılar için maliyetleri (özellikle transcoding, yani kod dönüştürme maliyetini) azaltırken daha özgür ve sansürden uzak bir ortam sunar. 

Livepeer platformunun merkezinde ise LPT token yer alır. “LPT token nedir?” sorusuna da yazımızın ilerleyen bölümünde cevap vereceğiz.

Livepeer Kurucuları Kimler?

Livepeer, 2017 yılında Doug Petkanics ve Eric Tang tarafından kuruldu. 

Livepeer ekibi, LPT token’ını dağıtmak için bir İlk Coin Arzı (ICO) ya da airdrop gerçekleştirmedi. Bunun yerine, başlangıçta bir miktar LPT token topluluk, kurucular ve ilk ekip üyelerinin yanı sıra uzun vadeli bir geliştirme fonu arasında dağıtıldı.

Livepeer Nasıl Çalışır?

Yukarıda da değindiğimiz gibi Livepeer, Ethereum blokzinciri üzerinde yaratılmış merkeziyetsiz bir Web3 platformudur. Bu platformun çalışmasında üç paydaş önemli rol oynar: Geliştiriciler (Developers), Organizatörler (Orchestrators) ve Delegatörler (Delegators)

 • Geliştiriciler, Livepeer kullanarak canlı yayın yapmak üzere bir uygulama geliştiren ya da mevcut uygulamalarına Livepeer’ı entegre eden kişilerdir. 
 • Organizatörler, yayınların gerçekleşmesini sağlamak üzere bilgisayarlarının donanım gücünü (GPU, CPU ve bant genişliği) sisteme sunan ve bunun karşılığında kripto para geliri elde eden kişilerdir.
 • Delegatörler ise iyi ve dürüst iş yaptıklarına inandıkları organizatörlere LPT token’larını stake eden ve böylece sistemin sürekliliğine katkıda bulunan kişilerdir. Bu kişiler de pasif staking geliri elde edebilir. 

Şimdi gelelim, bu üç paydaşın Livepeer çalışma mekanizmasında nasıl bir araya geldiklerine! Bunun için bir Livepeer canlı yayın sürecini baştan sona örnekleyelim:

 • Mustafa, Livepeer API’lerini kullanarak, üniversitelere yönelik bir video uygulaması geliştirmiştir.
 • Onur, Boğaziçi Üniversitesi Spor Kulübü’nün başkanıdır ve Boğaziçi Üniversitesi Spor Festivali’ndeki müsabakaları canlı yayınlamak istemektedir. Bunun için Mustafa’nın uygulamasını kullanmaya karar verir.
 • Onur uygulamayı açıp her maçın başında “Kaydet” butonuna dokunduğunda, uygulama canlı video’yu yayıncı ücretleriyle birlikte Livepeer ağına gönderir. Ardından Livepeer, video’yu izleyicilerinin tüketebileceği tüm formatlara ve bit hızlarına dönüştürür.
 • Organizatörler, bilgisayarlarının donanım güçlerini ağa ayırarak transcoding aşamasını gerçekleştirir; yayının kaliteli ve güvenli bir biçimde izleyicilere aktarılmasını sağlar.

LPT Token Nedir?

LPT token, Livepeer platformunun yerel kripto para birimidir. LPT, Ethereum (ETH) üzerinde çalışan bir ERC-20 token’ıdır. LPT token, ağdaki işlem ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra Delegatör olabilmek için kullanılır. Dileyen LPT sahipleri, token stake ederek Delegatör olabilir staking ödülleri kazanabilir. 

LPT Token Nereden Alınır?

En iyi Web3 token’lar arasında sayılan Livepeer (LPT), tüm kripto para birimleri gibi güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınabilir. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da Türk lirası karşılığında LPT token satın alabilirsiniz. 

TRY/LPT al-sat işlemleri yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.