Kripto Gümüş Nedir? Gümüş Endeksli Kripto Paralar Hakkında Her Şey

Başlangıç Seviyesi
Kripto Gümüş Nedir? Gümüş Endeksli Kripto Paralar Hakkında Her Şey

Özellikle küçük yatırımcı için gümüş, en cazip yatırım araçları arasında yer alır. Gümüş, tıpkı altın gibi güvenilir yatırım araçları arasında gösterilir. Ama gümüş fiyatı, altına göre her zaman daha düşüktür ve bu gümüşü daha erişilebilir bir emtia kılar. Bununla beraber, gümüş yatırımı yapmanın en kolay yolu geleneksel yöntemlerde değil kripto para dünyasının yenilikçiliğinde yatar. Gümüş endeksli kripto paralar ya da kısaca kripto gümüş, gümüş al-sat işlemlerini çok daha kolay ve güvenli hale getirir. 

Bu makalemizde, kripto gümüşün ne olduğunu ve avantajlarını öğreneceğiz. 

Gümüş Nedir?

Gümüş, en popüler yatırım araçları arasında yer alan bir değerli madendir. Periyodik tabloda “Ag” sembolü ile gösterilen gümüş, en iyi elektrik iletkeni olmasının yanı sıra görünür ışığın en iyi yansıtıcısıdır. Bu nedenle bir yatırım aracı olmasının yanı sıra elektrik - elektronik sektöründe ve ayna üretiminde yoğun şekilde kullanılır. 

Yatırım aracı olarak gümüş

En güvenli yatırım aracı olarak altın gösterilse de özellikle küçük yatırımcı için gümüş daha cazip bir yatırım aracı olabilir. Gümüş fiyatı, altına göre daha volatildir ancak daha ucuzdur. Bu da onu genelde küçük yatırımcı için daha erişilebilir ve kârlı kılar. 

Kripto Gümüş Nedir?

Kripto gümüş, fiyatı gümüşe endeksli kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Fiziksel gümüş ile desteklenen stablecoin’ler, kripto gümüş olarak adlandırılır. Bu tür kripto varlıkların fiyatı daima gümüşe eşittir. 

Örneğin, Token Teknoloji A.Ş.'nin çıkardığı ve Bitlo'da listelenen Gram Silver (GRAMS), gram gümüş ile desteklenen bir kripto para birimidir ve fiyatı her zaman gram gümüş fiyatına eşit olacak şekilde tasarlanmıştır. Öyleyse GRAMS token satın alan bir yatırımcı, blockchain üzerinde gümüş sahibi olur. 

Gram Silver (GRAMS): Gümüş yatırımında yeni dönem

Türkiye’nin köklü kripto varlık platformu Token Teknoloji'nin çıkardığı Gram Silver (GRAMS), Avalanche (AVAX) blockchain ağında yaratılmış bir emtia token’ıdır. GRAMS fiyatı ile gram gümüş fiyatı birbirine eşittir. GRAMS, Token Teknoloji hesaplarında tutulan eşdeğer miktarda fiziksel gram gümüş ile teminatlandırılmıştır. 

GRAMS arzı ile teminat olarak tutulan gram gümüş miktarı arasında eşdeğerlik, bir akıllı sözleşme aracılığıyla otomatik olarak sağlanır. Bu akıllı sözleşme, üretilen her bir GRAMS token karşılığında Token Teknoloji'nin hesabına gram gümüş ekler. Böylece GRAMS fiyatı ile gram gümüş fiyatı arasındaki denge hep korunur.

Kripto Gümüş Yatırımı Yapmanın Avantajları

Gümüş endeksli kripto para (kripto gümüş) ile gümüş yatırımı yapmanın birçok avantajı vardır. Kripto gümüş, gümüş yatırımcılığında yeni olanaklar yaratır ve fiziksel gümüşün sunamayacağı fırsatlar sunar. 

Kripto gümüşün avantajları üç başlıkta toplanabilir: Erişilebilirlik, güvenlik, düşük maliyet

Erişilebilirlik

Gram Silver (GRAMS) gibi gümüşe endeksli kripto paralar, bir yatırım aracı olarak gümüşü daha erişilebilir kılar. 

Geleneksel yöntemlerle gümüş satın almanın çeşitli zorlukları vardır. Fiziksel gümüş satın almak için mesai saatleri içinde bankalara ya da kuyumculara başvurmanız gerekir. Mobil bankacılıkla gümüş satın alabilirsiniz ama bu da mesai saatleri dışında daha geniş makas aralığına maruz kalmanıza yol açar. Üstelik özellikle uluslararası banka hesapları arasında gümüş transferi yapmak çok vakit alabilir. 

Gümüşe endeksli kripto paralar, tüm bu sorunları ortadan kaldırır. Günün her saati, dünyanın her yerinden GRAMS gibi kripto gümüşleri satın alabilirsiniz. Kripto para piyasası, 7/24 açıktır. Bu nedenle mesai saatleri dışında daha büyük makas aralığına da maruz kalmazsınız. Ayrıca, kripto gümüş, herhangi iki adres arasında, coğrafi konumlarına bağlı olmaksızın transfer edilebilir. 

Bir başka deyişle, gümüşe endeksli kripto paralar, gümüş yatırımcılığında sınırları ortadan kaldırarak gümüşe olan erişebilirliği artırır.

Güvenlik

Fiziksel gümüş satın almak, çok güvenli görünebilir. Banka hesabınıza gümüş yatırmak da kulağa çok güvenli geliyor. Gerçekten de gümüşlerinizi çekmecede, yastık altında ya da güvenli bir kasada saklamak çok güvenlidir ve onlar üzerinde size tam kontrol verir. Ancak olası hırsızlıklara karşı gerekli önlemleri almak maliyetlidir. Öte yandan, banka hesabınıza gümüş yatırarak hırsızlık riskini kolayca bertaraf edebilirsiniz. Fakat bu durumda, sahip olduğunuz gümüşler üzerinde tam kontrole sahip olmazsınız; bir üçüncü taraf aracılığıyla gümüş yatırımı yapmış olursunuz.

Gümüş endeksli kripto paralar, gümüşü fiziksel olarak ya da banka hesabında saklamanın dezavantajlarını bertaraf ederken avantajlarını bir araya getirir. Kripto gümüş, tüm kripto varlıklar gibi blockchain üzerinde var olur. Blockchain üzerindeki verileri çalmak ya da onları sonradan değiştirmek mümkün değildir. Yani, GRAMS gibi gümüşe endeksli kripto paralar, aslında yabancılar tarafından asla erişilemeyecek bir alanda saklanır. Bunu çok düşük maliyetli bir kasa gibi düşünebilirsiniz. 

Üstelik bu kasa merkeziyetsizdir. Blockchain merkeziyetsizliği, devletler dahil hiçbir merkezi otoritenin varlıklarınıza müdahale edemeyeceği anlamına gelir. Bu sayede kripto gümüş, gümüş yatırımcılarına ekstra güvenlik sağlar. 

Kripto gümüş transferlerinde üçüncü tarafların dahli de söz konusu değildir. Alıcı adres ve gönderici adres arasında bankalar gibi aracılar yer almaz. Gümüşe endeksli kripto para sahipleri, varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir ve bunları blockchain aracılığıyla eşler arası gönderebilirler. 

Düşük maliyet 

Kripto gümüş al-sat işlemleri çok daha düşük maliyetle gerçekleştirebilir. Kambiyo vergisi başta olmak üzere çeşitli ek giderler, kripto gümüş alım satımında söz konusu değildir. 

Daha da önemlisi, gümüşe endeksli kripto paralar, gümüş yatırımcıları için saklama maliyetini ortadan kaldırır. Kripto gümüşlerinizi kripto para cüzdanlarınızda hiçbir ücret ödemeden güvenle saklayabilirsiniz. 

Sonuç 

Gram Silver (GRAMS) gibi gümüş endeksli kripto paralar, gümüş yatırımcıları için çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar gümüşe erişimi artırırken daha düşük maliyetle daha güvenli şekilde gümüş al-sat işlemleri yapabilmenizi sağlar.