Learn-to-Earn Nedir? Öğren Kazan Hakkında Her Şey

Başlangıç Seviyesi
Learn-to-Earn Nedir? Öğren Kazan Hakkında Her Şey

Learn-to-earn ya da Türkçesiyle öğren-kazan, insanların kripto paralara ve blok zincirlere dair bilgi edinerek gelir elde edebileceği bir modeldir. Learn-to-earn, tıpkı move-to-earn gibi play-to-earn (oyna-kazan) modelinden esinlenilerek oluşturulmuştur. 

Learn-to-earn nedir?

Kripto paralara dair bir şeyler öğrenmek karşılığında token kazanmak kulağa nasıl geliyor? Learn-to-earn, kullanıcılara öğrenerek para kazanmayı vadeden bir iş modeli. Bu açıdan play-to-earn ve move-to-earn modellerine benziyor. 

Bildiğiniz gibi, play-to-earn oyunlarında oyuncular oyun oynayarak kripto para kazanabiliyor. Move-to-earn platformları ise kripto para ödülleriyle kullanıcılarını hareket etmeye teşvik ediyor. Peki nasıl bir platform kullanıcılarını çeşitli konuları öğrenmeleri karşılığında kripto para ile ödüllendirir?

Learn-to-earn, daha ziyade trafik çekmek isteyen platformlar tarafından tercih edilen bir model. Özellikle bazı kripto para borsaları ve DeFi uygulamaları, learn-to-earn programlarıyla kullanıcılarının sayfalarında vakit geçirmesini sağlamaya çalışıyor. Kullanıcılar bu programlardan kazandıkları kripto paralar ile platformlarda anında işlem yapabiliyor. Aynı şekilde çeşitli kripto para projeleri de kripto paralarına olan ilgiyi artırmak ve onun faydalarını öğretmek için learn-to-earn modelini kullanabiliyor. 

Learn-to-earn ile nasıl para kazanılır?

Farklı learn-to-earn programları, bu modeli farklı şekillerde uygulayabiliyor. Ancak learn-to-earn ile para kazanmak genelde oldukça basit. Çoğu program, kullanıcılarından çeşitli öğretici içerikleri izlemelerini ya da okumalarını talep ediyor. Ardından kullanıcılarının ne öğrendiğini kısa testlerle ölçüyor. Bu ölçümün sonucuna göre kullanıcılar kripto para ödülleri kazanıyor.

Learn-to-earn ödülleri kazanmak için ilgili platforma üye olmak ya da kripto para cüzdanınız ile bağlanmak gerektiğini ekleyelim.

Popüler learn-to-earn platformları

Learn-to-earn programları geliştiren platformların sayısı günden güne artıyor. Bunlar arasında özellikle EarnCrypto, Earnathon ve DeFi platformu Cake dikkat çekiyor. 

EarnCrypto

EarnCrypto, muhtemelen en hızlı büyüyen learn-to-earn platformlarından biri. Kullanıcılar, platformun metin ya da video kılavuzları aracılığıyla kripto para birimi ve blok zincir teknolojisi hakkında kendilerini eğitebilir. Peki nasıl kripto para kazanırlar?

EarnCrypto platformunda kullanıcıların genelde eğlenceli videolar izleyerek, anketlere katılarak ve bazen de kripto uygulamalarını indirip test ederek çeşitli görevleri tamamlarlar. Bu görevleri tamamlamaları karşılığında ise token ve coin ödülleri alırlar.

Earnathon

Earnathon, çok çeşitli kripto para kursları sunan bir platform. Bu kurslarda kullanıcılar, hızla büyüyen blok zincir ve kripto para endüstrisini, kriptonun nasıl çalıştığını ve çok daha fazlasını öğrenebiliyor.

Earnathon’un learn-to-earn modeli ise bizzat kripto para projelerini işe dahil ediyor. Kripto para projeleri, Earnathron aracılığıyla kullanıcıları tokenlarıyla ilgili bilgilendirebiliyor ve bunun karşılığında kullanıcılara yerel tokenlarını ödül olarak sunuyor. 

Cake

Önde gelen DeFi platformları arasında bulunan Cake, learn-to-earn programıyla dikkat çekiyor. Kullanıcılar Cake’in ders sayfasındaki ana kursları tamamlayarak kripto para ödülleri kazanabiliyor.