PayPal Stablecoin Hakkında Her Şey: PYUSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Başlangıç Seviyesi
PayPal Stablecoin Hakkında Her Şey: PYUSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Stablecoin çıkaran firmalar arasına, PayPal USD (PYUSD) token ile dünyanın en büyük çevrimiçi ödeme sistemi PayPal da katıldı. PayPal’ın dolar destekli stablecoin’i PYUSD, kripto para dünyasında hemen ilgi çekti. Peki PYUSD token nedir ve ne işe yarar? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte verelim. 

Stablecoin Nedir?

“PayPal USD nedir?” sorusuna cevap vermeden önce stablecoin kripto para türünün ne olduğunu bilmemiz gerek. 

Stablecoin, Türkçeye “stabil coin” ya da “istikrarlı coin” diye çevrilebilir. Fiziksel bir karşılığı olan bu kripto paraların temel amacı, kripto para yatırımcılarına volatil kripto piyasasında fiyat istikrarı sunmaktır. Stablecoin’lerin bir diğer amacı ise fiziksel varlıklara erişimi artırmak, daha güvenli ve hızlı hale getirmektir.

Token Teknoloji A.Ş. tarafından çıkarılan ve Bitlo’da kolayca alıp satabileceğiniz Gram Gold (GRAMG) token’ı ele alalım. Bu stablecoin’in fiyatı gram altın fiyatına endekslenmiştir. Token Teknoloji şirketi, üretilen her bir GRAMG karşılığında güvenli kasalarına gram altın ekler. Gram altın rezervi azaldığında ise bir akıllı sözleşme tarafından GRAMG yakımı gerçekleştirilir. Böylece GRAMG fiyatı ile gram altın fiyatı arasında daima denklik kurulur. Bir başka deyişle GRAMG, gram altının kripto hali olur.

PayPal Stablecoin Hakkında Her Şey: PYUSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Stablecoin’ler ne işe yarar?

Stabelcoin’ler öncelikle kripto para piyasasında fiyat istikrarı sunan varlıklardır. GRAMG örneğinden devam edelim: Bu stablecoin’in fiyatı, gram altın fiyatına endekslenmiş olduğundan diğer kripto para birimleri ani fiyat dalgalanmaları göstermez. GRAMG fiyatı gram altın fiyatı ile beraber artar ya da azalır. Böylece yatırımcılar, ani fiyat dalgalanmalarına maruz kalmayacakları bir kripto varlığa sahip olur.

Öte yandan GRAMG token’ın gram altın yatırımcıları için de avantajları vardır. Bu avantajların başında saklama maliyetinin olmaması, yüksek güvenlik ve düşük alım satım maliyeti gelir. Eninde sonunda stablecoin’ler, kripto varlıklardır ve blokzincirlerde çalışırlar. Doğal olarak, blokzincirlerin ve kripto para teknolojisinin tüm avantajlarını da taşırlar.

PayPal’ın Stablecoin’i PYUSD Nedir?

PayPal USD (PYUSD), PayPal adına Paxos Trust Company tarafından üretilen bir stablecoin’dir. Paxos, kripto dünyasının en güvenilir stablecoin üreticilerindendir. Bu firma tarafından üretilen PAXGold (PAXG) token’ı Bitlo’da Türk lirası ile satın alabilirsiniz.

PYUSD fiyatı ABD dolarına endekslenmiştir. ABD doları mevduatları, kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri ve benzer nakit eşdeğerleriyle desteklenmektedir. Yani PYUSD, fiziksel karşılığı bulunan ve fiyatı daima ABD dolarına eşit olacak şekilde tasarlanmış bir kripto para birimidir. 

  • Ağustos 2023’te piyasaya çıkan PayPal USD’nin PayPal kullanıcılarına sunduğu olanaklar ise şunlardır:
  • PayPal ve uyumlu harici cüzdanlar arasında PayPal USD transferi,  
  • PYUSD kullanarak kişiden kişiye ödeme göndermek, 
  • PayPal’ın kripto para ile ödeme seçeneği aracılığıyla PYUSD ile alışveriş, 
  • PayPal'ın desteklediği kripto para birimleriyle PYUSD alım satımı yapmak.

PYUSD Token Neden Önemli?

Uzun süredir Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere birçok kripto para birimiyle işlem ve alışveriş yapmaya olanak sağlayan PayPal, PYUSD token ile stablecoin dünyasına da adım atmış oldu. 

Dünyanın en büyük çevrimiçi ödeme sistemi olan PayPal’ın kendi stablecoin’ini çıkarması, kripto paraların ve stablecoin’lerin geleceğine dair olumlu bir sinyal olarak yorumlanıyor. Bu hamle, başka uluslararası şirketlerin de stablecoin alanına girişinin önünü açabilir.